Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.30. 20:49

Imre írta:
2020.03.30. 20:04
CBO által készített Vénusz spektrumot tanulmányoztam, és több kérdésem is lenne. Két mérést egyeztettem, és azt tapasztaltam, hogy merőben mást mutat. A grafikonon nincsenek egységek feltüntetve, sem hullámhossz, sem intenzitás, és ezért az egyeztetést az alatta látható színes spektrum szerint tudtam csak elvégezni, ugyanis a megjelölt azonosítások sem teljesen egyeznek. Feltehetően a skála sem lineáris. A Vénusz spektruma viszont néhány nap alatt ennyit nem változhat, hogy egyik esetben a zöldben van a maximum, a másik grafikonon meg a minimum. Hogy is van ez, melyik az igazi? Az ALPO-n is ezek vannak fenn, ott, ahol nagyon sok csillagász és amatőr is látja, tehát nem mindegy, hogy egy grafikon mindenféle egység nélkül, vagy azzal kerül oda. Ez már mérés, tehát illik megadni az egységeket is pontosan. Ha valaki olvassa, hogy ez egy obszervatorium alkotása, akkor az már egy névjegy, és nem csak egy lelkes amatőr produkciója, igaz? Ha én beküldenék egy hasonlót, akkor legyintenének, de ha meglátják, hogy egy komoly intézet küldte be, akkor azt másként értékelik. Azt javaslom, hogy vagy csak saját névvel küldjed, vagy az egységeket is megadva, mint ahogy azt egy obszervatóriumban szokták. Különben leírhatnád azt is, hogy abban a szerkezetben mi is van benne, amivel a spektrumot megmérted, hátha mást is érdekel. Azt már nem is merem kérni, hogy a belső felépítéséről fényképet is tegyél ide. Kérdésem lenne, hogy mivel hitelesíted a mérés hullámhosszát? Hogyan határozod meg az intenzitás mértékét? Várom a választ, mert nagyon érdekel a két mérés eltérésének oka. Előre is köszönöm válaszodat! Imre
Röviden Imrének:

- először is a saját obszervatóriumom méréseit úgy küldöm be olyan módon ahogy saját magam gondolom, ehhez nem kell a tanácsod. Egyenlőre az én időmet, eszközeimet szánom erre, én finanszírozom, tehát erről én döntök.
- nem először készítek digitális spektrális felvételeket, így kb. tudom mit miért teszek,
- az észleléseim nem az ALPO-n vannak fent hanem többek közt az ALPO Japan-on, ami NEM az ALPO, (egyébként a Te felvételeid is ott díszelegnek amik többsége szerintem - és úgy látom mások szerint is - fals információt tartalmaz, mégse javaslok Neked ezzel kapcsolatban semmit)
- a spektrum a Baader Dados spektrográfjával készült, ami egy reflexiós rácsos rés spektrográf, tehát a spektrum lineáris, a "zero order" képet én csusztattam a "first order-hez" közlebb, mert különben "kilométerre" lenne attól,
- az első közölt Vénusz spektrumomhoz a függőleges tengelyre oda van írva, hogy nincs kalibráció, ami magyarul azt jelenti, hogy sem fluxus sem érzékelő kalibráció nem történt, majd fog de az egy összetettebb dolog, még én is tanulom az új szoftverben,
- hogy miért eltérő a két spektrum vonala, azt házi feladatban feladom Imrének, de annyit elárulok, hogy hisztogramm és PS
- hullámhossz kalibráció spektrállámpával történik, azért nem adok meg skálát mert úgy gondoltam, hogy nem, ennyi. Majd lehet készítek olat is amin lesz skála, de erről külön értesítést ha nem gond, nem küldök Neked.
- ha tudod mi az a rés spektroszkópia akkor felteszem azt is tudod, hogy egy nem pontszerű objektum a résben más és más vonalakat képes mutatni.


