Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.12. 01:24

gyuri17 írta:
2020.04.11. 23:16
Ma kipróbáltam az új 240/1004-es tükrömet aluzatlan felülettel a Vénuszra. Nagyon kellemes a szemnek így réteg nélkül és egyáltalán nem fénysegény a kép. Nyugodt volt a légmozgás ezért 750x nagyításon is éles peremmel látszódott a bolygó. Nem mostanában láttam ilyennek a Vénuszt, mint amilyen hatást mutatott ekkora nagyításon. Halvány fehéres-szürkés foltok sejlettek de ennek ellenére, nem láttam semmi biztosat a bolygó felületén. Sajnos szűrőzni így nem lehetett de gondoltam, hogy ilyen megfelelő fénynél talán nem is kellene. A mobilkamerát is bevetettem de csak uv szűrővel tudtam képet készíteni minden blokkolás nélkül. A kép azért színcserén átesett! :) _20200411_223354.JPG
Szia Gyuri!

Megnéztem a képed.
Amit látok: ez egy hatalmas méretű 1704 x 1469 px-es 8 bites jpg kép. Teljesen feleslegesen ekkora, nyugodtan használhatsz kisebb ROI-t (pl 640 x480) és kisebb fókuszt.
Fény az lesz, hiszen a bolygó már -4,5 mg-s.

Megnéztem feldolgozva és élesítve is a képedet (bár jpg képpel alapból nem teszünk ilyet, ugye, főleg nem 8 bitessel..., ehhez tiff kell).
Nos merem állítani, ezen a képen nincs rejtett, lényeges többlet információ, - akárki akármit varázsol is - viszont kellene hogy legyen, mert már hatalmas majd 30"-es a Vénusz mérete.

Aki manapság, most is olyan képet készít UV-ben, közepes vagy jobb nyugodtságnál ahol nem látszik semmi részlet, akkor ott az ő technikájában van bizony a hiba!
Ennél nagyobb méretű, fénydúsabb a Földről látható bolygó nincs a mi naprendszerünkben ugyanis :)
Megfelelő felszereléssel már az 1 db egyedi képen is részleteknek kell látszania a Vénuszon mostanság, ugyanis ezt kipróbáltam: 13 és 36 cm-es műszerrel és az ASI1600MM Pro kamerával UV szűrővel.
Ha ez nem látszik, akkor vagy a távcső és/vagy egyes optikai elemei nem engednek át UV-ben, vagy a szűrő nem UV vagy a kamera nem lát UV-ben, ez a merev álláspontom !
És itt most nem hozok fel példákat az agyon feldolgozott Vénusz képekre, amiken szerintem nincs lényegi infó csak a zajjal való varázslás. Itt ha jó a rendszer akkor van Vénusz részlet is !

Szakmailag, tapasztalataim alapján ezt állítom. Ez nem a kísérletezéstől való fellengzős vagy netán rosszindulatú eltántorítás - távol álljon ez tőlem - hanem csupán egy tényszerű megfigyelés, állítás.

Üdv:
Zsolt, CBO
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.12. 07:02

cbo írta:
2020.04.12. 01:24

Aki manapság, most is olyan képet készít UV-ben, közepes vagy jobb nyugodtságnál ahol nem látszik semmi részlet, akkor ott az ő technikájában van bizony a hiba!
, vagy a szűrő nem UV vagy a kamera nem lát UV-ben, ez a merev álláspontom !

Üdv:
Zsolt, CBO
Üdv!
Határozottan állítom, hogy ez az igazság. :(
Én a kamerára tippelek. Szinte minden variációt kipróbáltam amit ki lehetett próbálni.
No, nem csupán ezzel teltek a napjaim, de minden este kipakoltam újabb kísérletet tenni.
Az eredmény az én eszközeimen nulla. Lehet a szűrővel is gond, de néztem régi Vénusz képeket, és
lila szűrőkkel is készítettek felhőfotót. Az én képeim max. arra jók, hogy a fázist látni rajtuk, és elmondhatom, hogy
sikerült képet készíteni a Vénuszról. :D Aki sikert akar itt elérni, annak lépni kell tovább, szerintem először kamera kell.
Egy mono kamera úgy látom elég univerzális, gondolom ez is alkalmas.
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... rom-kamera
Ezzel már lehet kísérletezni, s ha így sem sikerül, akkor lépni tovább a szűrők felé.
Feltéve, ha valaki fotózni akar. A Scopium kamerámból megpróbálom kihozni a maximumot majd a többi bolygón a felszerelésem lehetőségeivel, amik nagyon szűkösek, mert mint említettem nem fotózásra készültek. Teszem mindezt a magam szórakoztatására. De örülök annak, hogy sokan bekapcsolódtunk, és amolyan csapatmunka-szerűvé vált a dolog. Itt csill. városban szerintem ez elég ritka. Ez jó lenne, ha maradna, és több ember bekapcsolódna. (Tobe is szeret kísélletezni, csak eltünt kicsit.) így tovább kísérletezek, még akkor is, ha esetleg csupán egy mákszemnyi eredménye lesz. Most nekem ez kevésbé fontos, de maximálisan egyet kell, hogy értsek Zsoltival a szakmai dolgokban.
A kísérletek másik fele az IR tartomány. Gondoltam, bebizonyítom, hogy ott sem lehet eredményt elérni egyszerű eszközökkel. :lol:
Ebből a célból felaprítottam egy infralámpát, amit nem volt nehéz, mivel törött volt. Sajnos kevés helyen mutat viszonylag torzításmentes képet, pedig éppen az ellenkezőjét tippeltem. A fénycsődarab sokkal jobb. De elméletileg ez éppen az IR tartományt fogja átengedni, megnézem, mit produkál. Azután levonjuk a tanulságot. Imre, ha kell, ezt is tudok küldeni.
Közben síkot csiszolok a nagy Kutterhez, mert készítek rá egy nagy zenittükröt. Szerencsére ez jobban megy. :lol:
Ha valaki tud linket, hogy hogyan lehet feldolgozni több videó eredményét akkor az nekem segítség lenne, ha valahogyan össze tudnám fűzni az egyes képeket. Valamint a kompozit fotók készítésének rejtelmei. Vagy az annyi, hogy bemegy két kép photoshopba, egymásra tesszük, 50% átlátszóság, kis színezés + képegyesítés és kész?
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.12. 08:43

