Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.08. 23:47

mizar írta:
2020.04.08. 12:14
Én sajnos nem látok felhőzetet a saját képeimen.
Érdemes lenne mégis kipróbálni ezt a fénycső üveget normális kamerával, mert ha azzal sem működik, akkor tényleg felesleges ezzel kísérletezni.
A TouCam szenzora azt hiszem megegyezik a Scopium CCD-vel. De nálam a Scopium sem mutat semmit, igaz az IR szűrő előtte van, azt nem is szedem ki a Vénusz miatt. Most kell a szenzor elé ez a szűrő, vagy nem? Ez még nekem továbbra sem tiszta.
Imre! Húsvét után fogok csomagot feladni, küldök neked is üveget, írd meg privátban a címed.
Küldök bőven, ha kell még valakinek, annak te fogsz küldeni majd azokból.
Így több emberhez eljuthat, de csak egy postát kell mindenkinek vállalni. :D
Köszönöm előre is kedves Sándor! Nos végre fény derült a "nem látok semmit" okára! Sokszor megírtam, hogy a kamerák előtti blokkszűrőt el kell távolítani, mert pont azt a fényt szűri ki, amit éppen vizsgálni szeretnénk. Szedd ki, és csodát látsz! A kamerát állítsad be szürke árnyalatosra a saját programjával, vagy próbáljad meg a színegyensúlyát fehér közelébe hozni, és a lehető legnagyobb kontrasztra állítani de úgy, hogy a fekete ne legyen a legfeketébb, és látszódjon rajta kis zaj, illetve a Vénusz felszínén ne ütközzön a világos szintbe a kép! Ez gyakorlatilag kiirtja a világos felszín részleteit, ami amúgy is eléggé halovány, kis kontrasztú! Erre nagyon ügyelj! Színes kamerával szürkés kékes, zöldes lesz az ég, és halvány kékes zöldes a Vénusz. Az nem baj, de miután beállítottad a fényerőt, kontrasztot és színegyensúlyt, utána átkapcsolva szürke árnyalatúra, azonnal látnod kell a kontrasztosabb foltokat. Meg fogsz lepődni, hogy mennyire látszik alkonyat utáni sötétebb égen a Vénusz felhőzete. Alkonyat előtt inkább a színszűrőkkel próbálkozz, Vörös, zöld, kék, ibolya és infra aluláteresztő, amely a blokkszűrő fordítottja, tehát az infrát engedi át, és a láthatót nem! Holnap remélem, hogy még lesz tiszta ég! Hosszú videókat készíts ultra fényben, mert azzal éred el a zaj csökkenését! Mint tudjuk, ha 4 képet átlagolunk, akkor felére, ha 16-ot akkor negyedére és ha 100-at, akkor a tízedére csökken a zaj! A látható zajt lehetőleg a század részére kell csökkenteni, ugyanis csak akkor lehet kiemelni a kép komponenseit elegendő mértékben, ugyanis a zajt is emeljük vele együtt! Ezért kell 10000 - nél is több képecskét átlagolni, tehát a videó hosszú kell legyen! Egy részét a program eldobja, és az is veszteség! Ha már megy a videó felvétel, és sikerül a kidolgozás, akkor további trükköt is közlök! Természetesen azt már magánban. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.09. 00:17

A Vénusz 2020.04.08.-án

Venus_20200408_1700_1724UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_ir980_UV_17C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.09. 00:23

Ismét remekeltél!

"Ma itt nálam nem volt ilyen szerencsés a helyzet mint ott Győrben. Sőt, ilyen rossz nyugodtság nem mostanság volt. Vizuálissan két becsípődés látszott a pólusok felé 167x nagyításon uv-ben, de vörösben semmi.
Zsolt az animáció jólett, de színeskép most nem készült?"