Mindezekről írtam egy hosszabb cikket a Meteorban 2002. 06 és 07-08. ha jól emlékszem (CCD spektroszkópia amatőr-csillagászoknak), a többit ott tudod meg. A téma bonyolultabb, mint, hogy a két spektrumomat pusztán egymásra másolod és kérdezgetsz háttérinformációk nélkül. Imre, tudod a stílus !!!, ugye "maga az ember" !
Úgy látom, a vészterhes időszakban "divat" lett belémállni ... :-) ne tegyétek, nem jó, inkább észleljetek, az jobb :-)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.03.30. 21:37-kor.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.30. 21:04

mizar írta:
2020.03.30. 11:16
gyuri17 írta:
2020.03.30. 10:59
lehet, hogy néhányat lángal ki is terítek próbaképp.
Ez nem butaság! :D
Vékony nagyon, egy sima gázláng is elég szerintem, lehet, hogy kipróbálom.
Utána faragható kör alakra.
Egy csőből annyi lett, hogy mindenkinek jut, ha kell másnak is.
Ha lehet, akkor inkább nem kellene melengetni lánggal. Előnye van a felület hengerességének is. Kamera elé téve a sík érzékelő és a z ívelt szűrő felülete közti tükröződés teljesen megszüntethető! A fénycső görbülete eléggé nagy, de a szűrőt ha nagyon közel teszik a fókuszsíkhoz, azaz az érzékelő síkjához, akkor nagyon kis darabka elegendő 6x8 mm lefedi, és ha nincs párhuzamos felületi darabja, akkor a tükröződés nem jelentkezik. Beállítható, hogy ha van is, akkor képen kívülre kerüljön! Inkább próbáljatok kb. 10x10 mm darabokat törni belőle, és azt esetleg egy szűrőkarika közepébe ragasztani, mondjuk egy alátét lyukba, amely rendesen megtartja. Szerintem két alátét vastagsága elegendő ahhoz, hogy kissé döntve sem lóg ki a felületek síkjaiból a szűrőnek leszabott darabka. Ezt egy gyufásdobozba csomagolva póstán levélként is el lehet küldeni. Ha készülne ilyen, akkor én is igényt tartok egy darabra. Remélem, hogy nyárra, amikor a Vénusz elhalad a Nap mellett, igencsak közel, addigra próbálható lesz vele a közelítés. Sajnos nem átvonulás, de Vénusz gyűrűre van esély! 2-3 nap is alkalmas lesz a fényképezésére, főleg Infra szűrővel, de lehet próbálkozni a Naap melletti elhaladáskor ultra fényben is! Szerintem a SOHO képeken látni is lehet majd, ahogy elhalad az igen fényes Nap mellett. Ajánlom, előre megnézni, és kielemezni, hogy mire lehet majd számítani. A Vénusz árnyékos oldalát is meg lehet próbálni kicsit késöbb, mert kb. 10-20% sarló esetében már eléggé közel van hozzánk, és a sarló is kitakarható, és halványabb, mint a fél Vénusz! Ha a Nap mellett halad, akkor csak nagyon szűkített, több helyen legyűrűzött távcsővel ajánlom a megfigyelést, és csak nagyon jól pólusra beállított rendszerrel!!! Nagyon fontos az, hogy a Nap képe soha ne kerülhessen az okulárba, se a szűrőre, hanem kizárólag a szűkítő rekeszlemezekre, és onnan se verődjön a látóirányba!!! Ezt előre el kell készíteni, és a Naptól 0,5 fok távolságra csakis viszonylag sötétet, illetve a tiszta eget szabad csak látni! Nagy körültekintéssel kell eljárni, főleg a Newton rendszerű csövek esetében! Ott eléggé nehéz a megfelelő árnyékolás kivitelezése!!! Én lencsés távcsövet használok, és több árnyékoló gyűrűt is teszek a kihuzaton belülre, matt fekete vékony eloxált éles peremű alulemezt. Esetleg konzervdobozból készítek festett szűkítő gyűrűket. Exponálni hosszú idővel kell az árnyékos oldalt, és alacsony fps értékkl a gyűrűt! A félgyűrű, azaz a keskeny sarló jól átható napokkal korábban. Utána már csak a Naphoz kell igazítani a távcsövet, és az ismert tekerések számával elállítani, hogy a Vénusz belekerüljön a látómezőbe. A Napra állításkor kell a fólia a távcső elé!!! Ne feledkezzen el senki róla! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.31. 00:03

