Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
rgeri
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2016.09.24. 22:04

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: rgeri » 2017.01.27. 19:24

géza írta:Abszolut "szobacsillagászat", néha az ablakűveg torzitott, de inkább nem mert a bolygo igen határozottan látszik ma is. Nem tudok kivonulni nézni, nagy bánatomra. Milyen győnyőrű lehetne.


Kedves Géza!
Irigyellek, hogy csak néha torzít az ablakod! A múltkorában én is megpróbáltam, ablakon át nézelődni, de annyira torzított, hogy kb. három Vénuszt láttam. Mielőtt valakinek ötlete támadna nem fogyasztottam alkoholt! :lol:

Üdv:
Gergő
Üdv:
Gergő (RKM)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.01.28. 01:46

Ha az üveg rendes sík, nem valami rossz, akkor elvileg nem torzítana az sem ?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.28. 10:34

tobe_ írta:Ha az üveg rendes sík, nem valami rossz, akkor elvileg nem torzítana az sem ?


Az ablaküveggel alapvetően "csak" öt probléma van (ha koszos is, az már a hatodik...):
1. határolófelületei közel sem tökéletes síkok,
2. a belső anyag-összetétele távolról sem izotróp,
3. többrétegű ablak esetében (ma már mindegyik ilyen) az egyes rétegek távolról sem tökéletesen párhuzamosak,
4. mindegyik felület határrétege előtt folyamatosan konvekciós le- és feláramlás van és
5. egyik felületen sincs tükröződést csökkentő bevonat.

A fentiek miatt az ablakon keresztüli csillagászkodás BRUTÁLISAN NAGY minőségromlást okoz a képben.
Itt már valóban tök mindegy, hogy ami ezek után marad a képből, azt APO-van nézzük-e, vagy valami szódásüveg Newton-nal. :mrgreen:

De ha nincs más megoldás, így is lehet nézni pl. a Vénuszt is.
Csak az a kérdés: érdemes-e.
Ez pedig egyén-függő, szubjektív döntés kérdése.
Aki nem tud kimenni a szabad ég alá, annál ez teljesen érthető.
Aki képes a helyváltoztatásra, annál már árnyaltabb a kérdés; ott már előjön az igényesség kontra lustaság hányados... :lol:

De javaslom, hogy ejtsük a témát, mert ezen a topicon a Vénusz a lényeg, és nem az eszköztechnika...



MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.28. 10:52

Ez az egész félrecsuszik. Kiprobálni, aztán beszélni itt. Lesznek meglepetések. Éppen a Vénusz csőkkenés kővethető.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.28. 11:20

géza írta:... Kiprobálni, aztán beszélni itt. ...


Gergő már kipróbálta (gyerekkoromban én is):
"A múltkorában én is megpróbáltam, ablakon át nézelődni, de annyira torzított, hogy kb. három Vénuszt láttam."

Ennyi nem elég?

Kérlek, ne reklámozd az ablaküvegen keresztüli távcsövezést, mert hülyeség!
Csináld, ha akarod, de nem kellene népszerűsíteni.
Bocsánat, de eddig tartott a türelmem...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.01.28. 11:46

A Vénusz lényege a szondák felvételei, kiértékelései, kőzlések a neten. Gondolom, amivel mi nézhetjűk a legkőltségesebb módon (nagy APOk) csak pacni ezekhez képest. Itt inkább a kaphato kűlőnféle megfigyelő technikák képességei lehetnek számunkra érdekesek. Képzelem. Másik, igen finom ablakuvegek vannak ma már. A régebbiek nálam is használhatatlanok lennének a szobai nézelődéshez. Ki kell próbálni ami van, lehet meglepetés is. Nem reklámozok. Leirom, épp mit csinálok, látok. A nekem elérhetővel. Ha Vánusz, egy emlék. A fűzfői csillagda bejárat feletti gőmblámpájának a szinét honapokig változtatgattuk, mig a vénuszhoz hasonlo nem lett. (Lendvai Laci, Bence Sanyi, Horváth Karcsi).
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2017.01.28. 12:00-kor.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2017.01.28. 11:56

