Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.07.23. 18:14

2012.07.12. 11:20 UT időben készített felvétel mutatja a Vénusz jelen állapotát a nappali égen. A bal felső az eredeti video feldolgozás, a következő három a 10%-al emelt vörös, a 20%-al emelt zöld és a 30%-ban emelt kék színben mutatja. Mindhárom esetben a másik két szín értéke 0%, azaz fekete szintű. A vörös kép a teltebb, a kék pedig a soványabb állapotban mutatja a Vénuszt. Lassan közelít a félig telt állapotához.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.08.07. 21:52

FÉL-VÉNUSZ
Halló, bpolygó észlelők, és nem rendszeres észlelúők is! Gyorsan közeledik a Vénusz dichotómia időpontja! Vagyis amikor éppen fél-vénusznak látjuk, ill. az fény-árnyék határ éppen egyenes! Jó lenne, ha mennél többen észlelnék az árnyékhatár alakját (a terminátort) a hajnali Vénuszon. Mostanában úgy 4 óra felé még szépen látszik, nem nehéz észlelni.
Különösen érdekes a színszűrős megfigyelés.
És persze nem csak a dichotómiáig kell észlelni, hanem az utána következő pár hétig is!
Hát rajta: BQ.
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.08.19. 13:28

astrohist írta:FÉL-VÉNUSZ
Gyorsan közeledik a Vénusz dichotómia időpontja! Vagyis amikor éppen fél-vénusznak látjuk, ill. az fény-árnyék határ éppen egyenes! Jó lenne, ha mennél többen észlelnék az árnyékhatár alakját (a terminátort) a hajnali Vénuszon.

És itt egy kép, ahogy kérted. :)
Venus_20120819_030253_MT.jpg


Gondolom ez közel van a kérdéses időponthoz. Pontosan mikor is van a dichotómia?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Árpi
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2012.08.19. 17:47

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Árpi » 2012.08.19. 17:54

Szerintem tegnap megvolt. Tegnap 03.10-kor /UT/ rajzoltam, és 50 %-nak becsültem a fázist.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.20. 15:53

Szent István napi Vénusz, igen közel az 50%-os teltséghez! A szokásos színekre bontott felvételeken mutatom.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.22. 15:58

2012.08.22. 10:10 és 10:15 UT között készített két videófelvételből gyártott átlagolt képeken mutatom a Vénusz állapotát. A felvétel 127/1000 akromatikus távcsőbe helyezett nyújtótagba illesztett 10 mm okuláron át egy DMC LS80 géppel készült 12-szeres zoom állásban. Az ég enyhén felhős, erősen párás volt, de időnként meglehetősen nyugodt képet mutatott a Vénusz. Két ilyen alkalommal sikerült 1-1 perces felvételt készíteni. Az eredményt három képben mutatom, színekre bontottan is, segédvonalakkal, és a fényességéget lépcsősen megváltoztatott módon is. Szépen lehet látni, hogy a vörös és kék összetevő fényátmenete eltérő. A színes képen a Vénusz szarva kékes, a középső átmeneti sáv kissé sárgás, rózsaszínes elszíneződést mutat. A felhős ég sokat rontott a kép élességén, még egy perces felvétel is nagyon kevésnek mutatkozott a zaj csökkentésére. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.22. 16:26

Hosszú kihagyás után, tegnap hajnalban felkeltem meglesni a Jupitert és a Vénuszt.
A légkör csapnivaló volt még szűrő nélkül is, violával meg csak káprázott a szemem.
Készítettem egy próbafelvételt is, a fázis az nem mérvadód, mert élesítéskor a kontraszt viszonyok megváltoztak. (próbáltam a felhőzetet kiemelni)
2012-08-21-051448.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.08.23. 13:02

Tegnap még nem látszott eléggé meggyőzően a Vénusz félfényességi állapota, de ma is még ez a helyzet. Két videót készítettem, a zajtalanabbat feldolgozva még mintha egy hajszál híja lenne a dichotomia állapotnak, de ez már annyira kicsiny, hogy holnap már biztosan teltebbnek mutatkozik a Vénusz. Feldolgozáskor a videó minden képét felhasználtam, a kontraszt emeléssel és az élesítéssel meglehetősen óvatosan bántam, és szajszűrést csak az átlagolás adott, tehát az eredő képen olyan változtatás nem történ, amely az átmenetet megváltoztatná. A világos égen szemmel is pontosan ez a fázis látszott, ugyan ilyen sárgás színben, és az ég is pontosan ezt a kékes, szürkés árnyalatot mutatta. Kevés felhő időnként éppen észrevehető mértékben halványította a Vénusz fényét, de a remegés minimális volt, élesen látszott a Vénusz külső félköríve. Az átmeneti sáv is szinte tökéletesen egyenesnek, időnként inkább homurúnak, mintsem domborúnak tűnt szűrő nélkül megfigyelve. A Vénusz mai állapotát a szokásos színbontásban és izoképen mutatom. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.08.23. 13:08

Stefi írta:Készítettem egy próbafelvételt is, a fázis az nem mérvadód, mert élesítéskor a kontraszt viszonyok megváltoztak. (próbáltam a felhőzetet kiemelni)


Ez baromi jó! De ez most rajz, vagy fotó, vagy micsoda? A Ptg MV 0,3M-et nem tudom értelmezni. :?:
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.08.23. 13:37

csakb írta:
Stefi írta:Készítettem egy próbafelvételt is, a fázis az nem mérvadód, mert élesítéskor a kontraszt viszonyok megváltoztak. (próbáltam a felhőzetet kiemelni)


Ez baromi jó! De ez most rajz, vagy fotó, vagy micsoda? A Ptg MV 0,3M-et nem tudom értelmezni. :?:



Én vizuálisan nem érzékeltem a felhőzetből semmit, csak azt hogy a terminátornál halványabb és a "D" hasánál meg világosabb.
Ez egy fotó akar lenni, amit hirtelen felindulásból készítettem úgy hogy az oksi gumikagylójával fogattam oda Point Grey Firefly MV CMOS 0,3mp USB 2.0 fekete-fehér kamerát. 60fps-el készült 12e kép és abból 8e átlagolva. Az oksiban egy sima vizuális waratten 47 szűrő volt, így még nyugtalanabb volt a légkör. (régen mikor a 200ban ilyen képet láttam azonnal elpakoltam, de mivel első alkalom volt a 250el így reménykedem hogy lesz jobb is)
Ha minden igaz akkor, IR tartományban is jelentkeznének részleteke a felhőből és akkor egy színes képet is össze lehetne hozni, csak napok vannak hátra a "jó láthatóságból" így már késő bánat a beszerzése.

Itt egy átlagolt kép ahol jól látszik, hogy nem volt éles a kép egy pillanatra sem, mivel állandóan ugrált és emiatt el folyamatos haló látható a nyers képeken, ami csak élesítéskor tűnt el.
Az elléség sem biztos hogy jó, mert csak kézzel tudtam és még a kihuzat is belógott.
fc2_save_2012-08-21-051448-atlag.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”