A felvételeden viszont sokkal több látszik! Kis utómunkával pillanatok alatt előcsalható sokkal több részlet. Registax feldolgozással, és kis zajszűréssel ez lett belőle. Gratulálok! :D Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.09. 00:32

cbo írta:
2020.04.09. 00:17
A Vénusz 2020.04.08.-án


Venus_20200408_1700_1724UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_ir980_UV_17C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Szia Zsolt! Itt sajnos koszosabb a légkör, és imbolygott rendesen a Vénusz18 óra előtt. Szép lett a képe Győrből. Mintha kissé túl lenne élesítve az UV képen a bolygó pereme. Ettől eltekintve szinte tökéletes. Infrában is mintha lennének csíkozódások. Lehet, hogy csak sejtem, képzelem, de majd nézem a többiekét is! Lassan szép sorozatod lesz a Vénuszból! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.09. 01:12

Imre írta:
2020.04.09. 00:32
Szia Zsolt! Itt sajnos koszosabb a légkör, és imbolygott rendesen a Vénusz18 óra előtt. Szép lett a képe Győrből. Mintha kissé túl lenne élesítve az UV képen a bolygó pereme. Ettől eltekintve szinte tökéletes. Infrában is mintha lennének csíkozódások. Lehet, hogy csak sejtem, képzelem, de majd nézem a többiekét is! Lassan szép sorozatod lesz a Vénuszból! Üdv. Imre
Szia Imre!

Igen valóban, túl kellett élesíteni a bolygót mert különben nem látszottak volna a finom részletek. Ez ahhoz kellett hogy ki tudjam mérni az elfordult részletek távolságából a bolygó forgási periódusát egész pontosan a felhőzet forgási periódusát. Ez sajnos oda vezet hogy a túl élesítés ami több iterációs lépésben történt, a jobb oldalon egy zavaró fényes gyűrűt tesz a képre.
A mai napnyugta valóban különleges volt Győrben a meteoblue előrejelzése szerint másfél év másodperc körüli seeing volt várható. Napközben Nap felvételeket készítettem hidrogén alfában, figyelve közben a légkör állapotát. Az előrejelzés helyesnek bizonyult mert már napközben is nyugodt légkör fogadott. A Vénuszt kb. délután másfél órával napnyugta előtt állítottam be a főtávcsőbe és láttam hogy valóban nyugodt a bolygó perem és a felszíne is. Mondhatni könnyű dolgom volt a kamerát rendkívül könnyen lehetett fókuszálni, a kép feltűnően kontrasztos, rezenéstelen volt, úgy láttam hogy az utóbbi időszak egyik legjobb nyugodttságú Vénusz képe várható. Több videót is készítettem és ahogy közeledtem a napnyugtához a kép úgy nyugodott meg egyre jobban és jobban és egyes pillanatokban elérhette a kilences értéket. Vizuálisban a 130-as TMB APO-ban jól látszott a bolygó éles pereme és felszínen a kontrasztalan, de határozottan látható foltok, vonalak. A Vénusz egyik különlegessége a keresztezett felhőzeti rendszer ami viszonylag ritkán látható, több bolygó észlelő is leírta a jelenséget és a mostani képeimen is látszik.

Talán a mai lett az eddigi legjobb, legrészletesebb Vénusz képen. A Gif videó éppen ezért készült mert úgy ítéltem meg hogy a felszínen határozott részletek jönnek, emiatt alkalmasnak kell lenni a képnek hogy kimérhessem róla a felhőzet rotációs periódusát.

Infrában sajnos nem látszódik semmi, próbáltam nagyobb integrációs idővel és rögzíteni a bolygót a 980 nm-es szűrővel de itt sem látszódik még egyenlőre semmi. Talán hogyha a bolygó mérete megnövekszik és kisebb lesz a megvilágított terület és nagyobb a sötét, ebben az esetben a rendkívül nagy méretű sötét területeken talán láthatunk majd infrában is részleteket.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.09. 08:13

gyuri17 írta:
2020.04.08. 23:12
Ma itt nálam nem volt ilyen szerencsés a helyzet mint ott Győrben. Sőt, ilyen rossz nyugodtság nem mostanság volt. Vizuálissan két becsípődés látszott a pólusok felé 167x nagyításon uv-ben, de vörösben semmi.
Zsolt az animáció jólett, de színeskép most nem készült? :)
Vénusz 2020.04.08
Venus_2020_04_8.jpg
Üdv!
Ha Imre ebből a képből hozta ki a feljebb látható eredményt akkor tényleg sikerült, és van felhőzet.
De én még mindig nem értem, hogy mikor milyen szűrőket kell tenni a kamera elé.
Le tudod írni step by step? Hogyan készül a vörös szűrt, és a többi?
Valamint a másik, hogy én videót csinálok ugyebár. De nincs óragép, így annyi videót tudok rögzíteni, ameddig a Vénusz áthalad a látómezőn.
Ez átlagban, ha jól sikerül akkor 200 kocka körül van. Ebből hogyan kell kiszedni a legjobb képeket és azokat feldolgozni? Mert én a Registaxban beállítok limit értéket meg amit a tutorialban láttam és a program magától bűvészkedik. Valamint több videó eredményét hogyan lehet összesíteni?
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.09. 09:08

cbo írta:
2020.04.08. 22:44
...Ezt a három már feldolgozott képet végül animált gif-é szerkesztettem össze, ahol jól látható a felhőzet mozgása kb. 1 óra időtartam alatt.

