Uránusz

Bolygóészlelők fóruma
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.10.23. 20:43

Tegnap este az eszleles vegere hagytam az Uranusz eszlelest ,adig az alma es a szilva faktol nem lathato volt.
Hasznalva 216x nagyitast a 125 mm-es reflektoron ,eszleltem a bolygo szurke-kekes korongot ,semmi mas reszlet nelkul.
Megis a tegnapi eszleles nagyon erdekes volt.
Kerestem az Uranuszt az ''egy labnyi'' archaikus refraktoromal.
Ez a kepen lathato kek tavcso, u.n. ''Telescopium Keplerianum''.
A nyilas 15mm es a nagyitas 9x,egy tag objekyiv,egy tag okular.
(A piros 4x ''Telescopium Galileanum''.)

DSC00342.JPG


Delre es kozel (egy latomezoben) a Zeta Piscii (kettos) csillagtol van egy csillag.
Nyugatra es kb. parhuzamosan a fenti csillag parral ,az Uranusz alkotot egy part a 80 Psc csillagal.
Egy harmadik es tovab Nyugatra latszot egy harmadik csillag par.
Uranusz latszot Eszkra a 80 Psc csillagtol,vagyis lent a tavcso latomezoben.
A kiss refraktorban Uranusz kepe csillagszeru kep,semmi nem jelzi hogy egy bolygorol van szo.
Olvastam hogy mar Galilei eszlelte es feljegyezte az Uranuszt mint csillag.
Erdekes elmeny volt.

Udv,Mircea


Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.10.25. 19:06

A ''60mmtelescopeclub''-ban Thomas Jensen helyesbitett aban hogy Galilei nem az Uranuszt eszlelte hanem az Neptunt.
Raadasul eszre vete hogy az egitest poziciot valtozot az egen de nem kovete tovabb.
Szegyen ram, 400 evvel kesob es valamivel nagyob tavcsovekel ,en meg egyszer sem eszleltem az Neptunuszt. :oops: :oops: :oops:

Udv, Mircea
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.10.26. 08:57

Re: Neptunusz-észlelés. Amikor kezdtem észlelgetni az eget (és ennek már több mint hat évtizede), két-három esetben az érdekesség kedvéért megkerestem a Neptunuszt - és ennyiben maradtam. Micel én észlelés centrikus vagyok, láttam, hogy - amire előre számítottam is -, hogy amatőr műszerekkel nem sokat tudok vele mit kezdeni, ját nem is nagyon figyeltem rá. Később, egy 72 mm-es refraktorral néhányszor észleltem, megpróbáltam a fényesség becslését, de beláttam, hogy tized-magnitúdós ingadozásokat megbízhatóan nem tudok vizuálisan észlelni. Egyszóval nem tartom "szégyennek", ha valaki nem erőlteti a rendszeres megkeresését, legfeljebb érdekesség kedvéért vet rá egy pillantást.
Egyébként a "Galilei tisztelők", ha tudat alatt is, szeretnék bebizonyítani, hogy már Galilei is felfedezte a bolygót. Ez azonban téve szemlélet, mert felfedezésről akkor beszélhetünk, ha tudatosul, hogy valami újat találtam. Erről pedig Galilei esetében szó sem lehet. Galilei egyébként nem sok figyelmet fordított az égbolt részletes megfigyelésére. Számára az volt a fontos, hogy a napközpontú rendszerre találjon bizonyítékot, pl. a Jupiter holdjait, vagy a Vénusz fázisait. (Számára a Hold észlelése is azért volt fontos, mert ezzel is cáfolta Arisztotelésznek az állítását, amely szerint a Hold tökéletesen sima gömb.) Amíg mások nyakra-főre mindent megnéztek, hogy új jelenségeket találjanak (és időnként maguk is megdöbbentek saját tapasztalataiktól), Galilei céltudatosan csak az Arisztoteliánus szemlélet lebontására törekedet. Ezért sem nagyon foglalkozott a számára érdektelen részletekkel. Az 1620-as évek végétől már egyre kevesebbet foglalkozott csillagászattal. - BQ.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.10.26. 19:11

Lajos

Koszonom a hozaszolast , a megertest es a nagyon erdekes informaciokat Galilei-rol.
Jovoben megis remelem eszlelni a Neptunuszt.
Thomas Jensen is mondta hogy Galilei nem ismert ra hogy egy bolygorol van szo.
Ez szereny tavcsovel nem is lehetseges Neptunusz eseteben.

