Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.09. 20:46

Ferenczi Imre barátunk újabb felvétel sorozatát láthatjuk a Vénuszról:
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/indexE.htm

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2017.06.10. 20:52

Gábor1967 írta:Ferenczi Imre barátunk újabb felvétel sorozatát láthatjuk a Vénuszról:
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/indexE.htm

üdv.,
Gábor


A link így pontosabb:
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk17/v170608z.htm
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2017.06.11. 10:18

Szia!

én erre gondoltam, de valamiért akkor nem adta ki a linket rendesen:
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk17/v170604z.htm

Közben látom, hogy újabb képek kerültek ki, amire a te linked utalt :-) Köszi!

üdv.,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.17. 14:27

Hosszú idő után ismét egy Vénusz felvétel. Látható fényben semmi nem látszik, de UV-ben hemzseg a mintázatoktól. Most igaz kicsiny a mérete, de nagy nyújtással, hosszú videóval, természetesen UV sáváteresztő szűrőn keresztül érdemes néhány percet erre is ráfordítani, szép kompozit képet lehet készíteni. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.17. 15:58

Érdekes képek. :)
Milyen felszereléssel (távcső, szűrő, kamera) készültek?
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.17. 16:38

Sidius írta:Érdekes képek. :)
Milyen felszereléssel (távcső, szűrő, kamera) készültek?
A távcső akromatikus 127/1000 mm, a kamera egy átalakított DMC LS80 fényképezőgép. A lencséje mögül kihajtva a képérzékelője, és leszedve róla minden szűrő. Ezt teszem a nyújtó tag után fókuszba, és bekapcsolom rajta a maximális elektronikus zoom-ot is!
Az annyi, hogy 5xBarlow, és még 4xelektomos nyújtás van, az 20m-es fókuszt jelent, és a feldolgozáskor még belenagyítottam 3x mértékben, utána simogattam és emeltem a képet Registax2-ben. Készítettem 8 darab felvételt, ebből 2 szűrő nélkül, és 6 UV szűrővel. Ezeket a 2 perces videókat egyesével feldolgoztam, majd látva, hogy az UV felvételek nagyjából azonosak, a végeredményt is átlagoltam, így még nyertem egy kis jel/zaj arányt. Most próbálom kinyomozni, hogy van-e köze a felhő alatti felszínhez, és ha igen, akkor a kompozit alapján vajon mi lehet alatta, ami esetleg a felhőzetet ebben a fénytartományban mutatja, vagy fordítva, tehát a felszín befolyásolja a felette kialakuló felhőáramlatpkat, ami ebben az UV tartományban látszik. Sajnos nem tudom, hogy most a Vénusz melyik oldalát fordítja felénk, azaz a fokszáma mekkora. No még azt is valahonnan ki kell operálni, és utána egy jó felszíni térképet is begyűjteni, majd lehet hasonlítgatni. Hátha valami tényleg látszik! Most a felhőkön kívül a távcsövemben amúgy semmi...

Nagyon jó ez a kis akromatikus cső, mert éles képet ad egy ilyen kis sávszélességen (370-420 nm). Nincs színhibája! És én már amúgy se látnám.... Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.17. 18:38

Régebben volt egy cikk a Meteorban a Vénusz szűrős megfigyeléséről. Ott infra és UV tartományú megfigyelésről volt szó. Ha jól emlékszem, a felszín infra tartományban megfigyelhető, de ez nem biztos, hogy feltétlenül mindig igaz. Mondom ezt azért, mert a kilencvenes évek közepén egy szép tavaszi estén szemet kiverően láttam a bolygó V-alakú felhőstruktúráját egy 150-es tükörrel, meg egy CMENA objektívből kialakított okulárral 100x nagyításon. Annyira lenyűgözött, hogy órákig néztem. Azóta se láttam olyat, pedig mindig nézem, ha tehetem.
A V-alakú részek nagyon valószínű, hogy felhőalakulatok. De elég sokminden van a képeken, gondolom nagy részük tényleg létező/létezett részlet lehet. Esetleg nem mind felhő? Izgalmas kérdés...
Mikor én úgy véltem, hogy felhőket fotóztam az Uránuszon, ugyanígy keresni kezdtem a referenciát, de természetesen nem találtam. Persze az is lehet, hogy rossz helyen kerestem.
Ilyen szűk tartományban valószínűleg tényleg jó a leképezés. :) Én meg a tükrök tesztelésekor arra jöttem rá, hogy a gőzöletlen tükör ideális Vénusz vizsgálatra. Semmilyen vizuális szűrő -amit eddig láttam- sem képes ugyanolyan kemény képet produkálni, mint egy "kopasz" tükör. Egy kisebbet lehet, hogy majd készítek is, ami a Nap és alkalmasint esetleg a Hold megfigyelésére is jó lesz.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.17. 20:08

