Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.01.30. 00:06

Hyperion85 írta:Kösz , Balázs..a hozzászólást !

...

Komment volt.


Való igaz, az Io esetében az árapályerők miatt létezik vulkánosság. Ugyanez a jelenség az Enceladuson és az Európán is óceánokat eredményez. Ezen kívül ha jól emlékszem még a Tritonon figyeltek meg vulkanikus tevékenységet.

http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20110128-buborekos-ocean-folyekony-viz-lehet-az-enceladus-szatunuszhold-jegpancelja-alatt.html
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.01.30. 09:14

Milyen érdekes, hogy a Naprendszerben inkább a holdakra jellemző geológiai aktivitás...
Érdekes ez a kéregkidobódási elmélet, de ha belegondolsz, annyira régen történt ez, hogy bár részben differenciálódott a bolygó anyaga, konkrét kéreg még nem létezett.

Érdekes, a wiki azt írja, vannak jelek aktív vulkánosságra a Vénuszon. Wikipédiára soha nem vennék mérget, de az itteni Tudásbázis is azt írja, hogy TALÁN van aktivitás.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2011.01.30. 14:05

Sziasztok!

Véleménye szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a Földnek van egy jókora kísérője. Ez egyetlen belső kőzet bolygóra sem jellemző. A Hold egyfajta szabályzó szerepet tölt be: egyfelől a túl nagy kilengések (pl. a forgástengely iránya, illetve a forgás sebessége) ellen megvédi a bolygónkat, másfelől jelentős árapályerőt is képvisel, ami így hozzájárulhat a belső részek melegen tartásához, illetve a kéregben folyamatosan feszültségeket kelt. A Földnek relatíve vékony a kérge, míg a többi bolygó gyakorlatilag az elmúlt négy milliárd éveben befagyott.

Szerintem a fenti hatások összegsége lehet a jelenlegi geológiai aktivitás kiváltó oka.

Jó észlelést!
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.01.30. 17:43

Balage írta:Milyen érdekes, hogy a Naprendszerben inkább a holdakra jellemző geológiai aktivitás...
Érdekes ez a kéregkidobódási elmélet, de ha belegondolsz, annyira régen történt ez, hogy bár részben differenciálódott a bolygó anyaga, konkrét kéreg még nem létezett.

Érdekes, a wiki azt írja, vannak jelek aktív vulkánosságra a Vénuszon. Wikipédiára soha nem vennék mérget, de az itteni Tudásbázis is azt írja, hogy TALÁN van aktivitás.


Igen ezt én is olvastam a wikin, de pont az említett ok miatt nem akartam erre hivatkozni. :)
Konkrét kéreg lehet hogy még nem létezett, de maguk a rétegek már kialakultak, mivel (véleményem szerint) az eltérő sűrűségű anyagok már differenciálódtak (innen a föld vasmagja). Viszont az ütközés a kérget nem hagyta megszilárdulni, ahogy a Vénusz esetében látjuk. A Merkúr azért nem mutat aktivitást, mert kicsi, a Vénusz pedig a már felsorolt okok miatt. A Mars is szerintem kihűlt már annyira, hogy ne mutasson aktivitást. Amúgy tényleg érdekes, hogy pont a holdak azok, amelyek aktívak, köszönhetően az árapály erőknek. :)
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.01.31. 00:30

Tény, hogy igen sok tekintetben hatással van a Hold a Földre, feszültséget is kelthet, ill húzóereje révén a kéregben lévő feszültségeket oldhatja fel (földrengés), de a belső hő megtartásában vajmi kevés szerepe lehet, azt a radioaktív izotópok bomlása elvégzi.

A Hold kialakulását okozó ütközés pedig elég korán zajlott le, a Naprendszer kialakulását követő pár 10 millió évben... nem hiszem, hogy hatna a bolygó geológiájára egy 4,5 milliárd éves esemény, nyilván sokkal összetettebb magyarázat létezik a Föld és a Vénusz közötti különbségre. A Merkúr és Mars passzivitásának okát én is osztom.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.01.31. 15:44

Én is úgy tudom, hogy a Vénusz jó eséllyel ma is aktív.

