Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.06. 13:16

Attila írta:
2020.04.06. 08:10
Igen, tényleg. A telefonom kis kijelzőjén nem vettem észre a plusz jelet.
De akkor készített szűrő nélküli képet is a harmadik színcsatornához, nem?
Különben hogy lehetne pl. fehér a bolygóperem?

MDA
Én a következő módon értelmezem a képen lévő adatot. Ha a szűrő megnevezések között ; vagy , áll, akkor az külön felvétel, ha viszont + jel, akkor azokat egyidejűleg használta. Ha nem jól gondolom, akkor nyilván bennem van a hiba. A felsorolás közé ; vagy , használható, de a + jelzés az egyértelműen együttes egyidejű használatra utal. A képre rá szokták írni, hogy a három színt mely felvételek milyen arányával keverik ki. Pl. ( R=IR, G=50% IR+50% UV, B=UV ) Ettől persze el lehet térni, és nem kötelező megadni, de jelezni kell, hogy hamis színű, vagy kompozit. Ezt csak az egyértelműség kedvéért célszerű megtenni. Semmi nem kötelező, de általában nem rendelkezünk sem gondolatolvasási képességgel, sem túl nagy tapasztalattal, tehát célszerű leírni a fontosnak tartott részleteket. Semmi bajom ezzel, de nálam a + jel egyértelműen együttes egyidejű használatot jelent, és a ; vagy , a felsorolás elválasztója. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.06. 14:04

Köszönöm Imre!
Ma újabb fegyvereket készítettem, ezekkel megyek csatába a Vénusz ellen! :lol:
Foglalatba tettem az UV szűrőt, és egy kék szűrőt. Sajnos a kék szűrő törött (már vagy 20 éve)
de eddig sem zavart különösebben. Eredetileg a Mizar szűrője volt.
Két kamerával fogok próbálkozni több variációval. Tegnap még UHC szűrőt is bevetettem, de megette az összes fényt.
Képkivágás.JPG
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.06. 14:57

A korábban közölt felvételt egy késöbb készülttel összevontan dolgoztam fel. Ez annyit jelent, hogy a két videó azonos módon összegzett képét BMP formában visszatettem a Registax-ba és a további színegyensúly helyreállítást, szűrést, emelést elvégezve kimentettem. A részfeldolgozásokból mutatok két képet. Kb. ennyit lehetett kihozni a felvételekből. Valami azért látszik! A felvételeket kezdjed közvetlen napnyugta elött, és egymás után váltsál kamerát, majd szűrőket is, és ezt azonos sorrendben ismételd meg legalább háromszor, természetesen ugyan annyi idővel vedd fel mindegyiket, azonos beállítással. Azt kell tapasztalni, hogy ahogyan az ég sötétedik, egyre nagyobb kontraszttal látszik a Vénusz UV fényben. Ekkor nagyon erősen látható lesz minden részlet. A feldolgozáskor az azonos kamerával készített felvételeket azonos Registrax beállításban dolgozzad fel fordított időrendben, tehát az utolsót legelőször. Azt kellene tapasztalni, hogy a végeredmény minősége egyre gyengébb lesz. Természetesen a két legjobb felvétel kerüljön be másodjára a Registax-ba, és azt érdemes alaposabban kihegyezni. Sok sikert!

A Registax sajnos néhány képet eltólva stekkelt, ezért szellemképes kicsit, de már kézzel nem válogattam ki a felvételeket, hiszen nagyon sok frémet kellett volna kiszedni. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.06. 15:27

mizar írta:
2020.04.06. 14:04
Köszönöm Imre!
Ma újabb fegyvereket készítettem, ezekkel megyek csatába a Vénusz ellen! :lol:
Foglalatba tettem az UV szűrőt, és egy kék szűrőt. Sajnos a kék szűrő törött (már vagy 20 éve)
de eddig sem zavart különösebben. Eredetileg a Mizar szűrője volt.
Két kamerával fogok próbálkozni több variációval. Tegnap még UHC szűrőt is bevetettem, de megette az összes fényt.

Képkivágás.JPG
Az a kék repedt üveg elmozdítható annyira, hogy a törésvonal kikerüljön a középső lyuk szélére? Ha a fény mindkét részen keresztül haladva alkot képet, akkor az súlyos hibát okoz. Inkább legyen kisebb a mérete 1-2 mm-rel, de törésvonal ne legyen benne. Szemmel használva az okulár elé téve így is jó, mert kikerülhető a zavar, de kamera elött már kényes lehet a helyzete. Szerintem csinálj beőle 2 szűrőt, egy nagyobbat okulár elé, és egy kisebbet a kamerához. Ügyes vagy, meg tudod oldani, hogy középen legyen mindkettőn a sértetlen rész. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.06. 20:57

Az én mai eredményen! További részletet nem lehet előcsalni ezzel a kamerával. Egy monohoz elmarad a felbontása, és a maszk miatt a fény is kevés. De a kiterített szűrő, végül is jó vizsgázott részemről.
_20200406_204756.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.06. 21:07

Inkább észlelj vizuálisan :-)
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.06. 21:13

Mai Vénusz

UV, 980 nm infra, 807nm -> vörös és infra szűrőkkel illetve hamis színben.

Már nagyon nagy a bolygó mérete!

Már megszakítás nélkül 10. napja derült itt Győrben a napnyugta körüli időszak.

Venus_20200406_1710_1720UT_C14_EdgeHD_ASI1600MM_Pro_PP807_ir980_UV_17C_Zsolt_Kereszty_Gyor_CBO_Gyor_Hungary.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.06. 21:15

Péter minden ilyen akcióm nagyobb részét, vizuálissan észleléssel töltöm. A képeket azért készítgetem, hogy meggyőződjek arró, vajon vizuálissan valóban láttam valamit, vagy csak kébzelődök. És ami ezen a képen látszik-vagy épp nem-akkor ennyit láthattam. :)
Gyuricza István
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.06. 22:23

Gondolom és nagy tiszteletem a kísérletezők előtt, mert nagyon tanulságos.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.06. 22:54

A mai eredményem:
UV szűrő és UV+UHC (A sötétebb az UHC)
UV+kék szűrő nem lett jó.
Próbálgatom ameddig lehet A nyugodtság elég rossz volt erre.
2.JPG
1.JPG
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”