Bolygók nappali égen

Bolygóészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: András » 2012.03.03. 20:52

Imre írta:A Merkúr sajnos kimarad, mert egyelőre nem merem megkockáztatni a Nap közelsége miatt!


Ma 18 foknyira volt a Merkúr a Naptól, ennek ellenére nem bírtam megtalálni delelése idején. Pedig elvileg látszania kellett volna. A Vénusz természetesen nem volt nehéz, és kissé távolabb a Jupiter is szépen bejött, csak nagyon nyugtalan volt a légkör. Utóbbin 48x és 110x nagyítással nézve határozottan látható volt az egyik fősáv, a nagyobb nagyítással _talán_ a másik is. MIndez 13:00 - 14:00 között 10L használatával.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2012.03.03. 23:33

Sziasztok!

Sajnos a Merkúrral én is hasonlóan jártam, pont napnyugta idején itt Pest környékén a nyugati irányban a horizont közelében pont annyi felhőzet látszott, hogy a Merkúr bőven el tudott bújni köztük. 30-40 percig próbálkoztam aztán feladtam.

Jó észlelést!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.05. 04:06

A Merkúr ismét kimaradt. A tisztább és nyugodtabb ég ellenére világosban nem találtam meg. Annyit mentségemre, hogy a nyugati irányban sok, és meglehetősen erős felhőcsík látszott az ég alján. Feltehetően az egyik éppen takarta a viszonylag gyenge fényű Merkúrt. Talán még lesz alkalmam a Naptól távoli bolygót lencsevégre kapni. A Jupiter és a Vénusz fényképezése viszont egyre jobban sikerül a nappali égen.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.05. 04:26

Gratulálok a képekhez! Szerintem nagyon jók lettek!
A vénusz fotózásán épp az este gondolkodtam, hogy valamikor a délutáni, késő délutáni égen kellene ma elkapni. Ugyanis szűrőim nem lévén a fényessége miatt már nagyon rossz képet kaptam róla 18:00 körül.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.05. 04:43

Lassan működésbe lép a távcső forgató elektronikám, lehet meg kellene céloznom majd nekem is valami bolygót nappal, akkor kiderülne, hogy milyen pontos a rendszer ... :)
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2012.03.06. 13:30

Szép napot mindenkinek!
Tegnap sikerült megfigyelnem a Jupitert és a Vénuszt mielőtt szabadszemmel is láthatóvá váltak. Azt figyeltem meg, hogy a Jupiteren sokkal több részlet látszódott mint éjszaka. Ugyan halványabban, de mégis. Gondolom ilyenkor nem annyira fényes, így a szemnek is jobb.Sajnos a video nem sikerült róla, mert a telefon nem mentette el... Persze nem vettem észre azonnal, mert nem néztem csak 20 körül. Rám is tört egy furcsa érzés. :D
Ha az ég is engedi 8.án ismét rákeresek.
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.06. 16:56

Nagyon igazad van! A Jupiteren este a saját fénye sokat ront a részletek észlelhetőségén. Én most már neutrál (szürke) szűrőt használok éjszakai észleléshez.
A Vénuszon viszont nappal nem láttam árnylatokat, de alkonyat után szűrővel igen.
Imrének: E. M. Antoniadi a híressé vált Merkur-észleléseit nappali égen végezte. Persze lehet, hogy az 1900-as évek táján a Párizs melletti Juvisyben még jobb volt a levegő. - Sikeres megfigyelést: BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.09. 04:56

Szerda délutáni két videó feldolgozását mutatom. Az alábbi képen a Jupiter és a Vénusz látható a délutáni égen. A Nap már meglehetősen alacsonyan készülődött a budai hegyek mögé bújni. A felvétel 127/1000-es refraktorral, 2-szeres nyújtás és 10 mm okuláron keresztül projekciós módon készült 12-szeres zoom-al egy DMC LS80 fényképezőgéppel. A Vénusz felvételekor 50 mm-re szűkítettem a távcső nyílását. Érdekes, hogy szemmel több részletet láttam a Jupiteren, mint amit a több mint 1 perces videó RegiStax feldolgozása megmutat.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.09. 11:25

Kedves Imre! Megint csak gratulálok a nappali felvételekhez. Ki is nyomtatom magamnak, érdekes összehasonlításra ad alkalmat, a Vénusz fényképezett és rajzolt (saját) alakjához. Nagyon meglepő az éles kép, azt hiszem alkonyatkor, sötét háttérben nem könne ki ennyire határozottan az alak.
A Jupiterről még nem láttam a szakirodalomban ilyen részletes nappali képet. (Lehet, hogy ma már digitálisan máshol is csinálnak, de nem hiszem, hogy sokan foglalkoznának ezzel!) Azt hiszem, a fotógép érzékelőjében az ég kék előtere eltakarja a Juőiter részleteit, viszont a Te sárga-vörös érzékeny szemed vizuálisan kiemeli a sárgásbarna részleteket. De ebben nem vagyok biztos, nem értek a digitális technikához. További sikert: Lajos
Terep2
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.02.03. 17:39

Re: Bolygók nappali égen

Hozzászólás Szerző: Terep2 » 2012.03.10. 19:01

Üdv!
Ma napnyugta előtt ismét megpróbáltam elcsípni a Merkúrt, sajnos ismét sikertelenül. Viszont, ha már kimentem vetettem egy pillantást a Vénuszra és a Jupiterre. A Jupiteren pár másodperc után feltűnt egy kis fekete pont a SEB-en, amiről kiderült, hogy az Io árnyéka volt. Eddig nem is jutott eszembe, hogy ezek a jelenségek nappal is látszanak, pedig logikus, hiszen jóval nagyobb a kontrasztkülönbség mint a felhősávok esetén.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”