Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.22. 15:30

Közben kedvet kaptam a kutakodásra. Előszedtem néhány régebben, ugyan ezzel a szűrővel, távcsővel, géppel készített képemet, és az 1 mikronos képekkel hasonlítottam össze, amit a WinJupos használ. A kontrasztja nem túl nagy, de az UV és IR fényképeken igen sok közös mintázatot vélek felfedezni. Már az a gyanúm támadt, hogy nem is UV a szűrőm, és ezért leellenőriztem. 405 nm lézerrel, és 650 nm vörös lézerrel is. Az UV szűrő csak a kék lézerfényt engedi át, a vöröset nem. A másik IR szűrőm meg a kéket blokkolja, és a vöröset gyengén, de átengedi. A határa 720 nm, azaz a hosszabb hullámokat engedi csak át. Alább muttom a képeket. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2018.03.09. 09:03

Tegnap este, pontosabban a napnyugta előtti percekben megpillantottam végre a Vénuszt, majd 17:37-kor a Merkúrt is, éppen hogy, a 10x50-es binokulárommal. A Merkúr igen jó megfigyelési helyzetben van, ezekben a napokban nagyon érdemes megpróbálkozni vele, elég magasan mozog a horizont felett.
Sajnos tőlem a házak felett látszottak, és a fűtésből származó meleglevegő-ömlés teljesen szétmosta a képüket. Annyit tudtam csak megállapítani, hogy a Vénusz majdnem tele korong, a Merkúrt nagyon nehezen olyan 65-70%-ra becsültem (200/1200N - 120x).
18:00 körül a Merkúr már szabad szemmel is be-bevillant.
Avatar
Maczó András
Hozzászólások: 249
Csatlakozott: 2017.04.11. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Maczó András » 2018.03.09. 12:52

Vizi Péter írta:Tegnap este, pontosabban a napnyugta előtti percekben megpillantottam végre a Vénuszt, majd 17:37-kor a Merkúrt is, éppen hogy, a 10x50-es binokulárommal. A Merkúr igen jó megfigyelési helyzetben van, ezekben a napokban nagyon érdemes megpróbálkozni vele, elég magasan mozog a horizont felett.
Sajnos tőlem a házak felett látszottak, és a fűtésből származó meleglevegő-ömlés teljesen szétmosta a képüket. Annyit tudtam csak megállapítani, hogy a Vénusz majdnem tele korong, a Merkúrt nagyon nehezen olyan 65-70%-ra becsültem (200/1200N - 120x).
18:00 körül a Merkúr már szabad szemmel is be-bevillant.


Delutan 2-3 korul neztem nappali egen, szepen latszodott a Venusz korongja, es a Merkur fazisa is, 12 centis refraktorban, egesz nyugis volt a levego. A Merkur is konnyu celpont tiszta egen nappal most, h kozel van hozza a Venusz.
140/890 GPU
150/930 newton
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.13. 20:26

Tegnap délután készítettem néhány vídeót a Vénuszról, szűrőkkel, a közelgő dichotómia okán. A feldolgozásokat alább mutatom. Érdekes, hogy még meglehetősen domború a fény-árnyék határvonal. UV fényben erősen homorú. de infravörösben csak kissé domború. Itt a legerősebb a világos oldali kontúr. A felvétel az átalakított DMC LS80 géppel készült, kétszeres nyújtótaggal közvetlen fókuszban és maximális zoom állásban 30 fps.-el, 120 másodperc időtartammal. A kidolgozást Registax2-vel és Pals editorral oldottam meg. A levegő nyugtalan, forró és párás volt, a hőmérséklet 35 fok körül. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.13. 20:38

Imre írta:
2018.08.13. 20:26
... Érdekes, hogy még meglehetősen domború a fény-árnyék határvonal. UV fényben erősen homorú. de infravörösben csak kissé domború. ...
Szerinted miért?

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.13. 21:01

Az IR szűrővel ráadásul nem is egyenes a terminátor vonala, hanem a pólusoknál kissé csúcsos, az egyenlítőnél meg nagyon enyhén domború, amúgy meg ennek a legélesenn a határvonala, és viszonylag nyugodtabb is volt a képe, mint a másik két esetben. Ez lehet a hullámhossz függvénye? A nagy domborulat viszont az UHC szűrővel nem világos! Meg tudod magyarázni? Miért nagyobb, mint IR szűrő esetében? Köszi. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.13. 21:15

Imre írta:
2018.08.13. 21:01
... Meg tudod magyarázni? Miért nagyobb, mint IR szűrő esetében? ...
Én sem tudom, csak találgatok; ezért kérdeztem...
Talán a légkör elnyelésének változásával függ össze, ami pedig a hullámhossz függvénye.

Az UV hamarabb elnyelődik, ezért kevésbé messzire jut el a légkörben terminátoron keresztül, így talán ez mutatja meg legpontosabban a "valódi" terminátor-vonalat (ami a légkör nélkül látszana).
Az IR mélyebben behatol a légkörbe, s így az a légkör érintője mentén bevilágít a sötét oldalba is kissé (illetve a kép alapján nem is olyan kissé...).

Én "első felindultságomban" erre tippelnék.

A hullámos terminátoron még gondolkozom kicsit...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.13. 22:03

A Vénusz légkörének árámlásához lehet-e köze a hullámosságnak? Ha az egyenlítő mentén nagyobb, és a sarkok felé kisebb a sebessége, úgy a forró, infrát sugárzó légkör okozhat-e hullámosságot a terminátoron? A sarkokon esetleg örvényléssel keveredik, és ez okozhatja-e azt a kis kicsúcsosodást? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2018.08.24. 01:16

Sziasztok!

A Vénusz így látszódott a "szarvaival" 2018. augusztus 18.-án Győr mellől.

Üdv:
Zsolt
Venus_20180819_1826UT_3x_250N_23c_ProP742_feld.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.24. 09:17

Egy nappal korábban is volt már két kissé kinyúló szarva. Emlékeim szerint a dichotomia után, illetve a környékén már korábban is felfedeztem ezt a jelenséget. A színe kissé kékes, a Vénusz "hasa" meg inkább sárgás, vöröses árnyalatú normál fényben. Uv szűrővel a fázisa mindig kisebbnek látszik, szemmel is és a felvételeken is. A "szarvacskák" még nem a néhány százalékos állapotban látható légköri fénylések, de szerintem köze van a sarki forró légörvénylésekhez is. Talán a kis szög alatt ráeső sugarak szóródása, terjedése okozhatja a sarkokon látható nagyobb "szarvakat" kicsúcsosodást. Több, más által készített felvételen is megjelent ez a látvány látható fényben. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”