Uránusz

Bolygóészlelők fóruma
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2015.08.16. 11:26

Az általad leírt módszerrel szeretném én is megtalálni az Uránuszt.
Sajnos nekem a 6x30-as keresővel nehezen megy a célzás, pont a starpointer az, amivel könnyebben megtalálok egy adott területet az égen-aztán jöhet a minimális nagyítást adó Plössl :)
Ha a kis binokulárral megtaláltad, akkor nagyobb távcsővel is látnom kell, ha helyesen ismerem fel a környezetét.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.16. 14:28

Kukucska írta:Az általad leírt módszerrel szeretném én is megtalálni az Uránuszt.
Sajnos nekem a 6x30-as keresővel nehezen megy a célzás, pont a starpointer az, amivel könnyebben megtalálok egy adott területet az égen-aztán jöhet a minimális nagyítást adó Plössl :)
Ha a kis binokulárral megtaláltad, akkor nagyobb távcsővel is látnom kell, ha helyesen ismerem fel a környezetét.



Binokulárral eleve jobban látok sokkal én is, fényesebb és tisztább minden. Tegnap nem próbáltam meg nagyobb csővel, mert nagyon poros olt a levegő, szinte a főcsillagokat is alig láttam szabad szemmel.

A másik, hogy binokulárral kézben sokkal szabadabban lehet elfordulni akármilyen irányba, azonkívül a látómező nagysága is jobb, mint nekem is amilyen kis keresőim vannak. A tubus mellett szinte rá kell feküdni, hogy abba az irányba tudjak nézni, egy 90 fokos tükrös fényeltérítő is jó lenne a végére, amivel merőlegesen lehet benézni, csak azzal is elég becélozni valamit, meg közben nem is olyan elfordulásban látszik, ha nem ugyanarról tudok belenézni.

uránusz_térkép.PNG


Úgy találni meg könnyen, hogy az Androméda legfényesebb csillagának egyikéből kiindulva, ami a sárga kör tetejénél van, onnan egy fél látómezőt lejjebb menve, egyik fényesebb csillaga lesz középtájon a látómezőben, ami mentén ezután 90 fokkal elfordulva balra elindulva az a csillag láncolat követhető.

A látómezőm a binokulárral akkora nagyjából, mint a sárga kör, kb 7-8 fok. Az Uránusz pedig ennek a fényesebb majdnem egyenes vonalon fekvő láncolatnak a végén van, ahol egy kis háromszög csillag alakzatnak, mint a csúcsa látható.

Kinagyítva az Uránusz részt:

uránusz_térkép2.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.08.24. 03:26

Ma elég tiszta idő volt, így a keresővel felszerelt 150/1250 Newtonnal megtaláltam az Uránuszt elég könnyen, az előző térkép alapján. Felvételt is készítettem, íme az első képem:

uranus_2015_08_24_02_12_1_4.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kukucska
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2014.09.30. 18:52

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Kukucska » 2015.08.27. 22:42

Ma hajnalban sikerült megpillantanom a gázóriást! :mrgreen: Stellariumban megkerestem a helyzetét, majd a Halak egyik csillagjától indítottam a keresést. A korábban látható háromszög helyett már egy vonalban helyezkedik el az Uránusz és két csillag, amiből az egyik kettős. 28x nagyításnál még nem érzékeltem a korong formát, de 72x-nél már elég egyértelmű volt. Megnéztem 150x nagyításon ortho okulárral is, de részleteket nem tudtam észlelni.
Ősszel már egészen emberi időben is látható lesz, akkor szeretném majd újra és újra megkeresni.
Imike950518
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2015.06.30. 11:32

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Imike950518 » 2015.08.28. 23:10

Sziasztok!
Én is Stellariumból lestem ki a bolygó helyzetét, majd binokulárral kerestem meg az égen. A távcsövemen Start Pointer van, így azzal kicsit macerás volt megkeresni. SW 130/650-es Newtont használok, 206X-os nagyításon (6,3 mm Plössl + 2X Barlow) szép kis korongocska volt szürkés kékes-zöld színnel. Felszíni alakzatot nem láttam, viszont így is fantasztikus volt látni! Főleg elsőnek! Hónap elején kerestem meg először és megnéztem már párszor és fogom is figyelgetni amíg csak lehet.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.08.29. 11:39

" URÁNUSZ-URÁNUSZ !!! " hallottuk többször kiabálva éjszaka Tarjánban. Akkor is és azóta is felkerestem.
Akik ott voltak, tudják miről beszélek, még azok a családtagok is akik már hajnalban aludtak volna.
Mindenesetre nagyon várjuk a jövő évi tábort, az unokám gyakran kérdezi " sokat kell még addig aludni? ".
Hát sajnos sokat...
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.08.30. 18:55

Ma ejjel , 1:00 es 2:00 kozt eszleltem Uranuszt.
Meg talaltam a 7x50mm -es Fujinon binokularal.
Eszleltem a 60x828mm -es refraktoral 33x / Sirius Plossl 25mm es kesob 138 x / Baader Classic Prtho 6mm es vegul 207x / Kasai 4mm.
Egy nagyon kicsi halvanyi szurke-kekes korong latszot,semmi mas.
Szepp szin kontrasztban a Keleti sarga-narancs csillagal kozelben.
Zeta Piscii,Nyugat-Nyugat/Delre , egy tag feher- feher/kekes kettos csillag ,konyen felbontva mar a 33x nagyitasnal.
Sok apro csillag , persze egyik sem volt Triton , egy 20 centis vagy 25 centis szukseges oda.
Megis Uranusz volt.

Udv , Mircea
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.09.12. 19:34

Lehetetlen le rajzolni szamomra az Uranuszt ahogyan latam a 60x828 mm-es refraktorban.
Mereszkedek megis csatalni egy par skiccet.
Itt az Uranusz 33x nagyitasnal .

v1.Uranus 33x.JPG


Es itt a skicc a 207x nagyitasnal a 60mm -es refraktorban.

v1.Uranus 207x.JPG


Koszonetet mondok tobe-nak mert fel hivta a figyelmet erre az eszlelesek lehetosegere.
Koszi!

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.09.12. 19:57

Itt most teljesen kiderült, meg a szervó vezérlő is mindjárt kész van, lehet most sikerül megint elkapnom, nem olyan remegő kép lesz, mint legutóbb, ha ez beválik, még egy vacsora, aztán lehet kivonulni, csak még kicsit várni kell, mert magasabbra kell érnie, de addig valami csillagon is tudok tesztelni.
Sidius

Re: Uránusz

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.09.12. 23:13

Az előttem szólók fellelkesítettek, így magam is szétnéztem a kék golyó háza táján. A nyugodtság a 8-as szintet is meg-megüti, elbír 500x-os nagyítást, de akkora a pára, hogy az amúgy is halvány bolygót emiatt nehéz megfigyelni.
A részletek láthatóságára vonatkozó kérdés most sem fog eldőlni, de szerintem sejthető rajta néhány. Pár éve már belefutottam ebbe a részlet kérdésbe de sehol nem találtam referenciát.
A kamera minden paramétere csúcsra volt tekerve, ami nem igazán ideális megoldás. A kép ilyen lett: (249/5000 Cassegrain porimer fókuszban+Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”