Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.03. 11:54

Üdv!
Megműtöttem egy régi webkamerát.
Csak a chip maradt, IR szűrőt leszedtem, betettem elé egy darab UV fénycsővet.
Kibírta a műveletet, működik szépen. A SharpCap veszi az adást.
Este, ha lesz Vénusz kipróbálom, bár ahogy nézem a felhőzetet, éppen akkor ér ide.
Ha semmi eredmény nem lesz, akkor is jól eltelt vele az idő, és lesz tapasztalat. :lol:
kamera.JPG
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.03. 14:51

Látom eljött a képrögzítést idelye Sanyi! Bízzun benne, hogy ma még kitart az idő pár kép erelyéig... Én is fabrikáltam ma és remélem ki tudom próbálni. Mivel okulár elé nem szerelhető ez az uv-s metódus, ezért egy 10mm okli szemlencséje előtt lett elhelyezve, ami más megfigyelésre nem lesz használható. Javaslom Sándor, hogy az Infraszűrőt tedd valami behelyezhető foglalásba mert a kamera vörösben érzékenyebb és ha a uv-szűrőd beenged vörösben egy sávot, akkor elnyomja az uv-t. Sajnos az én szűrőm beengedett, mint látható is az eredménye.
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.03. 20:12

Üdv!
Az esélytelenek nyugalmával kezdtem hozzá a Vénusz videóhoz a barkácsolt kamerával.
Abban sem bíztam, hogy tudok képet rögzíteni. És láss csodát!
Sikerült képet csinálnom. Valószínűleg nulla a részletek száma, de nem vagyok egy Registax guru, egyáltalán nem biztos, hogy jó a feldolgozás.
Mivel nincs óragép, így annyi felvétel készül, ameddig áthalad a bolygó a kamera látóterén.
Valamint kipróbálom majd az IR szűrő visszahelyezésével is. Gyakorlatilag minden videó végeredménye hasonló.
[attachment=1]v1.JPG
v2.JPG
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: pisza » 2020.04.03. 20:46

Szia Sándor, engem is most vert be a fene a Vénusz mellől. A képeid tökéletes mértékben visszaadják a látott képet. Ha hamarabb látom ki sem megyek :D :D
Az egyik szarv egy kicsit nyúltabb, részletek semmi. Ráadásúl nálam ott az a kis fránya hajszálvékony lila haló körülötte. ( 150/1200 refr. + semi apo filter)
Jó éjt

és Zsolt! mikor lesznek a kötelező - következő Vénusz fotók? :D

Csaba
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.03. 22:10

Ma is bepróbáltam a képrögzítéssel. Vizuálissan nem igazán jöttek a részletek, gondoltam talán a képrögzítéssel majd nagyobb lesz a siker.-hát nem igazán látni a képen sem részletet! :)
Venus_04_3.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára gyuri17 2020.04.03. 23:29-kor.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.03. 22:35

Sándor legalább már működik a dolog! Nyilván olyan képeink nem lesznek mint Zsoltnak, de törünk felfelé mint a talajvíz! :)
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.03. 23:06

gyuri17 írta:
2020.04.03. 22:35
Sándor legalább már működik a dolog! Nyilván olyan képeink nem lesznek mint Zsoltnak, de törünk felfelé mint a talajvíz! :)
Mondjuk nekem nem ártana egy rövid szakmai továbbképzés ezekről a szűrőkről.
A kamera előtt lévő gyári szűrőnek mi volt a funkciója?
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.04.03. 23:25

Elvileg a vebkamerák kis ablakára aplikáltak egy Infrablokkoló filtert de volt, hogy az objektív egyik lencséjére vagy annak hátsó felén volt egy ilyen blokkoló lapka. A szűrő célja a Infra kiszűrése, ami rontja a képkontrasztot és a fehéregyensúlyt is... Ugyanis sokkalta érzékenyebbek ezek az érzékelők erre a hullámhoszra, tehát előbb szedi meg magát infravörös információval mint uv-vel. Ami viszont azt eredményezné, hogy rég beégne vörösben a kép és ezáltal a rögzíteni kívánt uv láthatatlan marad. Tehat célszerű visszatartani a spektrumból a vörös oldalt, ha a rövidebb hullámhosszal szeretnénk dolgozni. Remélem tudtam segíteni? :)
Gyuricza István
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2020.04.03. 23:37

Vizuálisan azért ma több volt benne, de tiétek a jövő :-)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.04. 00:28

mizar írta:
2020.04.03. 20:12
Üdv!
Az esélytelenek nyugalmával kezdtem hozzá a Vénusz videóhoz a barkácsolt kamerával.
Abban sem bíztam, hogy tudok képet rögzíteni. És láss csodát!
Sikerült képet csinálnom. Valószínűleg nulla a részletek száma, de nem vagyok egy Registax guru, egyáltalán nem biztos, hogy jó a feldolgozás.
Mivel nincs óragép, így annyi felvétel készül, ameddig áthalad a bolygó a kamera látóterén.
Valamint kipróbálom majd az IR szűrő visszahelyezésével is. Gyakorlatilag minden videó végeredménye hasonló.


[attachment=1]v1.JPG

v2.JPG
Gratulálok! Szerintem lennének részletek, ha nem lenne túlvezérlődve a Vénusz felvétele. Szerintem erősen vágott. Vedd érzéketlenebbre a kamerát, és készíts legalább 4-5 darab 2 perces felvételt, és azt egyesével dolgozzad fel. A részfeldolgozás 4-5 végeredményét ismét tedd a Registax-ba, és 2x nagyítással, élesítéssel, zajszűréssel kicsit hegyezzed ki! Addig emelheted a kontrasztot, ameddig nem lesz zavaró a háttérben a zaj. A fehéregyensúlyt is finoman beállíthatod, és utána ha kiemeled csak a színeket, akkor csodát fogsz látni! Az első feldolgozáskor csak simán stekkeld, és maradjon lineáris a kép! Ha úgy látod, hogy félgömb alakú, akkor nincs túlvezérelve! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”