Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.08. 13:04

Attila írta:
2020.04.08. 12:46
mizar írta:
2020.04.08. 12:14
... igaz az IR szűrő előtte van, azt nem is szedem ki a Vénusz miatt. Most kell a szenzor elé ez a szűrő, vagy nem? Ez még nekem továbbra sem tiszta. ...
Segítek: a szenzor elé csak lencsés távcső használata esetén szükséges az infra szűrő, mivel az infrában - főleg akromátok esetében - nagyon más a fókusza a lencséknek, ezért egy lufi veszi körbe a csillagokat (legfőképp a vörös óriásokat) a képeken. Ezért lencsés távcsővel a közeli infrát külön, csak az infrát áteresztő szűrővel érdemes fotózni. (Ez egyébként az UV-re is igaz, csak kisebb mértékben; ezért vannak kombinált (UV-IR) szűrők.

Reflektorok esetében nincs rá szükség (a katadioptrikusokra már nem feltétlenül igaz!), mivel a visszaverődés hullámhossz-független.

De mivel nem tudhatják a gyártók, hogy ki mivel (mire és hogyan) akarja majd használni a (nem kimondottan csillagászati) webkamerát, így inkább beteszi az infraszűrőt, mivel vagy kell, vagy kb. mindegy, hogy ott van-e.


MDA
Köszönöm.
Akkor konkrétan kérdezem.
A Scopium webkamerában van szűrő.
Ha kiszerelem, akkor a többi bolygó és Hold esetén mi fog változni, ha képet készítek?
Van jelentősége, vagy nincs?
Mert ha nincs, akkor kiszedem, és próbálom a Vénuszt is vele.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.08. 13:22

mizar írta:
2020.04.08. 12:14
Én sajnos nem látok felhőzetet a saját képeimen.
Érdemes lenne mégis kipróbálni ezt a fénycső üveget normális kamerával, mert ha azzal sem működik, akkor tényleg felesleges ezzel kísérletezni.
A TouCam szenzora azt hiszem megegyezik a Scopium CCD-vel. De nálam a Scopium sem mutat semmit, igaz az IR szűrő előtte van, azt nem is szedem ki a Vénusz miatt. Most kell a szenzor elé ez a szűrő, vagy nem? Ez még nekem továbbra sem tiszta.
Imre! Húsvét után fogok csomagot feladni, küldök neked is üveget, írd meg privátban a címed.
Küldök bőven, ha kell még valakinek, annak te fogsz küldeni majd azokból.
Így több emberhez eljuthat, de csak egy postát kell mindenkinek vállalni. :D
Nem kell szenzor ha UV-ben akarod rögzíteni a bolygót. Más esetekben pl. őszi Mars kell, hacsak nem használsz ott más szűrőket is pl ProPlanet sorozat.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.08. 13:26

Attila írta:
2020.04.08. 12:30
A felsorolásodban megfogalmazottakkal sok esetben magam is egyetértek, és simán lehet, hogy igazad van, és az ALPO Vénusz képeiből már származott valami új tudományos eredmény.
Tudsz legalább egy ilyenről?

MDA
Úgy emlékszem maga az első UV felvételt is egy amatőr-csillagász készítette, talán az 50-es években ?!
Gyakorlatilag évszázadokig ez előtt nem volt új eredmény.

A Kiss Áron Keve Vénusz észlelést bemutató MCSE Polaris előadásában ez benne van.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.08. 13:33

mizar írta:
2020.04.08. 13:04
... Akkor konkrétan kérdezem.
A Scopium webkamerában van szűrő.
Ha kiszerelem, akkor a többi bolygó és Hold esetén mi fog változni, ha képet készítek?
Van jelentősége, vagy nincs?
Mert ha nincs, akkor kiszedem, és próbálom a Vénuszt is vele.
Konkrétan: a beérkező fény spektrális összetételétől függ, hogy a leírt probléma mekkora mértékű.
Mivel jómagam, s.k. még nem készítettem spektrumot egyetlen égi objektumról sem (nincs is spektroszkópom), így én is csak "spekulálni" tudok.