Azt nem tudom, hogy van-e köze az UV felvételnek a Vénusz felszínéhez, de valami összefüggés lehet. Egyik felszíni domborzati térképe nagy hasonlóságot mutat a kialakított kompozit képhez, és az UV fényképhez is, de lehet, hogy ez csak a véletlen műve. Ahhoz képest, hogy puszta véletlen legyen, viszont túl nagy a hasonlóság. Hogy a szűrő átenged infrában azt sejtem, hogy kicsit igen, mintha lenne benne egy 900 nm-es 10%-os kis áteresztése, de UV-ben eléggé meredeken vág mindkét oldalra. A gép eredeti érzékelője viszont infrában 900 nm körül is dolgozik rendesen, kb. 60% a hatásfoka, és még 400 nm körül is 40%-os. Infra aluláteresztő szűrő elé is kell tennem egy ND 1,8-at, és még az is sok neki. Alább mutatom, hogy én mit vélek látni a képeken. Ha lesz tiszta idő, akkor majd megismételem, ha addigra nem felejtem el, hogy mi hogyan is volt! Sajnos erre lehet, hogy még napokat is kell várni. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Sidius

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2017.11.17. 20:19

Hát ha ez a képeden tényleg a térképen jelölt rész, (Aphrodite) akkor az hatalmas eredmény! Milyen UV-szűrőd van?
Különben az infra elvileg nem jut át az akromátok lencsetagjain, mert elnyelődik bennük. Az viszont biztos, hogy közeli UV és infra is jó a bolygóhoz. Engem is foglalkoztat ez már egy ideje.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.11.17. 21:21

Egy kétrétegű, nagyon vékony üvegből készült speciális szűrő, amit az USA-ból hozattam, nagy meredekségű 370 és 420 nm között enged át, eredetileg lézeres vonalak teszteléséhez használt berendezés része. Valami elválasztó szűrő lehet, már használtan vettem. Éppen mögé fér a fényképezőgép érzékelője, de nem ott használom, hanem a nyújtótag előtt, mert eléggé párhuzamos sugarakkal dolgoik csak megfelelően. Ha közel tettem a lapkához, akkor a legkisebb dőlésszög hiba is ártott neki, és ha porszem volt rajta, már az is foltot hagyott. A nyújtótag elején meg mindegy neki, mert messze fókusz előtt van. Ettől a képe is kiélesedett, már ahogy ettől a 127 mm es csőtől a 10" bolygó esetében egyáltalán ezen a hullámhosszon elvárható. Azért a bontása sokkal több, mint a látható fény esetében! Érdekes, hogy infraszűrővel pont ott éles a kép, ahol ezzel az UV szűrővel, és a zöld sugár esetében van a legéletlenebb képe ennek a csőnek. A W47 szűrővel két helyen is éles képet kapok, eléggé távol egymástól. Az egyik már alig látható lilás, a másik zöldeskék. Egyik sem ad látható felhőmintázatot a Vénusz felszínéről. Ez az egy UV szűrő, ami működik. Persze van több is, de azokkal sem látni csak halvány maszatot. Másoknál működnek, nálam meg csak ez az egy. Tükrös távcsővel még nem próbáltam a többit, lehet, hogy működnének! Ha szeretnéd, akkor kölcsönadom. Persze UV-ben is érzékeny, szűrő nélküli kamera kell hozzá! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”