Mars

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.09.01. 23:31

Ráadtam a színtelítettséget a kamerára, de az ennek a baja, hogy a vörösre nagyon érzékeny és nem azonos módon a fényerőtől függően kisebb fényességnél a vörös dominál, ahol sötétebb a bolygó ott szinte csak vörös emiatt, tehát akármit csinálok, ezt így nem lehet megjavítani, kivéve, ha pl. egy olyan szoftveres szűrőt használnánk, amivel a vörös színértékeket úgy lehetne módosítani, hogy ahol a kisebb értékek vannak, azokat a képpontokat lecsökkenteni, valami függvény szerint és akkor partiban lenne a kékkel, meg a zölddel mindenhol az egész tartományban. Ilyet ezek a programok nem tudnak csinálni, illetve, ha a gammával egy sok pontos görbét csinálunk ?

Még lehet, hogy valami ilyen módon csak ki lehet hozni belőle többet.

Másik, hogy eredetileg is volt benne egy vöröset szűrő a lencséjénél, tehát az infrát le kéne lehet belőle szűrni, már rögtön felvételkor, hogy belese kerüljön.

Valamit azért csak összekombináltam, ha már töltöttem az időt a felvétellel.
mars_OK_virtualdub_irfan.jpg
mars_gray.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.09.02. 07:57

Ismered a kamera típusát? Ha igen, akkor kikeresheted a gyártó oldalán annak a csipnek a karakterisztikáját, amit beletett. Egész biztosan a kék fényben igen érzéketlen, és vörösben van a maximuma, de még infrában sem csökken le a felére! Az ultra fényt meg egyáltalán nem is érzékeli! Általában ilyen csippeket tesznek az olcsó normál használatú kiskamerákba. Nem véletlen, hogy vörösben erősen elnyelő blokkszűrőt használnak minden kamerában és fényképezőgépben. Ha ez a szűrő a lencsére volt gőzölve, akkor sajnos be kell szerezni egy olyant, amely lefedi a kamera csippjét, és betenni az érzékelő fölé. Ha viszont egy kis lemezkén tették elé, mint ahogy a fényképezőgépek esetében szokott lenni, akkor simán csak vissza kell tenni, és gyakorlatilag megoldódik a probléma. Ha tudsz olyan szűrőről, amit pl. egy EOS gépből szedtek ki, az tökéletesen megfelel a kamerád csippje elé. Aki kiszedette a gépéből, és átalakíttatta, annak úgy sem kell, tehát ha még nem dobta ki, akkor kérjed el tőle. Nem mindegy, hogy melyik oldala néz a lapka felé! Erről találsz leírást a gyártó oldalán, avagy elmondja, hogy hogyan állt a gépben, aki átalakításkor kiszedte, ha még tudja. Nem hiszem, hogy ne létezne még belőle valahol néhány darab, amihez hozzá tudsz jutni, hiszen már nem kerül soha vissza abba a gépbe, amiből kiszedték, és csak kallódik valahol. Biztos vagyok benne, hogy többen is felajánlják, ha még megőrizték. Azok az EOS szűrők kifejezetten előnyösek lesznek a kamerádba, hiszen már a H-alfa hullámhosszon is erősen csillapítanak, ezért szedték ki őket a gépekből. Már nincs rá szükségük, hiszen tettek bele olyanokat, amelyek még nem csillapítják a H-alfa hullámokat, és ezért lehet szép ködöket fényképezni velük! Nem hinném hogy ezen az elfekvő szűrőn akarna bárki is meggazdagodni. Nekem sajnos nincs, de ha a webkamerád csippje 6x8 mm körüli, akkor van egy, amit kiszedtem a saját fényképezőgépemből, azt át tudom adni ingyen. Már soha nem teszem vissza, hiszen az egész csipp kikerült a lencserendszer mögül a gép oldalára, hogy közvetlen fókuszba tudjam tenni. Különben ezzel az átalakított géppel készítem a vídeókat, UV és IR fényben is, de szűrőket is használok. A gyári RGB szűrő meg szinte hatástalan, mert infrában és UV fényben is szinte alig csillapít néhány százalékot. Csak akkor lesz színes a kép, ha elé teszem az eredeti blokkszürőt, amely rendesen kiszűri az infra fényt. Ezt viszont nem teszem. Külső szűrőket használok. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.09.02. 08:42

Imre, ez nagyon tetszik. Értsem, a csip pár huzallal kivezetve, menetes okulárhüvelybe illesztetten felragasztva a gépre . Esetleg az ernyő még kereső-nagyitó funkcióval is bir. Ezek a chipek hogy birják a meleget (kiforrasztás) ? Nagy rizikó ? Át kéne menni máshova, megbeszélni.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.09.02. 10:03