2020.03.29. Vénusz felvételek. A szokásos eljárással készült. A légkör meglehetősen nyugtalan, kissé felhős, poros és párás volt. Gyenge 2-es az 5-ből. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.31. 21:37

Üdv!
Valamivel több mint három órán át észleltem a Vénuszt, kisebb megszakításokkal. Bevetettem új csodafegyverem, a szétrobbantott UV fénycső üveget.
Gyönyörű lila benne a Vénusz, elég sok megmaradt belőle. Kicsit szokni kell a hengeres üveg nézését meg a járását, de egészen jól használható.
A nagyítás az legtöbb esetben 175X volt, de próbálgattam kisebbet, nagyobbat is. A 175X nagyítást egy 20 mm Vixen NPL okulárral értem el. Ez egy klasszikus 4 lencsés plössl, tisztességes bevonattal, jó fényáteresztéssel. Sokat néztem a bolygót ezzel a szűrővel. Arra a kérdésre, hogy láttam-e részletet, Imre legutóbbi képsorozata előtt azt a választ adtam volna, hogy nem, vagy pedig tudja a fene. De megláttam a képeit mikor beléptem íráshoz készülődve, és sokszor láttam a bolygót úgy, mint a sorozat harmadik képén. Ha ezek részletek, akkor ahhoz a képhez nagyon hasonlított a látvány néha. Azért a Vénusz esetén vizuálisan részletgazdag felszínről beszélni nem lehet, nem egyértelmű a látvány. Egy szó, mint száz, ez a szűrő szerintem ígéretes lehet, érdemes lenne fotózásra is kipróbálni.
A bolygónak a peremén végigfut egy világos csík, mint a képen. Furcsa módon délután sem látszott a Vénuszból kevesebb, mint este, pedig azt gondoltam, nappali fényben sötétebb lesz. A nyugodtság közepes volt végig.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.03.31. 22:10

Sanyi, összehasonlításképpen nézd meg vörössel is!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.31. 23:50

Ma csak az infravörös csatornában volt értékelhető kép, íme:
Venus_20200331_1759UT_C14_ASI1600MM_Pro_ir807_Zsolt_Kereszty_CBO_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.01. 07:21

Vizi Péter írta:
2020.03.31. 22:10
Sanyi, összehasonlításképpen nézd meg vörössel is!
Zsolt képét nézve nézhettem bármivel! :lol:
Este ismét megpróbálom, talán lesz eredmény is.
A Sirius B negatív, nagyon szórta a fényt a főcsillag, A Hold gyönyörű volt, de ugyebár a légkör. ;)
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.01. 17:26

Esti tervezet Vénusz észleléshez, elkészült Mizár alapján elgondolt és általam megtoldott uv-szűrőm. Szétvágott uv - csőből egy darabot lángal kiegyenesítettem és a legjobb darabkáját betokoztam. A legnagyobb gond az eredeti és kiegyenesített példányba, hogy egy olyan darab kell, ami nem tórzít. Szóval ezt nem sikerült 100%-ban elérnem, de a lehető legjobbra törekedtem! :) Néhány kép a kinézetről és az optikai tórzításról mobilkamerával.
DSC_4022.JPG
DSC_4020.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.01. 17:59

Erre nagyon kíváncsi leszek. Voltam már kint nézni a Vénuszt, a légkör rosszabb mint tegnap, időnként kettő bolygó is van az okulárban.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.01. 18:14

mizar írta:
2020.04.01. 17:59
Erre nagyon kíváncsi leszek. Voltam már kint nézni a Vénuszt, a légkör rosszabb mint tegnap, időnként kettő bolygó is van az okulárban.
Én el is engedtem a mai Vénuszozást. Heti egyszer összejön, de ez nem az a nap. :-)
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”