Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.01.25. 14:42

Halló Péter! Lagalább készítettel egy fázis rajzot? Vizi P. néhéány napja észlelte nappal is a Vénuszt, és határozottan árnyalat klülönbségeket látott a bolygón. Sajnos én innen nem tudom a nyugati kitérésben levő Vénuszt megfigyelni, hát csak mások észlelését lesem. Üdv: BQ.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Pape » 2011.01.25. 14:52

Ez most nem távcsöves észlelés volt, a DK-i irányra nincs rálátásom a kertből. Olyan esemény meg még csak egyszer volt, ami rákényszerített arra hogy a komplett felszerelést az ablakban állítsam fel :) (elég szűk a hely).
Viszont binokulárral próbáltam figyelni a fázist, mivel egy ismerősöm azt mondta, hogy tegnap jól látta binoklival is. Mintha láttam volna, de nem valószínű hogy az volt. (Utólag megnézve az évkönyvben most 20"-es méretet és 60%-os fázist mondanak rá, ez szerintem 12x nagyítással remegő kézből nem megy. :) )
90/900 refraktor
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.01.27. 19:09

Sziasztok ! Vénusz vulkánok ..

-Elképzelhetőnek tartjátok , hogy a Vénuszon még mindig működnek a vulkánok ?Egyes szondák , melyek közül többen landoltak nem régi vulkanikus folyamatokat tárt fel a szomszéd bolygón.Egyes vulkáni hegyek ( Sapa Mons, Gula Mons stb..) még talán kitörhetnek egyszer...A Vénusz csak kicsivel kisebb ,mint a Föld, lemeztektonika már nem zajlik rajta, de a kéreg egyes részei ( forró pontok..) mentén esetleg a vulkánok még kitörhetnek,,,Remélem lesz rá lehetősége az emberiségnek ,hogy legalább egy kitörést megfigyeljen.Úgy tudom a felszín csak mintegy 500 millió éves...Én elképzelhetőnek tartom, mert itt most a Marsra gondolok ahol több nagy szuper vulkán (hívjuk így...) is működött ( vagy még esetleg ma is ..) azok után is amikor már a Mars belseje elveszítette belső hőmennyiségének nagy részét.S szerintem amikor a Föld elveszíti majd belső aktivitásának zömét, utána is (pár száz millió évig..) még képesek lesznek működni a földi tűzhányók.
Kíváncsi vagyok a ti hozzászólásaitokra is...!!!

Üdv:Hyperion85.
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.01.29. 14:35

Lemeztektonika nélkül nincs kéregolvadás, anélkül meg nincs vulkanizmus. Ha valóban leállt a Vénusz motorja, akkor nem fogunk látni vulkánkitörést, és a Földön sem lesz másként. Az 500 millió év pedig igen sok idő, tekintve, hogy nálunk jelenleg folyamatosan képződik új kéreg. Inkább az az érdekes, hogy egy hasonló méretű bolygónak mitől állt le. Kevesebb üzemanyagot kapott volna, mint a Föld? Nem gondolom, hogy teljesen kihűlt a Vénusz belseje, mert akkora mélységben bőven csapdázódhatott a hő, de ez bőven nem elég felszíni tevékenységhez.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.01.29. 19:44

Íme az aktivitás ékes példája :)
http://www.emsc-csem.org/#2
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.01.29. 20:09

Kösz , Balázs..a hozzászólást !

De ezzel kapcsolatban még egy kérdésem ... !! Aszt mondtad , lemeztektonika nélkül nincs vulkánosság, de ha belegondolunk a Io holdon is működnek a vulkánok, lemeztektonika nélkül...( Igaz itt a Jupiter árapályereje a mérvadó..).?
A Vénuszon bár már nem létezik lemeztektonika, de belsejében még maradhatott felfelé törő magma, ami egy-egy adott forró pont mentén felszínre tör..Elvileg a Marson is azután , (hogy leállt rajta a lemeztektonika) is volt vulkáni aktivitás ..(pár millió évig) -de itt nem tudok jó számot adni, menny ideje is műkődött még.Én bízok benne hogy a Vénusz még elő drukkolhat vulkáni folyamatokkal...No megyek mert szép az égbolt már...:) S:

Komment volt.
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2011.01.29. 21:13

Aktív a Föld bolygó!
2011 január 29, 17:41 UTC M:4,3
47,51N; 18,38E m 5km Vértessomló
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Balage » 2011.01.29. 22:40

Ahogy mondod, az Io egy különleges eset. De a magas hőmérséklet nem jelent egyértelműen magmaképződést, nagy nyomáson ugyanúgy szilárd marad a kőzet... hiába van magas T a Vénusz belsejében, ha a magmaképződéshez szükséges feltételek hiányoznak. A Földön szubdukciós zónákban, távolodó lemezhatároknál, és forró pont feletti vulkánosság ismert, és ezeket a folyamatokat a lemeztektonika hajtja. Lemeztektonika nélkül a Vénuszon nem lesz aktív vulkán. Nagyon kevés ideig még lehet vulkáni aktivitás, de nem hiszem, hogy millió évekig tartana. Egy aktív vulkánnak is kell valami "lökés", hogy újra kitörjön.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.01.29. 23:57

Valahol anno olvastam, hogy a Vénusz kérge vastagabb mint a Földé, ergo a lemeztektonika nem működik úgy mint idehaza. :) Az elmélet szerint, amikor a Hold keletkezett egy a Föld és egy másik égitest ütközés során (már ha az elmélet helytálló), a földkéreg jelentős része kidobódott a világűrbe. Így sokkal vékonyabb a Föld kérge, működik a lemeztektonika, vannak vulkánok. A Vénusz kérge ezzel szemben sokkal vastagabb, tehát lehet, hogy termelődik hő a belsejében, de nem tud felszínre törni. Ez addig addig fokozódik, amíg át nem "égeti" a kérget, maga után hagyva a hatalmas lávaömléseket. Ebből az következik, hogy aktív lehet még a Vénusz magja, csak a fent említett okok miatt ezt nem észleljük. Nem tudom, hogy ez az elképzelés helytálló-e még. Valaki javítson, ha hülyeséget írtam. :)
"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.01.30. 00:05

Hyperion85
Elképzelhető....szerintem...Kösz a Kommenteket!!! A Triton meg az egyik kedvencem..:)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Hyperion85 2011.01.30. 00:15-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”