A felvételekről kimérhető, hogy az egyenlítő felhő mintázat a mérési hibát tekintve 3,9 - 4,6 földi napra kiterjedő rotációval mozog körbe a Vénuszon...

Most megadom az UV-ben 1 óra alatt készült 3 db képből álló animált gif-et:


Venus_gif_20200408_1700_1800UT_C14_ASI1600MM_Pro_UV.gif
Köszi Zsolt!
Nagyon látványos animáció! Talán emlékszel, ezt vártam már régóta! :)

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.04.09. 09:12

Imre írta:
2020.04.09. 00:23
Ismét remekeltél!

"Ma itt nálam nem volt ilyen szerencsés a helyzet mint ott Győrben. Sőt, ilyen rossz nyugodtság nem mostanság volt. Vizuálissan két becsípődés látszott a pólusok felé 167x nagyításon uv-ben, de vörösben semmi.
Zsolt az animáció jólett, de színeskép most nem készült?"


A felvételeden viszont sokkal több látszik! Kis utómunkával pillanatok alatt előcsalható sokkal több részlet. Registax feldolgozással, és kis zajszűréssel ez lett belőle. Gratulálok! :D Üdv. Imre
Gratulálok István és Imre!
Ezt jól összehoztátok!
Öröm látni, milyen klassz kis csapatmunka bontakozik ki ezen a fórumon! :D

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.09. 09:29

cbo írta:
2020.04.08. 22:44
... A felvételekről kimérhető, hogy az egyenlítő felhő mintázat a mérési hibát tekintve 3,9 - 4,6 földi napra kiterjedő rotációval mozog körbe a Vénuszon.
(Ha már Attila kérdezte, hogy a tudomány szemszögéből nézve mire jó ez az egész Vénusz képalkotás, hát pl. erre is.) ...
Gratulálok, Zsolt!

A mérési eredményed - annak tűrésén belül - nagyon jól megerősíti a Vénusz szondák in-situ méréseit.
Főleg annak fényében szép eredmény ez, hogy a felszerelésed ára több nagyságrenddel olcsóbb, mint egy szonda összköltsége, odajuttatással együtt.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.09. 09:59

Imre köszönöm a társadalmi munkát!-megint csak jobb lett. :) Hiába-a képfeldolgozáshoz is tudás kell!

Zsolt képét nézve, a felhőzet már az egész bolygóra kiterjedt, kissé homogén megoszlásban. Pár napot visszanézve, nincsennek egybefűgő tömőr felhők, hanem inkább ez a rácsos, enyhén sűrűsödő felhők.

Sándor leírom én lépésről lépésre akár az egész napom. :)
Na szóval: a kamerában fixen bevan építve az uv szűrő...Ez a szűrő saját magam vizsgáltam be és tudom, hogy két csatornába enged át. Ezért mivel a kamerák mindegyik a vörösbe cefet érzékeny-kivéve a speciális gyártmányokat-a két csatornát külön kell felvenni, mivel a gyorsabban felépül a vörös, elnyomja az uv-t.
Tehát az uv-szűrőt nem cserélgetem, hanem az előtte alkalmazott szűrőket váltogatom. Ezek szűrők funkciója, hogy blokolják az egyik csatornát, miközben a másikat beengedik...Valójában monochrom lesz ezáltal a szűrés. Első a vörös szűrő: ez blokkolja az uv-t, és vörösárnyalatos képet ad, majd utánna jön a vöröset blokkoló, ami a lilaárnyalatos kép...Aztán néhány élesebb képet kiválogatok a csatornánkénti 50-50 képkockából. Ja és nem videóból, mert azzal nem tudok egyenlőre mit kezdeni. :) Képfeldolgozásról Imrét, Zsolt szakikat kell faggatnod!
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.04.09. 15:31-kor.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”