géza írta:A Vénusz lényege a szondák felvételei, kiértékelései, kőzlések a neten. Gondolom, amivel mi nézhetjűk a legkőltségesebb módon (nagy APOk) csak pacni ezekhez képest. Itt inkább a kaphato kűlőnféle megfigyelő technikák képességei lehetnek számunkra érdekesek. Képzelem. Másik, igen finom ablakuvegek vannak ma már. A régebbiek nálam is használhatatlanok lennének a szobai nézelődéshez. Ki kell próbálni ami van, lehet meglepetés is. Nem reklámozok. Leirom, épp mit csinálok, látok.



Szia Géza!
Meg sem fordult a fejedben, hogy az ablaküveggel az ED-ből mindjárt triplet APO-t csináltál? :lol:
Megint belenyúltál a darázsfészekbe.
Bocs!
Majd pénteken, ha eljössz a Ladányi kiállításon megbeszéljük.

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2017.01.28. 12:28

D.Laci írta:... Megint belenyúltál a darázsfészekbe. ...


Bocsánat; teljesen igazatok van.
Végül is bárki bármit írhat ide, ebbe még az "ablak-csillagászat" is beleférhet.
Aztán majd az olvasó eldönti (ha tudja), hogy igaz-e vagy sem.

Pl. az index meg egyéb politikai fórumok is így működnek.
(Bár én eddig azt hittem, hogy a Csillagváros valamiféle "szakmaibb" fórum, de ezek szerint tévedtem...)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2017.01.28. 15:45

Attila írta:Végül is bárki bármit írhat ide, ebbe még az "ablak-csillagászat" is beleférhet.


MDA


Elméletileg akár egy korrektor is összejöhet egy ablaküveg párból. Itt a mellékelt linken látható, hogy megfelelő szögben elhelyezett üvegpárok kómakorrektort alkotnak.

https://opticaleds.com/unusual-telescop ... ns/chiefs/

Tehát: ha az ablakban az üveg véletlenül úgy szar, hogy korrektornak éppen jó, akkor működik a dolog.
Vagyis egy kicsit domború is legyen, meg a megfelelő szögben is álljon.
Na, ennek az egésznek legalább annyi értelme volt, mint az ablakcsillagászatnak. De a lehetőség benne van. :lol:
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2017.01.29. 00:59

Néhány közel "0" információtartalmú képet készítettem, ablaküvegen át, pauszpapír előtéttel a Vénuszokról, természetesen egy hootpixelre vezetve, majd a zajfeldolgozást egyéni módon a Registax programmal végeztem. Csak azért mutatom, mert esetleg van még olyan valaki, akit érdekel ez az egyéni módszer. Sajnos UV fényben már nem tudtam képet készíteni, mert vagy az ablaküveg, vagy a pauszpapír, esetleg a légkör kevés felhőzete, estleg szállópora annyira szétszórta, hogy semmi nem jutott a DMC LS 80 gépem érzékelőjébe a kihagyott lencserendszer ellenére sem, pedig szokott látszani egy lámpafoltnyi. Talán majd legközelebb, ha megtalálom a hootpixelt, amire ilyen prímán tudtam most vezetni a nappali égen, mert sajnos csillagot nem láttam ( elfogyott az itóka, ezért nem ütköztem a sodrófával ), sőt a szemközti lámpát is kioltották nappalra a kis spórolósok. Üdv a dörzsölt öregróka nézegetőknek, és szép napfényes időt kívánok, avagy esti holdvilágos eget, sok szép díszvilágított templomtoronnyal, avagy jégvirágos ablaküveget a Vénuszok alapos megfigyeléséhez, valamint sok-sok hootpixelt az érzékelőikre a tökéletes vezetés érdekében!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”