Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.16. 23:02

Arpstronomer írta:Úgy tudom, oppozícióban sohasem lehet "telivénuszt" látni.


Nem lehet, mivel nem is kerülhet oppozícióba. :) Az alsó együttállásra gondolsz szerintem. A Vénusz ilyenkor pont a Föld és a Nap között van, tehát (elvileg) semmit sem látunk belőle. A felső együttálláskor (amikor a Vénusz a Nap "túloldalán van"), akkor teli. De ezt nehéz lehet megfigyelni. :)
Oppozíció a Marsnál meg a külső bolygóknál van. Ekkor a Föld van az adott bolygó és a Nap között.
90/900 refraktor
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.16. 23:19

Két év múlva lehet majd megint látni a Vénuszt alsó együttállásban - amikor elvonul a napkorong előtt, hasonlóképp, mint 2004-ban tette.

--mpt
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.16. 23:34

Azzzzzzt látni akarom! :x
Bár tudom hogy nagyon nehéz lesz innen. :(
90/900 refraktor
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.17. 00:08

Arpstronomer írta:Október közepe táján éri el a földközelségét, addig még nagyon sokat fog fényesedni! A fázisa viszont közben csökken, tehát nagyon fényes sarlónak fogjuk látni, viszont azt akár a nappali égen is. Úgy tudom, oppozícióban sohasem lehet "telivénuszt" látni. Hamarosan viszont a hajnali égen lesz, úgyhogy egy-egy észlelés végére szép korona lehet. :) Lehet hogy én is megpróbálkozom majd vele, nagyobb nagyítással!

Halló Árpi! Csak próbáld mennél gyakrabnban észlelni, és főleg lehető legpontosabban berajzolni a fény-árnyék határ helyzetét. Ha eléggé nyugodt a levegő, kis gyakorlat után már észreveszel felszíni árnyalatokat. Észlelési űrlap letölthető az mcse bolygó szakcsoportról. Ennek az észlelésnek most nagy az időszerűsége. BQ.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.18. 09:58

Tegnap este megnéztük a Vénuszt, a légkör nem volt a legjobb (ez alatt azt értem, hogy mindenhol be volt borulva, kivéve a Vénusz körül ;) )
30x alig kivehető volt a fázis, 48x viszont már szépen látszódott. Gyuszi látni vélte a sötét részt is, én nem láttam. Jól láttuk, hogy kb. "fél Vénusz" van? A stellarium szerint igen, de azért erősítsétek meg ti is! ;)

Kedvet kaptam a fázis rajzoláshoz, talán legközelebb meg is próbálom. :D
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.18. 10:32

Kedves Ann+Gyuszi! 1. A Vénusz sötét oldala néhány esetben halvány derengésben látszik, ez a "Vénusz hamuszürke fénye". Nem azonos a Hold hamuszürke fényével (ami a Földről visszavert napfény), hanem valószínűleg a naptevékenység során a bolygó felső légkörét gerjesztő részecske (elektron és proton) áramlás hatására lép fel. Hasonló fényléáse a földi légkörnek is van, csak szemmel nem nagyon érzékelhető. Azért óvatposnak kell lenni, mert lehet optikai csalódás is, de most a Nap eléggé működik, tehát lehet reális is. Mindenesetre fel kell kegyezni!
2. A fél-vénusz időpontját sohasem az előrejelzéshez hasonlítsátok, hanem mindig a ténylegesen látott jelenséghez. (A Stellárium pedig főként nem megbízható!) Az előre kiszámolt és a valóban észlelt dichotómia közt 3-8 napos eltérés szokott előfordulmni! Tehát a saját szemeteknek hiogyjetek! Ezt célszerú korong-rajzon is megörökíteni! Várom a folytatást! BQ.
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.18. 15:21

Én már 2 napja készülök rá, hogy lerajzoljam a Vénusz fázisát, de a sors nem akarja, de nwem adom fel.
Tegnap előtt összeomlott a rendszer és nem tudtam kinyomtatni az észlelőlapot :cry: , tegnap már sikerült kinyomtatni de tegnap meg borult volt az ég főleg persze a nyugati horizontnál :( .Na sebaj, m,ajd talán ma mer most úgy néz ki meg van az esély egy derűlt éjszakára.
Bence
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.08.18. 23:19

Hát ma is felhős volt, de nem adom fel 8-)
Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.12.23. 09:25

Sziasztok, ma hajnalban, kb.6 órakor(NYISZ) figyeltem a Vénuszt.Zavaróan fényes volt, nehéz volt jól kivenni.Viszont azt hiszem hamuszürke fényt láthattam.A Vénusz sarlót egy egész korongra kiegészítő derengést láttam.Elég halvány volt.De azért az égi háttértől jól elkülöníthető.
Ha derült lesz megpróbálok holnap is kimenni, hátha újra látom.Akkor már biztos lennék a dologban. :)
Szép derülteket, és Kellemes Ünnepeket Mindenkinek
Bence
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.12.23. 16:48

Ha ma reggel hatkor mentél ki, akkor az már nem NYISZ, hanem KÖZEI. A nyári időszámítástól már elbúcsúztunk egy ideje.
Ha tényleg azt láttad amit írsz, akkor az érdekes lehet. Érdemes megnézni újra, amint tudod.
90/900 refraktor
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”