Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2020.05.25. 15:03

Re: Vénusz-sarló puszta szemmel. (Mottó: Nincsenek régi viccek, csak öreg emberek vannak. Egy újszülöttnek minden vicc új.)
A Keskeny, de nagy látszó átmérőjű Vénusz-sarló megpillantása puszta szemmel nem újdonság. Egy anekdota szerint, amikor C. F. Gauss megmutatta idős anyjának a Vénusz távcsövön, az öregasszony azon csodálkozott, miért látszik teleszkópon fordítva a sarló? Egy hiteles adat Splényi Béla bányászati miniszteri tanácsostól (sz. 1819), aki az 1840-es években Pesten tanult: "A Szt. Gellért hegyen akkor tudvalevőleg csillagvizsgáló intézet állott: egyszer Dölzerrel, Rábllal /a Splényiek nevelője/ felmentünk azt megnézni. Fényes nappal volt, szívességgel megmutattak mindent - és mivel éppen a Venus egyik félholdféle phasisában volt, a látókör felett - azt felkeresték és a nagy refractoron által megnézették velünk. Hazatértünk alatt Rábl, aki nem volt éppen csillagász, váltig azt állította, hogy csalás volt az egész, mert az nem volt más, mint maga a hold, hogy is lehetne csillag a hold formájában és nappal az égen". (Splényi Béla emlékiratai, I. BP. 1984. p. 120-120.)
A Meteor 1980-as évek végén, vagy 1990-es évek elején közölte az akkor ifjú Csizmadia Szilárd olvasói levélben leírta, hogy egy reggel, az autóbusz megállóban várakozva látta nappal a Vénuszt és a sarló alakot (Tessék kikeresni, én most mással foglalkozva nem bajlódok vele). Utána a meteorban felhivtam az amatőröket - talán Keszthelyi Sándor is - a Vénusz sarló szabadszemes észlelésére. Maga reggelenként, kutya sétáltatás közben többször is láttam, más "kutyásoknak" is szóltam, akik hosszúkás alakban meglátták, sőt Tuzi Kriszta a sarló alakot is megpillantotta. Érdemes lenne feléleszteni ezt a programot, most még néhány napig aktuális, az alsó együttállás után pedig reggel észlelhető.
Véleményem szerint a sötét égen a vénusz-fény túlragyogja a látványt, ezért kevésbé vehető észre, mint szürkületkor, még világosabb égen. Erre utal, hogy megpróbáltam gyenge sárga és vörös (fotó) színszűrőn át, azzal biztosabban látszott. Egy német szemorvos szerint Gauss anyjának kezdődő gyenge szürke-hályogja lehetett, ez akkor mint fénygyengítő szűrő szerepelt. BQ
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.05.25. 17:58

astrohist írta:
2020.05.25. 15:03
... A Keskeny, de nagy látszó átmérőjű Vénusz-sarló megpillantása puszta szemmel nem újdonság. ...
Mivel az emberi szem felbontóképessége 1', a Vénusz látszó szögmérete pedig földközelség esetén (valamelyest) meghaladja ezt az értéket, így valóban nincs mit csodálkozni rajta. ;)
Ettől függetlenül jó szem élesség-teszt, az biztos. Mint az Alcor-Mizar a római légiós felvételin (legalábbis a fáma szerint...). :?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1691
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.05.26. 16:15

Attila írta:
2020.05.25. 17:58
astrohist írta:
2020.05.25. 15:03
... A Keskeny, de nagy látszó átmérőjű Vénusz-sarló megpillantása puszta szemmel nem újdonság. ...
Mivel az emberi szem felbontóképessége 1', a Vénusz látszó szögmérete pedig földközelség esetén (valamelyest) meghaladja ezt az értéket, így valóban nincs mit csodálkozni rajta. ;)
Ettől függetlenül jó szem élesség-teszt, az biztos. Mint az Alcor-Mizar a római légiós felvételin (legalábbis a fáma szerint...). :?


MDA
De arról nem szól a fáma, hogy aki a felvételin magát a Mizar-t kettőnek, netán négynek látta az vagy részeg, vagy sasszem volt.
Tarjánban is lehet olyan aki Mizar-t (Sch. Sanyit) kettőnek látja az Űrutasellátó után akár nappal is.
Ez nem kunszt, csak pénz kérdése. :lol:
Bocs az off-ért.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.05.26. 16:30

Ki lehet próbálni. Egy lapra fel kell rajzolni különböző irányba néző kis sarlókat éa megmutatni olyan távolságból, amilyenből az átmérőjük 1'-esnek látszik. Ha 10-ből 10-szer eltalálja, melyik merre áll akkor tényleg látja. :)
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.05.26. 21:59

Hihetetlen, de ma este is sikerült! 2,3%-os fázis, 12,5 fok naptávolság, 56" átmérő. Ej, ha le tudnék menni 2% alá...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.05.26. 23:18

A 2,4%-os hatalmas Vénusz sarló 2020.05.26.-án.

http://crbobs.hu/galeria/naprendszer/venusz-2020-05-26/

Venus_20200526_1757UT_C14_EdgeHD_OTA_ASI1600MM_Pro_PP807_17C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.05.28. 00:05

A Vénusz ma már csak 1,8 %-os volt. Vizuálisban a 130-as TMB-ben nem ért körbe a gyűrű (kb. 1,5-2 órán keresztül néztem napnyugta után is).