Zsolt a megálapításod a képen lévó információt illetően, teljessen helytálló. Bár a kép lilás-jeleztem is hogy színcserélt,-nyersen ez inkább vörös-csatornás kép. Ezeken viszont amúgy sincs semmilyen információ. Tegnap nem készítettem az előzőleg megszokot módon szűrt képt. Színt is csak azért adtam máikat, hogy ne legyen már annyi színű Vénusz. :) Egyébként sajnos a mobil túl hosszú expókat használ, vagy egyáltalán nem jól kezeli a töbletfényt. De hát ez ilyen, ez csak egy mobilkamera! :) A fényutban állandóan a barlow van 3x-ként, és az uv lapka 1,5mm vastagsággal. Ami ezekhez még hozzájön, az az 1-1 blokkolószűrő alkalomszerűen. Szóval ezek nyelhetnek valamennyi uv-t. De ez olyan mint a jó fizika óra: lehet kisérletezni élményt ad. De tudatában vagyok Zsolt, hogy nagycsodát nem kell várni. :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.12. 18:40

Első, "hevenyészett" Vénusz képem UV (és fátyolfelhő...) szűrővel (adatokat majd később, ha lesz értelme...):

Vénusz_1.jpg
MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.04.12. 18:56

Gratula, látom Attila Téged is megfertőzött a "coronaVenus"
T.Cs
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.12. 19:15

Attila írta:
2020.04.12. 18:40
Első, "hevenyészett" Vénusz képem UV (és fátyolfelhő...) szűrővel (adatokat majd később, ha lesz értelme...):


Vénusz_1.jpg

MDA
Szépen látszik, hogy jó technikával is alig látszik valami.
Akkor nem csodálkozom a házibarkács módszer eredménytelenségén.
Jó lett amúgy nagyon.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.12. 19:43

A Vénusz bolygó 2020.04.12.-én 8-as seeing-nél

Ez a 16. nap, hogy folyamatosan minden nap rögzítettem a bolygót.
Szerintem ez hazai rekord, legalábbis úgy sejtem.

Hamarosan jövök egy montázzsal ez ügyben.


Venus_20200412_1643_1650UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_ir_UV_21C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.12. 20:05

mizar írta:
2020.04.12. 19:15
Szépen látszik, hogy jó technikával is alig látszik valami.
Akkor nem csodálkozom a házibarkács módszer eredménytelenségén.
Jó lett amúgy nagyon.
Kösz, Sanyi!

A képem szó szerint hevenyészett, bőven van még mit csiszolgatni rajta.

A képfeldolgozási gyakorlatom kezdő-közepes szintű, a video elkészítésével nem vártam a jó seeing-re (sőt, fátyolfelhők úsztak előtte...), az élesség beállítása is "érzésre" történt, ráadásul előtte a Napot néztem Herschel-prizmával, s így a lencse is hűlés közben volt.

A jelentős átmérő- és fókusz-különbség miatt Zsolt UV képének felbontása nyilván sokkal jobb, de úgy látom, hogy a felhőminták kb. ugyanazok.
(Lehet, hogy kissé túlnagyítottam a feldolgozott képet.)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.12. 20:14

pisza írta:
2020.04.12. 18:56
Gratula, látom Attila Téged is megfertőzött a "coronaVenus"
T.Cs
:D

Csak kíváncsi voltam, hogy egy 160-as átmérővel mire lehet számítani.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.12. 20:48

Kollégák, nagyon szép munka folyik itt képrögzítés ügyben, mindenkinek őszintén gratulálok és egyben hálás is vagyok a rengeteg, jól alátámasztott és tapasztalatból származó információért.
Sanyi, neked külön köszönet, hogy bizonyítottad azt, amit te is tudtál: bizony jó felszerelés kell az olyan eredményekhez, mint amit elsősorban cbo és most már Attila is elért.
Én maradok vizuális észlelő, nekem ahhoz van cérnám :-)
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”