KoviP írta:A Vénusz kérge ezzel szemben sokkal vastagabb, tehát lehet, hogy termelődik hő a belsejében, de nem tud felszínre törni. Ez addig addig fokozódik, amíg át nem "égeti" a kérget, maga után hagyva a hatalmas lávaömléseket. Ebből az következik, hogy aktív lehet még a Vénusz magja, csak a fent említett okok miatt ezt nem észleljük.


Én is ezt az álláspontot ismerem.

Mivel a Vénusz és a Föld magjába valószínűleg hasonló mennyiségű radioaktív elem jutott, és a két bolygó mérete szinte megegyezik, szerintem az lenne a furcsa, ha a Vénusz már kihűlt volna.
90/900 refraktor
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.01.31. 18:28

Pape írta:Mivel a Vénusz és a Föld magjába valószínűleg hasonló mennyiségű radioaktív elem jutott, és a két bolygó mérete szinte megegyezik, szerintem az lenne a furcsa, ha a Vénusz már kihűlt volna.

Így van, csak a belső hő nem eredményezi feltétlen a vulkanizmus meglétét.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.04.22. 12:25

Látom régen volt itt aktivitás!

No én ma délelőtt 9 és 10 között a Vénuszt észleltem. Eleinte lehetetlen vállalkozásnak tűnt az hogy a NAPPALI égen megleljem ám nem így történt. Nem csak hogy megtaláltam hanem a korongján két sötétebb folt is látszott.
A levegő erősen hullámzott mivel már jócskán benne voltunk a délelőtti melegedésben de én nagyon meg voltam elégedve a látvánnyal, még így is jobb volt mint a hajnali horizonton észlelni.
Biztos vagyok abban is hogy a Merkúr észlelése is érdekes feladat nappal főleg közeledve az együttállásokhoz, úgyhogy én most a két belső bolygóhoz kaptam kedvet :)

Íme az észlelés:
Vénusz.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: András » 2011.04.22. 13:53

Cseh Viktor írta:Látom régen volt itt aktivitás!

No én ma délelőtt 9 és 10 között a Vénuszt észleltem. Eleinte lehetetlen vállalkozásnak tűnt az hogy a NAPPALI égen megleljem ám nem így történt. Nem csak hogy megtaláltam hanem a korongján két sötétebb folt is látszott.


Vénuszt a nappali égen, miazhogy! Még szabad szemmel sem esélytelen, ha ilyen tiszta a levegő, mint most.
Részletek? Hát az nem semmi ekkora műszerrel!!!!
Én már erre készülök:

Névtelen 1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.04.22. 14:52

Cseh Viktornak: őszinte gratuláció. Nagyszerű észlelés volt, próbáld folytatni. Nagyon jó lenne, ha külön beszámolóként elküldenéd a Meteornak. Kiírva azt is, hogyan kerested meg. Küldhetnéd egyenesen Mizser Attilának.
A kép nagyon reéális. A nappali észlelés előnye, hogy a Vénusz erős fénylése nem nyomja el annyira a kontrasztokat. Azt ajánlanám még (saját tapasztalatból), hogy próbálkozz egy egyszerű, nem nagyon erős vörös szűrővel, az a háttérbe szoritja az égbolt fényét. (Jól megfelel egy fényképezőgépekhez használt szűrő.)
Az 1958-65 közti években néhány amatőr próbálkozott nappali észlelésekkel, sikerrel, 6-7 cm-es refraktorral és 12-15 cm-es reflektorral. Azóta sem tudok ilyen próbálkozásról, ha volt is, nem nagyon kaptak helyet.
Csak így tovább! Bartha Lajos
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”