Udv , Mircea
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.11.03. 09:23

Ugyan egy hete történt, csak sokat bíbelődtem a feldolgozásokkal, de képzeljétek, sikerült valamit megörökíteni az Uránusz világosabb északi zónájából! Kétségeim is voltak, de most már mondhatom, hogy szinte az összes sorozaton látszik ugyanabban az irányban.

Az ég párás és nagyon világos volt, szinte szemből világított a Hold, a keresőben nehezen találtam meg a bolygót. Viszont hihetetlenül nyugodt volt a légkör, így hosszú expozíciókkal /is/ kísérleteztem. Piros szűrőt használtam /GSO #21/, ami ugye lesötétíti a kékes bolygókorongot és az esetleges világos részleteket kiemeli.
A kamera ALCCD 5.2, azaz nem bolygózásra való. 50 képet csináltam általában egy-egy sorozatban, 100-200-500 ms(!) idővel. Nagy meglepetésemre a fél másodperces expozíciók között is van, amelyik sikerült és nemcsak egy torzult paca lett az eredmény.
A legjobban sikerülteken sejlik egy világosabb sarki zóna.

Most hétvégén is próbálkoztam, de csak alig észrevehetően látszik valami, az is csak ritkán. A légkör egyértelműen mozgalmasabb volt és az átlátszóság is rosszabb, bár a Hold most nem volt útban. Ebből is látszik, hogy valami ritka jó nyugodtság volt egy héttel ezelőtt.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: UBI » 2015.11.03. 10:38

Szevasz Zoli!

Érdekesek a képek! Én is próbáltam az este 200x1000N-nal 2.5x GSO B, Bader Hyperion10-es, de elmosódott pacán kivűl mást nem láttam. 200x nagyobb nagyítást ritkán használok, de annyira jó volt az ég, hogy megpróbáltam....kissebb nagyításnál egy pici kékes(?) pont látszott.
A 120x1000-es lencséssel nem néztem, bár ki tudja?
Az ég egész nyugodt volt, kissé párás, a hold még nem kelt fel, ráadásul nekem ez a terület nem annyira fényszennyezett. Érdekelne, hogy Te vizuálisan hogy láttad, és milyen eszközzel észleltél. Köszönöm!
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: TZ » 2015.11.03. 11:34

Newtonom van, 165/1200. Vizuálisan 300x-os nagyításnál halványan szürkéskék volt. Tiszta időben és kb. 150x-es nagyításnál ragyogó kékes szokott lenni, de soha semmilyen részletet nem láttam rajta, pedig kinéztem a szememet néha. Ősztől kezdve sokszor meg szoktam nézni, tetszik nagyon a bolygó!
Sajnos nálam egy sárga fényű utcai lámpa is rontja a helyzetet...

A képek fókusznyújtással készültek, kb. 3-4-szeressel.
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: UBI » 2015.11.03. 16:18

Zoli!
Köszönöm szépen a válaszodat!
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.11.09. 12:22

Sziasztok!

Az Uránuszos topicban a Neptunuszról kezdett valaki írni, a többi hsz-ból pedig nem derül ki, melyik bolygóról beszéltek. Kérem, pontosítsatok.
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: UBI » 2015.11.10. 12:19

Szevasz SzZoli!
-Mircea Neptunuszt említ
-Zoli /TZ// Uránuszt fényképezte
-Borhi /Ubi/ az Uránusz képekre kérdezett rá
-Zoli /TZ/ erre adott választ /ez még Uránusz/
Tegnap lett volna még lehetőség az Uránusz észlelésére, de nagyon későn értem haza a munkábol, nem volt kedvem előpakolni. Ma meg.....nem valószínű, hogy lessz lehetőség észlelni, hacsak a felhők megnem szánnak!

Üdvözlettel: Ubi
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”