Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.29. 04:33

Végre sikerült befejezni ezen a lassú gépen a hatalmas mennyiségű videó feldolgozását. Azzal kezdeném, hogy kár vitatni, hogy ki mit lát, és hogyan emeli ki a zajt, vagy a színeket, vagy a részleteket a felvételén, avagy a rajzán. Nyílván azt rajzoljuk, és fényképezzük, amit az ég mutat. Sokszor a légkör igencsak pocsék, és remeg, homokkal teli, és erősen párás, felhős. A korábbi felvételen, amit volt szíves CBO áttenni ide, éppen azon csodálkoztam, hogy mennyire domború a Vénusz látható fényben. Tényleg úgy láttam, és a videón is úgy látszott. Ennek valami oka lehetett, hiszen 27.-én éppenhogy kihegyesedettnek, sarkosnak látszott, és egyenes volt a terminátora. Szemmel sokáig néztem, és ha a fényerőt a polárszűrővel szépen folyamatosan csillapítottam, tényleg látható volt fényességbeli részlet. Itt jegyzem meg, hogy most kissé szélesebb egyenlítő irányú elnyújtott foltokat lehetett látni, sötétebben, mint a peremet. Nem a plárszűrőn voltak, mert forgatáskor a bolygóhoz volt rögzített az irányuk, és a szűrő amúgy sem volt a fókuszsík közelében! Ellenőriztem az okulárt is, forgatva sem változott a csíkozódás iránya! A fénye sárgás fehér, igen fényes az éghez képest, és még a kisméretű távcsővel sem lehet csillapítás nélkül megfigyelni! Mintha a Napba néztem volna, annyira elvakít kis nagyításon a Vénusz fénye. Mz északi irány nálam sem mindig pontos, de nem is az a lényeg, hogy 10, vagy 20 fokkal tér el, hiszen aki kicsit is ért hozzá, az amúgy is tudja, első ránézésre. Tévedni, azt lehet, de lényegtelen. Az a lényeg, amit látni lehet. Most pl. kicsi szarvacskái mutatkoznak már, azaz a légköre igencsak hosszan túlnyúlik a pólusán, és már mutatja rendesen a szarvait! Korábban már UV fényben, avagy kékben látszott, de most már a látható sárga és zöld színekben is. Ha megnézem tüzetesebben, akkor a kis hegyes sarka kissé kékes is! A terminátor közepe pedig enyhén vöröses. Sokminden változott az utóbbi két napban! A terminátorán szürkés, sötétebb kicsit hosszúkás, és a sarkok felé enyhén befelé hajló foltocskák is látszanak. A színük lehet, hogy kékes is néha. Ezt természetesen mind lencsével a saját szememmel láttam. A felvétel kicsit mást mutat. Ott nem a zajtól, hanem ezektől a foltoktól látható kis elszíneződés a terminátor vonalában. Az ultraibolya fényben készített felvételen a terminátor már homorú. A látható fényben egyenes, de vörösbe már feltehetően domború, hiszen attól lett vöröses árnyalata a bolgó közepén az átmenetnek. Az infravörös felvételen egyértelműen domború a terminátor, de mindhárom felvételen látszanak a szarvak, azaz kb. 5%-al túlnyúlnak a képzeletbeli felezővonalon, azaz a pólusokon átvilágítanak az árnyékos oldalra. Lassan már lehet készülődni a sarlóra, és az árnyékos oldal fényképezésére is! Esetleg, ha nagyon jó a távcső vezetése, akkor kitakarással igen nagy nagyítással Napnyugta után lehet vele próbálkozni. Nekem kb. 20%-os sarló esetében egyszer sikerült!. No akkor most ide teszem a felvételeimet, hogy legyen mit vizslatni! Nyugodtan írja meg mindenki a saját véleményét, szívesen olvasom ezekben a karanténos napokban. Érdemes lenne színszűrőkkel is megnézni a terminátort, mert ha igaz, akkor most vörösben domború, zöldben egyenes, kékben homorú. Jó nagy távcsővel a sarkokat is érdemes külön-külön lefényképezni, mert azok is színesek! Én már látom, hogy a kis csúcs hegye szivárvány színű, és ez nem a lencsés távcsőtől van! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.29. 08:30

Imre!
Szerintem ez az egyik legjobb Vénusz fotód amit csináltál, bár más képein azt a vastag világos peremet nem szoktam látni.
De ettől függetlenül szerintem ez a sorozat elég jó lett.
Avatar
MC_90
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2020.03.28. 23:23