Adatok itt:
http://crbobs.hu/galeria/naprendszer/venusz-2020-05-27/

Venus_20200527_1746UT_C14_EdgeHD_OTA_ASI1600MM_Pro_PP807_20C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.05.28. 07:34

Zsolt, azt gondolom, tegnap már annyira alacsonyan volt napnyugtakor a Vénusz, hogy az már jelentősen csökkentette a gyűrű megfigyelhetőségét. Én is néztem, csak másodpercekre látszott a felhők között, nyilván értelmezhetetlen nyugodtság mellett, de 8-10 fokkal a horizont felett már ez van. De 1,8%-ot látni azért nagy dolog!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.05.28. 21:10

Vizi Péter írta:
2020.05.28. 07:34
Zsolt, azt gondolom, tegnap már annyira alacsonyan volt napnyugtakor a Vénusz, hogy az már jelentősen csökkentette a gyűrű megfigyelhetőségét. Én is néztem, csak másodpercekre látszott a felhők között, nyilván értelmezhetetlen nyugodtság mellett, de 8-10 fokkal a horizont felett már ez van. De 1,8%-ot látni azért nagy dolog!
Szervusz Péter! A gyűrű csak egészen a Nap közelében látható, amikor a Naptól a Vénusz irányába futó sugarak "hátulról" érik a Vénuszt, és a kicsiny szög alatt rávetülő sugarak megtörnek a Vénusz felhőrétegén. Talán 3.-án, illetve 4.-én hajnalban lehet majd megpillantani. A legnagyobb közelség idejében a Nap kitakarásával kellene próbálkozni, illetve kicsit előtte is, amikor még magasabban látszik, jobb minőségben. Én egy 20x20mm hosszú farúd végére merőlegesen erősített vékonyabb másikra rajzszögeztem egy egész fekete kartont, és azt a távcső tartójához fogom rögzíteni úgy, hogy felette kilásson. A két oldalát függőlegesen, 3cm szélesen visszahajtottam, és két hurkapálcával, szigetelő szalaggal rögzítettem a farúdhoz. Ha nincs szél, akkor működik, ha van, akkor meg úgysem tudom fényképezni majd a gyűrűt. Partvisnyél is elég hosszú. Vezetés persze kell, és nagyon könnyű a pozicionálása, hiszen pont a Nap felett lesz kisebb, mint fél Nap sugárral! Élesre a Nap korong szélét, utána feljebb a csövet az adott tekerések számával, amit előre ki kell próbálni, majd levenni a fóliát, és mehet! Az nem baj, ha szemmel nem eléggé látni, mert ha egyáltalán látható, akkor a készített videó feldolgozásával előcsalható. Ha az élesség megmarad, nem állítódik el, akkor "vakon" is lehet videót, fényképet készíteni! Az időpont ismert, a helye pontosan beállítható! Sok sikert! Én is próbálkozom vele. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.05.28. 21:46

26.-án több videót is készítettem. A feldolgozáskor arra voltam kíváncsi, hogy normál géppel, szűrő nélkül, okuláron keresztül fényképezve vajon előtűnik-e a sötét oldal. Igen, de nagyon nagy manipuláció kell hozzá, amely a képek legkisebb helyiértéken lévő biteket is fel tudja használni. Jól látszik, hogy a sok ezer kép átlagolásával is csak két-három bit hordozza a sötét oldali információt. Szűrve sajnos elmegy a kontúrja, de látható, hogy ott van ahol kell lennie. A kép nem vignyettál, a sarkai nem sötétebbek, és igyekeztem alaposan tiszta szerkezettel dolgozni. A két videó egyenként minimum 20000 képkockából áll. Nincs válogatva, minden kép átlagolásra került a zaj csökkentése érdekében. Talán még egy kevés felületi részlet is látható a szűrt képeken, de nincs sok köze a felszínhez, inkább a hőtérképhez hasonlítható. A kép bal oldali alsó srka kissé világosabb eget mutat, hiszen abból az irányból süt a Nap. A video készítésekor az első képet a gép JPG formában elmenti a videóval azonos néven. Ezt az eredeti képet is megvizsgáltam, kontrasztot emeltem, fényerőt állítottam és szürke árnylatossá konvertáltam. A két képet, egymás után mutatom. Vajon látható-e rajta a Vénusz árnyékos oldala? Ez egy editálatlan eredeti kép, benne az összes adattal. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”