A Hold (és pl. a Mars is) hideg, kihűlt égitest, így csak a G2 színképtípusú Nap fényét veri vissza (amiben - pl. egy vörös óriással vagy barna törpével ellentétben - "nem dühöng" az infra tartomány, a zöldessárgában van a Wien-eloszlási maximuma), és különböző mértékű felszíni elnyeléseket produkál; tehát nem hiszem, hogy a Hold (vagy a Mars) esetében jelentős problémát okozna az infra szűrő hiánya.

A Vénusz (és pl. a Jupiter is) már más tészta, mivel (a Vénusz esetén az üvegházhatás miatt, a Jupiter esetében a gravitációs összehúzódás és a jelentős belső légköri súrlódások miatt) igen meleg a légköre, és jelentős hőkibocsájtással rendelkezik, ami az infrában jelenik meg. Tehát ezek esetében az említett képalkotási probléma szerintem megjelenhet életlenség, azaz a részletek elmosódottsága formájában REFRAKTOR HASZNÁLATA ESETÉN. De ha te tükrössel fotózol, akkor nincs jelentősége, legalábbis ebből a szempontból.

A reflektorok estén azért lehet érdekes az infra áteresztő (a többit blokkoló) szűrő használata, mert a felhőzet hőeloszlására lehet belőle következtetni. De a fókusz ugyanott lesz, mint a többi szűrő esetén (csak a szűrő plán-paralel üveglemezének a vastagsága tolja el kissé).


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.08. 13:37

A lényeg, hogy bár tényleg egy maroknyi ember beszélget már csak itt, de lényegi szempontból mindenki magára nézve érti, hogy mi adja a hosszútávú hajtóerőt-lelkesedést. Mindegyikünknek más és más az aranyközépút! :) Személy szerint örülök, hogy Zsolt a felsőkategoriá technikát alkalmazhatja e-téren, de annak szint úgy örülök, hogy mások és jómagam mókolásban kotorászunk...Legalább így vagy úgy, de érdeklődünk egymás munkálkodása iránt és amíg beszélünk róla, addig észleljük is. Úgy hogy én csak remélem, hogy még sokáig olvashatom mindenki beszámolóját, hisz ettől színes ez az egész. :) És ha valaki idetéved, láthatja hogy ez a terület egy széles skálán működik! :)

Jó hír viszont, hogy Attila is beszerez(et) egy profeszionális uv-szűrőt... Szóval ha lesz rá lehetőség, akkor írd meg, hogy mit sikerül összehoznod a beszerzett új szűrővel! :)
Gyuricza István
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.08. 13:50

gyuri17 írta:
2020.04.08. 13:37
Jó hír viszont, hogy Attila is beszerez(et) egy profeszionális uv-szűrőt... Szóval ha lesz rá lehetőség, akkor írd meg, hogy mit sikerül összehoznod a beszerzett új szűrővel! :)
Feltétlenül.

A Schuler-UV szűrő egyébként már régóta megvan, nem most kell beszereznem; egy kísérlethez vettem.

Konkrétan a Napot szerettem volna UV-ben megnézni (vizuálisan!!!) oly módon, hogy a Baader Herschel-prizma mögé, a távcső fókuszába tettem az UV szűrőt, amire (nem ezt, de ehhez hasonló) az UV fényt a látható spektrumba transzformáló finom port vittem fel: https://partylight.hu/Holy-por
Ily módon a Nap képe az UV szűrő porral bevont felületére képeződött le, és az okulárt pedig erre a síkra állítottam élesre.

