Uránusz

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.14. 20:47

A tegnapi Uránusz képem:

20150913_uranus_2_OK.png


150/1250 Newton, fókuszban levő kamerával, videóból Registax feldolgozással, tegnap elég nyugodt volt a levegő, a Neptunuszt is felvettem, csak abból nem tudtam még értelmes képet készíteni, mert elég zajos és nem tudom, hogy tudja az Align funkció helyesen csinálni, milyen paraméterekkel Prefilter, vagy ilyesmi kell.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.09.20. 16:06

Szombat ejel eszleltem az Uranuszt a 60x828 mm-es refraktoral 144x nagyitasnal / Baader 6mm Classic Ortho.
A bolygo korongja csak haromszor nagyob mint a csillagok Airy korongja.
A kiss refraktorban ,az alakhoz hoza adva a poltergeist szinnet is...egy kisertet bolygo korong !

Oszehasonlitva a mult eszlelesel , az Uranusz jelentosen mozgot Nyugat iranyban.
Csak a Fujinon 7x50mm binokularban latszik egy mezoben Zeta Psc,tole Delre helyzet csillag es az Uranusz.
33x nagyitasnal /Plossl 25mm , mar nincsen Zeta Psc egy mezoben az Uranuszal.

Udv,Mirce
Mircea
Hozzászólások: 661
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.10.06. 21:50

Oktober masodikan eszleltem Uranuszt a 125 mm-es reflektoral.
Hasznaltam 232x nagyitast /Celestron 7.5 mm ''orange'' Plossl okulart + japan 2x Barlow lencset.
Es 288x nagyitast / Baader Classic 6mm Ortho okulart +japan 2x Barlow lencset.
A korong kiss meretu , reszletek nelkul, kekes-szurke szinel.
A Baader okularban latszotak harom nagyon halvany csillagok Keletre es egy csillag Del-Nyugatra.

Uranus.b.JPG


Reszlet szegeny kep ,nem magyarazhatom hogy miert , de nagyon erdekes szamomra.

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.10.09. 16:07

Sziasztok! Egykis segitséget kérnék!
Megszeretném venni az összes Scopium szinszürőt, de kicsinyenként egyesével. Mivel most épp Uránusz szezon van, valami rávalóval kezdeném, de ahány oldal annyi szűrőt irnak észleléshez. Mit érdemes elsőnek megvennem 200/1200 -re.
Sidius

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.10.10. 14:22

Nem tudom, hogy bármilyen szűrőt is használnék-e az Uránusznál. Érdembeli megfigyelési kísérlethez szinte tökéletes optika és 2-3-x nagyobb nagyítás kell annál, mint ami már egyértelmű korongot mutat. Kell jó nyugodtság is, ami legtöbbször párás égen alakul ki, ami még tovább csökkenti a fényességet. A szűrők mindegyike fényveszteséget okoz, amiből amúgy is kevés van. Lehet, hogy valami speciális holmival lehet kontrasztot növelni szűréssel, de semmiképpen nem hiszem, hogy ez hatalmas minőségi ugrást hozna a képen. Persze az se mindegy, hogy honnan távcsövezel.
Én inkább a Jupiter, Mars, és Vénusz esetén gondolkodnék szűrőkben, és ebből is leginkább az utóbbi kettőnél kifizetődő, merthogy a Marsnál tényleg erősen kiemelhetők egyes alakzatok, a Vénusznál meg olyan sok a fény, hogy tompítani kell még nagy nagyításon is.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.10. 15:57

Anti írta:Sziasztok! Egykis segitséget kérnék!
Megszeretném venni az összes Scopium szinszürőt, de kicsinyenként egyesével. Mivel most épp Uránusz szezon van, valami rávalóval kezdeném, de ahány oldal annyi szűrőt irnak észleléshez. Mit érdemes elsőnek megvennem 200/1200 -re.


Szia!

Én a kék és a zöld színszűrőket szerezném be elsők közt.
üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.10.12. 00:21

Anti írta:Sziasztok! Egykis segitséget kérnék!
Megszeretném venni az összes Scopium szinszürőt, de kicsinyenként egyesével. Mivel most épp Uránusz szezon van, valami rávalóval kezdeném, de ahány oldal annyi szűrőt irnak észleléshez. Mit érdemes elsőnek megvennem 200/1200 -re.

Az én javaslatom a következő:
A bolygó látható, jellemző színének komplementere javítja a felület mintázatának kontrasztját. Pl. Mars, a vörös-narancs bolygó esetében a világoskék, zöld, cián színű szűrő.
A kékeszöld Uránusz és Neptunusz esetében a narancs, a sárga és a halványabb vörös szűrő emeli a kontrasztot.
Nem biztos, hogy az erős színek szerinti szűrők a jók, mert azok sokat csillapítanak! Nem marad elég fény nagy nagyításon!
A Vénusz és a Jupiter elég fényes, ott lehet erős szűrést betenni, de a Szaturnusz, a Merkúr már nem biztos, hogy szereti a kemény hatású, keskenysávú szűrőket.
A Hold jó tesztnek! Nagy nagyítással lehet kísérletezni, hogy melyik szűrő mekkorát csillapít! Ha már nem jól látni, akkor a nagyítást kell csökkenteni, vagy a szűrőt halványabbra cserélni.

Nagyon sokféle szűrő létezik, és mindegyik másra jó! Nappali megfigyeléskor a Vénusz esetében nagyon hasznos a rózsaszín, narancs, sárga és hús-színű szűrő. Rendkívül jól használható a kéttagú polárszűrő is, amely nem színez, csak fényerőt csökkent, és csillapítja az ég kékjét is, a Naptól távolabb, mert ott erősen poláros az égbolt fénye. Vénusz dichotomia vizsgálatkor ajánlott. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.12. 07:36

Nem csak az Uránusz, de a többi bolygó megfigyeléséhez is segítséget nyújt:
http://bolygok.mcse.hu/cikkek/bolygaszat_new2.html

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Anti
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2015.04.14. 12:16

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Anti » 2015.10.22. 20:22

Köszi mindenkinek aki időt pazarolt rám! ;)
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.10.23. 08:47

Amennyiben lesz már több színszűrőd, akkor el lehetne gondolkozni egy szűrőváltó beszerzésén. Használata kényelmes, praktikus.

http://www.tavcso.hu/?o=termek&id=132

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”