Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.06.03. 18:12

KisMedve írta:Január óta megvan a teleszkópom, de eddig nem volt nagyon alkalmam használni


Nekem 1994 óta van teleszkópom, de nem sok olyan felhős első félévre emlékszem mint a mostani, úgyhogy én is alig tudtam használni. :(

KisMedve írta:Eddig is tudtam, hogy a Vénusznak is vannak fázisai, de más tudni róla, és látni. Nagy élmény volt. A Jupiter és holdjai is szép látványt nyújtottak, de nekem a Vénusz volt az est csúcspontja.


Ez az, amit a legtöbben sosem tapasztalnak meg, hogy más látni, megfigyelni, mint elhinni.
A Vénusz igen érdekes bolygó. A képekről jól ismert felhőalakulatai a szem számára jórészt rejtve maradnak, de olykor -ritkán- hihetetlenül erősen látszanak a távcsőben, mindenféle egyéb segédeszköz nélkül is. Az elmúlt évtizedekben alig néhány ilyen esetre emlékszem, többnyire üres, vagy alig látható részletek vannak rajta.
A távcsőben látható fázis általában eltér az előrejelzett értéktől, úgyhogy ennek követése is érdekes elfoglaltság. Szélsőségesen változik a látszó átmérője is, úgyhogy a Föld távolságának változása a Vénusz esetén érzékelhető legjobban.

További sok sikert kívánok, illetve szerintem sokan kívánunk! :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.06.03. 22:36

Nem vagyok abban teljesen biztos, hogy a Vénusz már elérte a dichotómia állapotát. Június első napján még domborúnak láttam. Másodikán felvételt készítettem többféle módon. Még azon sem egyértelműen látható, de talán a mai felvételek kidolgozása után már megállapítható lesz. Egyelőre a tegnapi képeket mutatom. A sarkok erősen kékesen, fehéren világítanak, a terminátor helyenként behorpadni látszik, foltos a Vénusz Nap felőli oldala, és a terminátor közepe kissé vörösbe hajló elszíneződést mutat szemmel megfigyelve. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.04. 11:16

Nagyon szép sorozat, és megmutatja, hogy egyrészt mennyi probléma akad pl. a digitális képek, ill. a fotók felhasználása során, de azt is megmutatja, hogy különböző hullámtartományokban milyen eltérések adódnak a dichotómia mérésénél.
A Vénusz árnyékhatára ebben az évben nagyon hullámos (nem a légköri hullámzás, hanem a saját formája!). Ez bizonytalanná teszi a megfigyelés eredményét. Jó lenne a következő napokban mennél alaposabban megfigyelni, és hosszabb észlelési sor alapján grafikusan (diagrammal) meghatározni a dichotómia idejét. BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.05. 00:31

Jun. 4. A Vénusz terminátora ma már vizuálisan határozottan homorú. Kissé hullámos, az É-i része némileg egyenesebb, mint a D-i. Egyszóval én úgy érzékelem, hogy vizuálisan már túl vagyunk a dichotómián, vörös szűrővel kissé kisebb mértékben, integrált fényben erősebben.
BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.06.05. 23:41

Alább mutatom a hónap 3. napján készített felvételeim feldolgozását. ND 0,9 szűrővel a teljes spektrumban még domború, mint ahogy infravörös fényben is annak látszik a terminátor. UV fényben már egyenes, illetve hullámos, talán kissé homorú. A június 04. felvételek kiértékelése, illetve a megfigyelés tapasztalatai után már feltehetően egyértelműen megállapítható, hogy mikor következett be a Vénusz dichotómiája. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.06. 00:34

Jun. 6. 19:00 UT. 70/500 +83x, szürke és vörös sz.
Már jól látható, hogy homorú a terminátor A D-i részén egy markáns, sötétebb terület, kissé ÉNy-i irányba nyúlik, az É-i termintár nagyon kicsit hullámos, egy kisebb szürke területtel.
Nagyon szép látvány, igaz a levegő is nyugodt volt, a kevés pára nem zavart. BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.06.06. 11:35

JÚNIUS 3. Még folytatom a napi videók feldolgozását, kiértékelését. Egymás után szoktam feldolgozni a felvételeket, és teljesen azonos beállításokkal. Így sikerül kimutatni az esetleges változásokat is. Most három képet, 2 perc eltéréssel készült sorozatot mutatok, és rajta egy érdekes jelenséget fedeztem fel. Vajon tud-e rá valaki magyarázatot adni? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.06.06. 21:25

Jun. 6. 18:00 UT. Vénusz terminátor vonala homrú, de nem egyenletes ív, hanem kissé hullámos. Az S-i féltekekén kiterjed szürke folt nyulik NW irányba.
Azt hiszem, at előző fényképeken a világosabb felhő zónák terminátor felőli része látszik kiddé kidomborodónak, a kéntraszt miatt. (Mivel nem dolgozom digitális géppel, nem ismerem a pontos hibaforrásokat, de a klasszikus fotó anyagon a kontraszt különbségek így mutatkoznak meg. Ha a világos részt emelem ki, az túltagyog, ha a sötétet, az a világoshoz képest behorpad!) BQ.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.06.07. 10:30

Tegnap én is olyannak láttam a Vénuszt, mint Bartha Lajos.
Fázisbecsléseim: normál fény 47%, vörös 49%, ibolya 44%.
200/1200 Newton, 133x nagyítás, közepes nyugodtság.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.07. 19:37

Nem csak a Vénuszhoz, de a többi bolygók észlelésénél is használni szoktam a szín sorrevolveremet, amely az okulárra felcsavarható.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”