A lényeg, hogy a kísérlet nem hozta a várt eredményt, így le is álltam vele, de már olyan régen volt, hogy pontosabban már nem emlékszem a részletekre.
(Lehet, hogy a lencsés távcső nem is alkalmas erre az UV blokkolása miatt??? Talán tükrössel kellene próbálkozni.)
Lehet, hogy megismétlem... ;)


MDA

u.i.: úgy emlékszem talán nem is por volt, hanem valamilyen folyadék??? :? Talán a pincében még megtalálom...
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.08. 15:15

Az mégjobb ha már meg van, így akár este is már bevethető. :) A nappal való kisérletemről meg én is mesélek, de annak rovatában. :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.08. 16:47

Attila írta:
2020.04.08. 13:33
mizar írta:
2020.04.08. 13:04
... Akkor konkrétan kérdezem.
A Scopium webkamerában van szűrő.
Ha kiszerelem, akkor a többi bolygó és Hold esetén mi fog változni, ha képet készítek?
Van jelentősége, vagy nincs?
Mert ha nincs, akkor kiszedem, és próbálom a Vénuszt is vele.
Konkrétan: a beérkező fény spektrális összetételétől függ, hogy a leírt probléma mekkora mértékű.
Mivel jómagam, s.k. még nem készítettem spektrumot egyetlen égi objektumról sem (nincs is spektroszkópom), így én is csak "spekulálni" tudok.

A Hold (és pl. a Mars is) hideg, kihűlt égitest, így csak a G2 színképtípusú Nap fényét veri vissza (amiben - pl. egy vörös óriással vagy barna törpével ellentétben - "nem dühöng" az infra tartomány, a zöldessárgában van a Wien-eloszlási maximuma), és különböző mértékű felszíni elnyeléseket produkál; tehát nem hiszem, hogy a Hold (vagy a Mars) esetében jelentős problémát okozna az infra szűrő hiánya.

A Vénusz (és pl. a Jupiter is) már más tészta, mivel (a Vénusz esetén az üvegházhatás miatt, a Jupiter esetében a gravitációs összehúzódás és a jelentős belső légköri súrlódások miatt) igen meleg a légköre, és jelentős hőkibocsájtással rendelkezik, ami az infrában jelenik meg. Tehát ezek esetében az említett képalkotási probléma szerintem megjelenhet életlenség, azaz a részletek elmosódottsága formájában REFRAKTOR HASZNÁLATA ESETÉN. De ha te tükrössel fotózol, akkor nincs jelentősége, legalábbis ebből a szempontból.

A reflektorok estén azért lehet érdekes az infra áteresztő (a többit blokkoló) szűrő használata, mert a felhőzet hőeloszlására lehet belőle következtetni. De a fókusz ugyanott lesz, mint a többi szűrő esetén (csak a szűrő plán-paralel üveglemezének a vastagsága tolja el kissé).


MDA
Köszönöm a válaszod!
Kíváncsi vagyok én is az UV képeidre, a neten látható képek alapján egészen jó szűrő, de úgy látom, csak használtan kapható már.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.08. 22:44

Mai napon 2020.04.08.-án 17:00 és 18:00 UT között, kiváló 8-9/10-es seeing-nél 3x20000 db frame-t tartalmazó RAW video infravörös és UV képfolyamot vettem fel a Vénuszról, a már jól ismert műszereimmel.
3 db önálló kép készült, melyek szokatlanul jobb részletezettséget mutattak számomra, mint korábban.

Ezt a három már feldolgozott képet végül animált gif-é szerkesztettem össze, ahol jól látható a felhőzet mozgása kb. 1 óra időtartam alatt.

A felvételekről kimérhető, hogy az egyenlítő felhő mintázat a mérési hibát tekintve 3,9 - 4,6 földi napra kiterjedő rotációval mozog körbe a Vénuszon.
(Ha már Attila kérdezte, hogy a tudomány szemszögéből nézve mire jó ez az egész Vénusz képalkotás, hát pl. erre is.)

Most megadom az UV-ben 1 óra alatt készült 3 db képből álló animált gif-et:

Venus_gif_20200408_1700_1800UT_C14_ASI1600MM_Pro_UV.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára cbo 2020.04.09. 00:43-kor.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.08. 23:12

Ma itt nálam nem volt ilyen szerencsés a helyzet mint ott Győrben. Sőt, ilyen rossz nyugodtság nem mostanság volt. Vizuálissan két becsípődés látszott a pólusok felé 167x nagyításon uv-ben, de vörösben semmi.
Zsolt az animáció jólett, de színeskép most nem készült? :)
Vénusz 2020.04.08
Venus_2020_04_8.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”