Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 14:43

[/quote]
Ez most készült? Értem hogy uv-ben soványabb, de ennyire?
[/quote]

Ez Gábor első UV Vénusz felvétele. Elsőre ilyen sikerült, igazából valljuk be, bármelyikünk örülne ha elsőre ilyet tudna... :-)
Nekem hónapok kellettek mire kb. hasonlót tudtam csinálni.

A felvételnek - mint Zoli Te is látod - vannak hibái, pl. túl van élesítve illetve az integrációs idő is lehetne valamivel több, de szerintem így is kiváló.
kazi
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.03.29. 14:56

cbo írta:
2020.03.29. 14:43

Ez Gábor első UV Vénusz felvétele. Elsőre ilyen sikerült, igazából valljuk be, bármelyikünk örülne ha elsőre ilyet tudna... :-)
Nekem hónapok kellettek mire kb. hasonlót tudtam csinálni.

A felvételnek - mint Zoli Te is látod - vannak hibái, pl. túl van élesítve illetve az integrációs idő is lehetne valamivel több, de szerintem így is kiváló.
Jaa, távol álljon tőlem, hogy kritizáljam, főleg azután, amit az okulárban látok. Csak nem tudtam, hogy a feldolgozás ilyen hatással lehet a fázisra. Gondoltam nem -e egy tavalyi kép vagy ilyesmi.
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.29. 16:29

Szitkai Gábor felvételéhez annyit, hogy bitang jó lett és valóban esztétikus-szó szerint lenyűgöző! Ha ez az első, akkor meg pláne pacsi érte. :)

Én 140/880-as Newton haszálok a Vénuszhoz...Általában 258x vagy 366x nagyításon egy neutrális vagy vörös szűrést alkalmazok. A 366x-hoz már nem kellenek ezek a szűrők! Részemről a megpillantható részletek: fényesebb kisebb foltok, maszatos sötét részletek,-főként a bolygó középső 2/3-ban-és egy egy markánsabb sötétebb ív. A jó tompított szűrés nélkül a túlzó vakítás miatt, szerintem esélytelen bármit is meglátni. Úgy vettem észre, hogy a vörös szűrő sem túlzottan segít, viszont nagyon nyugott képet lehet vele elérni. Viszont a meglátható részletek markánsága így is nagyon gyenge olyannyira, hogy a biztos látvány igazolásához, Zsolt felvételeit használom. Szóval állítom, hogy van lehetőség vizuálissan is részletek megpillantani, de a legtöbb jelenség annyira kontrasztszegény, hogy a bizonytalanságot súrólja.
Gyuricza István
Lovász András
Hozzászólások: 2466
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.29. 18:29

Világosabb-sötétebb foltokat én is látok a bolygón a 25 centissel szűrő nélkül, de sajnos csak neutrális szűrőm van (6,25%-os), az meg nem sokat segít. Közben mindig reménykedek, hátha Zsolt is fotózza és össze tudom hasonlítani a látottakkal. :P

Egy kérdés: UV szűrővel vizuálisan van elég fény ahhoz, hogy élvezhető képet lássak részletekkel? Továbbra is a 25 centis Newtonról van szó.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.03.29. 18:56

A 200/1200-as UK Orion-ban ha a nyugodtság legalább 4/10, biztosan jönnek a részletek a felszínen szűrő nélkül is. Általában 133x nagyítást használok, néha 171x-t. De pl. a terminátor hullámossága, a sarkok rajzolata is elég simán láthatók. Tegnap (03.28.) annyira tré volt a levegő (seeing 2/10), hogy a fázist is alig tudtam becsülni... Ez az általános egyébként.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.29. 20:07

Lovász András írta:
2020.03.29. 18:29
Világosabb-sötétebb foltokat én is látok a bolygón a 25 centissel szűrő nélkül, de sajnos csak neutrális szűrőm van (6,25%-os), az meg nem sokat segít. Közben mindig reménykedek, hátha Zsolt is fotózza és össze tudom hasonlítani a látottakkal. :P

Egy kérdés: UV szűrővel vizuálisan van elég fény ahhoz, hogy élvezhető képet lássak részletekkel? Továbbra is a 25 centis Newtonról van szó.

