Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.08.23. 14:49

Stefi írta:az oksi gumikagylójával fogattam oda Point Grey Firefly MV CMOS 0,3mp USB 2.0 fekete-fehér kamerát.


Aha, így már értem. :)

Stefi írta:Ha minden igaz akkor, IR tartományban is jelentkeznének részleteke a felhőből és akkor egy színes képet is össze lehetne hozni, csak napok vannak hátra a "jó láthatóságból" így már késő bánat a beszerzése.


Sebaj, majd összeáll minden jövő őszre. :)
Addigra talán már nekem is lesz felszerelésem hozzá, mert engem is izgat a Vénusz felhőzete.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.23. 17:28

A másik video feldolgozása után is fenntartom a véleményemet, mely szerint még talán a holnapi nap is a Vénusz dichotomia előtti idejébe számít bele. A kék összetevőben megfigyelt átmenet még erősen homorú, szemben a vörössel, amely egyenes és domború közti határátmeneten van. A szabadszemes sárgásfehér színben történő megfigyelése már a félfényességű állapotát mutatja. Holnap majd eldől a kérdés.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.25. 20:12

fc2_save_2012-08-25-052017-0001.png
Ma hajnalban egy újabb próba #21-el, de ez nem volt olyan jó.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.26. 17:37

fc2_save_2012-08-26-045312-0000.png

Itt a fázist próbáltam megörökíteni #47 szűrővel.

Szinte csak átlagolás történ, hogy próbáljam a vizuális élményt visszaadni.

Sajnos ilyen a légkör:
fc2_save_2012-08-25-052017-0001_Y8castr.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.26. 21:30

Lehet, hogy sikerült, legalábbis fotografikusan elkapni a Vénusz félfényességű állapotát. 2012.08.25. napján 9:32 UT időpontban készített felvételen a színekre bontott átlagolt kép mutatja, hogy már nincs egyiken sem homorú átmenet. A kék sugár képén jól látni, hogy a középső átmeneti sáv határvonala egyenes. A sarkokon erősen szóródó kékes színű pamacs okozza az összegképen is megfigyelhető kis szarvacskákat. Vörös színben a határvonal egyértelműen domború, a zöld képen egyenes, már amennyire a felvételből meg lehet ítélni. Sajnos a Vénusz élessége változó volt, sőt időnként erősen, viszonylag lassan hollámzott a széle, olykor az egész Vénusz egy nagy kiterjedésű folttá változott. A nyugodtabb légköri állapot ideje alatt készített egy perces felvételből kiválogatott 104 kép átlagolása kevés volt a megfelelő zaj elnyomására. Stefi által mutatott animáción is jól lehet látni az élek erős hullámzását. Nagy kár, hogy a fázismeghatározáshoz készített felvételén a Vénusznak az égbolttal érintkező halványabb részletei nem láthatók, feltehetően képfeldolgozási hiba csúszott be. A felhasznált képek kiválasztását úgy végeztem, hogy az élesnek látszó képek sorozatából a középsőket válogattam ki, és a sorozat első és utolsó tagját elhagytam. Azokon még látható volt, hogy a Vénusz egyik, vagy másik része életlen, avagy alakja kissé megnyúlt, vagy erősen domborúnak mutatkozott. Az átlagoláshoz felhasznált képeken szemmel már nem láttam jelentős eltérést, sem a méretében, sem alakjában, és megfelelő élesnek tűnt a határvonal, habár kisebb hullámosságok még imitt-amott látszottak rajta, de ha azokat is kiselejteztem volna, akkor nem lett volna mit átlagolni. Az eredményt alább mutatom a szokásos eredeti és színekre bontott képeken. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.26. 22:54

Stefi írta:Itt a fázist próbáltam megörökíteni #47 szűrővel.
Szinte csak átlagolás történ, hogy próbáljam a vizuális élményt visszaadni.


Kicsit megemeltem a fényerőt a bemutatott felvételen, és túlélesítettem. A saját felvételemet is fekete-fehérré alakítottam, és ugyan úgy túlélesítettem, hogy megvizsgáljam, vajon mi okozza a nagy eltérést?

Azt tapasztaltam, hogy a felvételeden a Vénusznak az égi háttérrel alkotott átmenet nem folyamatos, hanem éles vonallal határot, amely miatt a lényeg eltűnt a képről, azaz nem lehet látni, hogy hol ér véget a bolygó határa. Próbáljad meg az eredeti felvételt úgy feldolgozni, hogy az átmenet is jól látható legyen. Az sokkal jobb, ha zajosabb a háttér, mintha egy adott fényerő alatt a zaj le van vágva. Hogy szemléltessem a dolog lényegét, alább mutatom a tesztelésem eredményét. A bekarikázott területen belül figyeld az átmeneteket! Várom az új feldolgozást, mert szeretném összehasonlítani a szűrővel és nélküle készített képet. Vajon eltér-e az átmenet vonala, vagy csak a feldolgozás miatt látszik eltérés az átmeneti sávban? Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.29. 18:07

Egy újabb próba a mai fagyos hajnalon.
Felteszek egy darabka részletet a nyers videóból a ma hajnali légkör és fázisról.
Feldolgozás Registax6-ban.
fc2_save_2012-08-29-050045-0000.png

fc2_save_2012-08-29-045654-0005_Y8castr.gif
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.30. 02:35

Stefi írta:Egy újabb próba a mai fagyos hajnalon.
Felteszek egy darabka részletet a nyers videóból a ma hajnali légkör és fázisról.
Feldolgozás Registax6-ban.

Stefi! Leszedtem a gif-ből képeket, és azt nem értem, hogy a Registax6 feldolgozásával hogy lesz az eredetileg domború átmenetből homorú? A gif képedből egy kockát mutatok megemelt gamma korrekcióban, és mellette a feldolgozott képet szintén megemelt gamma korrekcióval, hogy a háttér és a Vénusz átmenet jobban látszódjon. A feldolgozott képen látható a Vénusz körül egy sötét zajtalan folt is. Ezt sem tudom, hogy mitől lehet? Meg tudod adni az élkiemelő szűrők beállításait? Szerintem ott lehet a probléma. Köszi. Imre.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.30. 09:46

12000 képből 8000 van átlagolva (szóval az a 1kép 8e képből adódik össze) majd a registax-ban a gyári (Gaussain) 0,1 élesítési érték 0,5-re majd felhúzva és ekkor a fényes rész beég, ezért a kontrasztot kell lejjebb venni ami miatt a másik oldali halvány rész kezd eltűnni.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
lizzike
Hozzászólások: 39
Csatlakozott: 2012.02.26. 11:44

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: lizzike » 2012.09.22. 09:19

Szép reggelt! :)

Érdeklődnék, hogy milyen jelenség ez a Vénusz körül? Valami halójelenség? Nagyon érdekes volt.:)
https://plus.google.com/photos/10817433 ... 9671484770
Ma hajnalban volt látható, ilyennek még nem láttam soha a Vénuszt. Elnézést a kép minőségért, de éppen hazafele tartottam, és nem volt nálam állvány.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”