Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.06. 23:08

mizar írta:
2020.04.06. 22:54
A mai eredményem:
UV szűrő és UV+UHC (A sötétebb az UHC)
UV+kék szűrő nem lett jó.
Próbálgatom ameddig lehet A nyugodtság elég rossz volt erre.

2.JPG

1.JPG
Sanyi milyen átmérővel készültek ezek?
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.06. 23:36

Üdv!
150 mm
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.07. 07:49

Alapjában jó éles a bolygóperem, csak az uv kell még valamit kezdeni Sándor! Olvastam a W47 lila színszűrőről és egy blokoló szűrővel, meglehetősen jobb eredményeket értek el mint amiket én készítettem. Viszont a képfeldolgozási részét sem szabad alábecsülnünk! A részletek előcsalogatásában nagy szerepe van. :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.07. 09:26

gyuri17 írta:
2020.04.07. 07:49
Alapjában jó éles a bolygóperem, csak az uv kell még valamit kezdeni Sándor!
Próbálom, próbálom. De ha a kamera nem akarja az igazságot, akkor nincs mit tenni.
És szerintem a kamera a kudarc oka. Vagy minden más. :D
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.07. 09:34

Lehet, hogy lemaradtam, de a vörös szűrőkkel miért nem próbálkoztok? Vizuálisan a legélesebb vele a perem és a terminátor.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.07. 09:51

Azért, mert eddig arra játszottunk, hogy az UV kivételével minden mást eltávolítsunk.
Elgondolkodtam, hogy szűrőkkel nagyjából azt látni vizuálisan mint ami képet sikerül rögzíteni. Talán a képen egy kicsit kibővül ez a tartomány.
Elméletileg vizuálisan is lehet látni csodálatos alakzatokat, csak most szivatnak bennünket, mert nincs. De ha lesznek, akkor azokat is sikerül majd felvenni,
ha az elméletem jó. De, mint tudjuk, az elmélet, csak elméletileg egyezik a gyakorlattal. (Ankalimon) :lol:
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.07. 12:05

Sok vörösben készült kép alapjan kimondható, hogy lényegesen gyengébb a részletek markánsága ezen a hullámhosszon, viszont tényleg élesebb peremet eredményezhet. Az uv-szűrőt beépítettem a detektor elé azzal, hogy a szűrő amúgy is tartalmaz két sávot a spektrumból. Szóval az uv-szűrő fix, és az előtte lévő blokkolókat fogom cserélni: hol egy vörös-szűrőt, vagy egy infrablokkolót helyezek a fényútba... A vörös sávja 656-688nm vagyis csak 30nm.
Gyuricza István
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.07. 12:47

Ha több szűrő kerül egymás után a fényútba, akkor azok csillapítása összegződik minden frekvencián, azaz elfogy a fény! Ha meg mindkettő átereszti az UV tartományt, akkor reflexio és járulékos áteresztési csillapítás léphet fel! Ha pl. egy w47 után teszünk egy UV-Venusz szűrőt, akkor kisebb fényt kapunk, hiszen a W47 átereszt UV-ben, de van járulékos csillapítása! Ha vörös szűrőt kombinálunk UV szűrővel, akkor túl nagy csillapítás lesz az eredmény! Egyetlen UV szűrő a megoldás! Ezt a megfelelő sávban használva a kamera érzékenységét kell hozzá beállítani. Általában a normál zöld fényhez képest a tízed részére esik a csip érzékenysége. A Vénusz fényes, elvileg elegendő jut át a szűrőn keresztül a kamerába, hogy mutasson valamit! Ha a szűrő áteresztése megfelelő, akkor ha van részlet a Vénusz felszínén, akkor fogja mutatni! Most eléggé kontrasztszegény, néha egy-egy fényesebb csík látszik a pólusok környékén. Naponta sokat változik, tehát érdemes felvenni minden nap, amikor csak lehet, főleg alkonyati időben. Az UHC és W47 szűrő kombinációja esetleg mutathat részleteket. Sokféle UHC gyártmány létezik, és a kék tartományú áteresztése a lényeg. Ezen keresztül, ha a fényerő erősen csökken, de még elegendő, akkor látható lesz UV részlet is. Ezek a szűrők nem nagymeredekségúek, tehát szélesebb tartományban működnek. A 200-300 nm tartományban speciális kamerával lehet csak dolgozni, kifejezetten UV-re fejlesztett érzékelőkkel rendelkezőkkel. A 300-350 nm tartományban már néhány színes és mono kamera is képes dolgozni. A 350-400 nm tartomány a legjobb, hiszen itt a hagyományos színes és mono kamerák is jó hatásfokkal dolgoznak, és már az élő képen is mutatják a részleteket! Nem szabad túlvezérelni a képet, mert akkor éppen a részleteket vágja le a kamera! Legyen inkább zajosabb, de ne legyen határolt a kép a fényes helyeken! Ha a Nap körül tiszta kék eget látni, és nem egy világos szürke korongot, akkor nyertünk, mert a légkör UV fényben szépen átlátszó. A legnagyobb ellenség a pára, por, és erős légáramlás. Ha nagyon remeg, imbolyog a Vénusz, de a széle marad éles, akkor alkonyatkor legtöbbször megnyugszik a levegő, és érdemes lesz hosszú videókat készíteni. Szemmel csillapítani kell a fényét, és többször rövidebb ideig megfigyelni. A nagyítás növelésével a fénycsökkentést el lehet hagyni!Érdemes 400 fölé is menni, ha időnként megnyugszik a kép. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.07. 15:02

Szerintem a W47 és a uhc párosítá pont zsákutca. Hogy miért? Korábban közöltem egy saját kalibrálást a mélyégszűrők áteresztéséről a mélyégszűrők rovatban, de azért most ide is beteszem. Jól látható néhány uhc spektruma a kékben, mit nem tud! Az uhc-k kék oldala, valahol 420nm-nél végetér. Ami azt jelenti, hogy az uv-t is bolkolja. A vörössel más a helyzet: a(H-alpha környéke) megvan mindkét szűrőben, ezért az nem kerűl blokkolásra, vagyis vörösben lesz látható a bolygó. Szóval az én elgondoláom a sáját szűrőimmel ezen alapul: a uv-cső darabkája 420nm-től lefelé, és a 656-880nm-es sában enged át... Csak ezeket a sávokat lehet kiemelni vagy elnyomni! Ehez használom a W25 vörös szűrőt az uv blokkolásra és egy infrablokkoló szűrőt a vörös blokkolására... Így eggyenként két szűrt képet kaphatok.
komplett szűrőteszt-1.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.07. 20:35

Mai Vénusz, kicsivel jobb égen, mint tegnap.

Venus_20200407_1709_1717UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_ir980_UV_18C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”