Üdv, András
Kedves András! Szerintem a szemed nem látja az UV fényt. Ha van UV-Vénusz szűrőd, akkor egy erős ledes lámpának a fényét nézzed meg rajta keresztül. Abból igencsak jönnek az UV fények. Olyan sötét van rajta keresztül, mint a legsötétebb éjjel, amit valaha is láttál, azaz semmit nem látsz a szűrőn keresztül. Ezek a szűrők kizárólag fényképezésre, filmezésre valók. A 300-400 nm sáv, amelyben a Vénusz felhőzete elnyelést produkál, és ezért láthatóvá tehető, azt sajnos soha nem is fogjuk szabad szemmel látni. Erre való a kamera, illetve erre lehetne használni azt az elektronikus okulárt, ha lenne. Abban esetleg valami látszana UV-Vénusz szűrőn keresztül. Akármilyen nagy is a távcső mérete, sajnos szemünkkel ezt a fénytartományt nem látjuk. Ugyancsak nem látjuk az infravörös, azaz 800 nm feletti hullámokat. Érdekes, hogy viszont érezni lehet, ugyanis pl. a Nap felé fordítva, 1-2 másodpercig próbálva szintén nem látni semmit, de a szemed hőt érez! Vigyázat, ez veszélyes lehet, ha hosszan, vagy gyakran próbálod. Inkább vetítsd a Napot egy fehér lapra, és ha közé teszed az infra szűrőt, akkor fényt nem látsz, de ha egy hőmérőt teszel a lapra, akkor az mutatja, hogy meleg az van! A kormozott üveglap is egy infra szűrő, tehát aki azzal nézi a fogyatkozást, az szemkárosodással számolhat! Ugyan így az ívhegesztés is hatalmas mennyiségű ultra fényt ad, és ez nemcsak a bőrödet égeti le, hanem a szemedet is tönkreteszi. Nem a látható fénye, ami szintén nagyon erős, hanem az ultraibolya. A modern ledes világítótestek felépítésüknél fogva erős UV források lehetnek! Maga a LED az nem a látható tartományban világít, hanem UV fényt ad, és azzal gerjeszti azt az egy csepp lakkot, amelyben fluoreszkáló anyagok vannak. Ezek keveréke adja a színét. Ha egy ledes lámpának lepattintod a búráját, akkor máris UV fényben gazdag világításod lesz. A pénzben lévő színes kis szálak fluoreszkálnak, ha közel tartod a ledekhez! Az UV szűrőt is közé teheted, akkor is világítanak a kis szálacskák, főleg a magas színhőmérsékletű, kékes fényű ledlámpák esetében. A kérdésedre a válasz egyértelmű nem. Semmit nem látni UV szűrőn keresztül a szemünkkel. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.29. 20:16

mizar írta:
2020.03.29. 08:30
Imre!
Szerintem ez az egyik legjobb Vénusz fotód amit csináltál, bár más képein azt a vastag világos peremet nem szoktam látni.
De ettől függetlenül szerintem ez a sorozat elég jó lett.
Köszi! Ritkán lesz ennél jobb, mert rengeteg felvétel kell hozzá. Ehhez tisztán másfél óra, és ez csak néhány halvány felhőminta egy képen. Teljesen gazdaságtalan, és az utófeldolgozás is meglehetősen nehézkes. Ha véletlen abbahagyom, akkor kétszer is meggondolom, hogy érdemes-e folytatni a két-három folt miatt, amit végül zajnak minősítenek.... Hát ennyit erről. Készítsetek felvételt, és mutassátok meg, hogy mit látni más helyről, tisztább égről a Vénusz felszínén! Megjegyzem, hogy amit szemmel esetleg tisztán látni, az a felvételből vért izzadva hívható csak elő! Erre számítani kell! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 21:27

Napnyugtakor közepes seeing fogadott, így a bolygón kevesebb részlet látszódik ma.
Képfeldolgozás: SharpCap Pro, AS!3, Registax, Photoshop.
Helyszín: Győr, Corona Borealis Csillagvizsgáló.

Készítettem túlexpoinált infra 807- nm és 980 nm felvételeket is, de a sötét oldalon semmi nem látszódik.
Venus_20200329_1752_1756UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_UV_12C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kazi
Hozzászólások: 1204
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.03.29. 21:37

cbo írta:
2020.03.29. 21:27
Napnyugtakor közepes seeing fogadott, így a bolygón kevesebb részlet látszódik ma.
Képfeldolgozás: SharpCap Pro, AS!3, Registax, Photoshop.
Helyszín: Győr, Corona Borealis Csillagvizsgáló.

Készítettem túlexpoinált infra 807- nm és 980 nm felvételeket is, de a sötét oldalon semmi nem látszódik.

Venus_20200329_1752_1756UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_UV_12C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Érdekes, most neked is soványabb sokkal az UV. A tegnapi képeden nem volt ennyire. Vmit máshogy csináltál?
Kazinczi Zoltán
Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, 12x60 bino
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 22:27

kazi írta:
2020.03.29. 21:37
Érdekes, most neked is soványabb sokkal az UV. A tegnapi képeden nem volt ennyire. Vmit máshogy csináltál?
20000 helyett 15000 frame készült és a fekete hátteret pár %-al jobban meghúztam a kontraszt miatt.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”