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: MC_90 » 2020.03.29. 11:36

Szia Zsolt, CBO!
Agresszió? Kinyílt bicska a zsebemben? :)
Akkor nem vártam volna napokig, nem szólítottalak volna kedves cbo-nak, és nem kértem volna kétszer is elnézést tőled.
Neked van zsebedben bicska, te jöttél a karanténnal... :)
De igazad van, koncentráljunk inkább a gombócra!
cbo írta:
amit északi iránynak megadsz az szerintem nem lehet a valós észak, ugyanis a bolygó "terminátora" - nem mértem - de talán kb. 20 fokot dől a rekta irányhoz, nálad pedig szinte függőleges a "terminátor".

Ez azért van kedves Zsolt, mert én a planetáris valódi északi irányt adom meg, ami nem mindig párhuzamos a terminátorral. De ha tévedek, akkor az a WinJUPOS program hibája, mert onnan szoktam puskázni.
A planetáris észak megadását a képeken azért is tartom észszerűbbnek, mert azzal nem billeg jobbra-balra 20-20 fokokat szerencsétlen bolygó, amíg pályáján körbe járja a Napot.
Üdv.
Attila
2020-03-28-Venus-terminator.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.29. 13:16

Naponta nézem a bolygót, amikor az ég engedi, a 150/700 Newton egyértelműen elvérzik a Vénuszon, egyszerűen alkalmatlan annak észlelésére, ha a 150/3400 Kutterrel hasonlítom össze. A Schiefspieglerrel való észleléskor kék, vörös, zöld szűrőket használok.
Hihetetlen részletek, kavargó felhőzet, felszíni alakzatok NEM LÁTSZANAK. Vizuálisan NINCS!
Talán időnként némi tónus vagy intenzitáskülönbség az van, foltszerű képződmények be-bevillannak, de az lehet a légkör miatt is. 100X vagy 140x nagyításnál is még nagyon kicsi a bolygó. Növelve a nagyítást javul a helyzet, de a légkör elég nyugtalan minden nap. A sivatagi por is sokat ront a helyzeten, remélem, a jövő héten a front után tisztább lesz a levegő. Sötétedés után még rosszabb a helyzet, túl sok a bolygó fénye, gondolkodom is azon, hogy készítek egy bevonat nélküli Kuttert kimondottan a Vénusz és a Nap észleléséhez. Azonnal kibukik a Vénusznál, hogy az olcsóbb gagyi okulárok (Bárium) mennyire színeznek, az olcsó bevonat hogyan szórja a fényt.
Nem tisztem, hogy bárki munkáját minősítsem, de a hiteltelen rajzok sokat ártanak a műfajnak.
CBO fotóit összehasonlítva más fórumokon (Astrotreff) közzétett képekkel azt mondom, hogy referenciának számítanak ebben a témában.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 13:26

Imre írta:
2020.03.29. 04:33
VNo akkor most ide teszem a felvételeimet, hogy legyen mit vizslatni! Nyugodtan írja meg mindenki a saját véleményét, szívesen olvasom ezekben a karanténos napokban. Érdemes lenne színszűrőkkel is megnézni a terminátort, mert ha igaz, akkor most vörösben domború, zöldben egyenes, kékben homorú. Jó nagy távcsővel a sarkokat is érdemes külön-külön lefényképezni, mert azok is színesek! Én már látom, hogy a kis csúcs hegye szivárvány színű, és ez nem a lencsés távcsőtől van! Üdv. Imre
Gratulálok Imre, na ez igen, UV-ben itt már szépen jönnek a részletek.
Csak annyit tennék hozzá, hogy a vastag jobb oldali fényes perem az egyesek szerint vizuban is jön (én egyetlen műszeremmel nem látom ennyire kontrasztosnak), de szerintem itt képfeldolgozási hiba, leírtam, korábban hogy mire gondolok.
A dichotómia (vagy általánosabban a terminátor), mint mások észleléseiből tudjuk hullámhosszfüggő, úgy ahogy Te is írod: vörösben domborúbb, kékben, UV-ben homorúbb.

Időközben tegnap Szitkay Gabi barátunk elkészítette, a szerintem eddig látott legjobb Vénusz UV felvételt a legjobb hazai 40 centis Newtonnal, íme:
Szitkay_Venusz_UV_Baader_20200328.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.03.29. 13:50-kor.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 13:30

mizar írta:
2020.03.29. 13:16
Naponta nézem a bolygót, amikor az ég engedi, a 150/700 Newton egyértelműen elvérzik a Vénuszon, egyszerűen alkalmatlan annak észlelésére, ha a 150/3400 Kutterrel hasonlítom össze. A Schiefspieglerrel való észleléskor kék, vörös, zöld szűrőket használok.
Hihetetlen részletek, kavargó felhőzet, felszíni alakzatok NEM LÁTSZANAK. Vizuálisan NINCS!
Talán időnként némi tónus vagy intenzitáskülönbség az van, foltszerű képződmények be-bevillannak, de az lehet a légkör miatt is. 100X vagy 140x nagyításnál is még nagyon kicsi a bolygó. Növelve a nagyítást javul a helyzet, de a légkör elég nyugtalan minden nap. A sivatagi por is sokat ront a helyzeten, remélem, a jövő héten a front után tisztább lesz a levegő. Sötétedés után még rosszabb a helyzet, túl sok a bolygó fénye, gondolkodom is azon, hogy készítek egy bevonat nélküli Kuttert kimondottan a Vénusz és a Nap észleléséhez. Azonnal kibukik a Vénusznál, hogy az olcsóbb gagyi okulárok (Bárium) mennyire színeznek, az olcsó bevonat hogyan szórja a fényt.
Nem tisztem, hogy bárki munkáját minősítsem, de a hiteltelen rajzok sokat ártanak a műfajnak.
CBO fotóit összehasonlítva más fórumokon (Astrotreff) közzétett képekkel azt mondom, hogy referenciának számítanak ebben a témában.
Köszönöm, hogy ezt leírtad, véleményem kb. egyezik, mint írtam volt.
Kérdezzük meg ezen vélemény mellé Vizi Petit és mások véleményét is, nos Péter Te és más Tisztelt észlelő kollégák ezt hogy látjátok?
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.03.29. 13:34

MC_90 írta:
2020.03.29. 11:36
Ez azért van kedves Zsolt, mert én a planetáris valódi északi irányt adom meg
Látod, egy mondatba került. Ez sincs nincs odaírva az észlelésekhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.03.29. 13:45-kor.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2020.03.29. 13:39

MC_90 írta:
2020.03.29. 00:15


És csatlakozott hozzád, megerősítve kijelentésedet egy másik amatőr:
"Szerencse hogy én ilyen hibát nem vétek ha rajzolok"
Ebből láttam, hogy nálad ez véresen komoly megállapítás.

Ezzel a tetemes túlsúllyal könnyen magaddal rántottad Pistit is, aki mögéd állva annyira nevetett a szerinte is helytelenül feltüntetett északi irányon, hogy kifogyott tollából a nevető jel.



Nos szinte biztos, hogy én magam már vétettem tájolasi hibát valamely észlelésemnél... Ha az ironia nem ment át, hát így jártam. Mindegy is.
Tulsuly??? Itt a fórumon, -legalabbis számomra- mindenki
azonos jelentőséggel bír. Senki sehova se rántott, senki senki felett nem áll.

Amúgy meg, örülök, hogy végre valaki rajzosan észlel, szán erre időt! Remélem a Mars és Jupiterre is készülsz.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.03.29. 14:05

cbo írta:
2020.03.29. 13:26
... Időközben tegnap Szitkay Gabi barátunk elkészítette, a szerintem eddig látott legjobb Vénusz UV felvételt a legjobb hazai 40 centis Newtonnal, íme:
Na, ez nagyon brutál!!!
Ráadásul esztétikus, nincs túlspilázva (persze egy jó 40-es tükörrel jó légkör mellett valószínűleg nem is nagyon kell).

Én sem láttam ilyen jó amatőr képet még a Vénuszról. (Ettől persze még lehet, hogy van jobb is valahol...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
kazi
Hozzászólások: 1200
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.03.29. 14:33

Attila írta:
2020.03.29. 14:05
cbo írta:
2020.03.29. 13:26
... Időközben tegnap Szitkay Gabi barátunk elkészítette, a szerintem eddig látott legjobb Vénusz UV felvételt a legjobb hazai 40 centis Newtonnal, íme:
Na, ez nagyon brutál!!!
Ráadásul esztétikus, nincs túlspilázva (persze egy jó 40-es tükörrel jó légkör mellett valószínűleg nem is nagyon kell).

Én sem láttam ilyen jó amatőr képet még a Vénuszról. (Ettől persze még lehet, hogy van jobb is valahol...)


MDA
Ez most készült? Értem hogy uv-ben soványabb, de ennyire?
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”