Sokkal egyszerübb a dolog. A saját hajlékony nyákján marad a csipp, nem kell kiforrasztani semmit. A szerelés néhány csavar megoldását jelenti, és egy éles késsel le kell vágni a nyáklemezt a csipp alatt a fémtartójáról. A műanyag optikai szerkezet és a csipp között van a blokkszűrő, egy gumikeretben, az kiesik, nem kell majd. A merevítőről leválasztott nyákot a csipp melleti 2 gyári lyukon át a fedélre kihajtott állapotban majd rögzíteni kell két kis csavarral. A tartó egy filmes doboz műanyag hengere, pontosan kivágva a csipp mérete és a két furat is a csavarnak. A műanyagba tekerhető kicsi lemezcsavarral erősítettem fel egy vastagabb alátéttel felpolcolva, merevítve. A képen jól látszik. A nyák kivezetésének kicsit faragni kell a műanyag tok széléből. A gépet összerakva a saját objektív úgy fog működni, mint régen, azaz átverjük a gépet! Az élesre állítás természetesen már nem, a blende sem, tehát csak videóra lesz alkalmas, és még néhány dologra, ami most nem lényeges. Működik viszont az élőkép nézet, a felvételkor látszik minden, valamint a start előtt a zoom is. 1-3 között nincs változás, de 3-12-ig lesz egy 4x nyújtás. Ez nagyon jó. A képméret, fps állítható marad, és ami a lényeg, hogy ultra és infra fényre is nagyon érzékeny lesz a kamera! Infra fényben a Vénusz 720 nm aluláteresztő és egy ND 1,8-as szűrőn át tökéletes felvételt készít 30 fps-el és 12x zoom állásban egy 127/1000 cső után 5xBarlow lencsén keresztül. A Vénusz képe teljes zoom esetében már alig fér rá a 640x480 képre. Attól nem kell tartani, hogy üres nagyítás lesz a dologban, hiszen itt az a lényeg, hogy az Airy korong legalább 8-16 pixelt lefedjen, hiszen a videó amúgy is veszteségesen tömörített. Előnye, hogy kis helyet foglal, és nincs észrevehető képminőség romlás. 300 mm tükörméret feletti csövek esetében kisebb, azaz 2xBarlow használatát javaslom. 250-es tükörrel már UV fényben is kiváló képeket lehet készíteni a Vénuszról! Cassegrain cső esetében F/20 körül a nyújtás is elhagyható. Én a legfőbb előnyét abban tapasztalom, hogy nem kell hozzá számítógép, és ez nagyon hasznos. Optikailag a bolygó vezetése is megoldható, ha esetleg nagyon pontatlan lenne a követés. A kameraképen látható az infra és ultra fényben alkotott kép is! Szemmel ne is kísérletezzen senki, mert tök sötét a lencse a szűrő után. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.09.02. 10:40

.géza írta:
2018.09.02. 08:42
Imre, ez nagyon tetszik. Értsem, a csip pár huzallal kivezetve, menetes okulárhüvelybe illesztetten felragasztva a gépre . Esetleg az ernyő még kereső-nagyitó funkcióval is bir. Ezek a chipek hogy birják a meleget (kiforrasztás) ? Nagy rizikó ? Át kéne menni máshova, megbeszélni.
Átmehetünk, de hova? Írjad ide a topic helyet, amire gondolsz. Ez nem csak kamera, vagy fotózás, vagy optika, vagy vezetés, hanem sokkal összetettebb.
Itt kérdezték, hogy milyen kamerával készítem a felvételt, és erre itt válaszoltam. Ha a kérdésedet másik táma-helyen teszed fel, akkor ott válaszolok!

Felajánlom mindenkinek, hogy ha szerez DMC LS80, vagy DMC LS85 gépet, és hoz magával egy régi fekete műanyag filmesdobozt, amely belemegy a távcsöve kihuzatába, akkor pillanatok alatt átalakítom teljesen ingyen. Amennyiben régi egyenáramú motoros hajtása van a mechanikához, akkor még a bolygó automatikus vezetését is megoldom részére, de ehhez már kell egy fotóellenállás, egy méter kéteres hajlékony szigetelt kábel és egy darab vastagabb drót, mindezek megtartására. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.09.02. 12:54

Imre írta:
2018.09.02. 10:40
Átmehetünk, de hova? ...
Kivételesen :lol: egyet értek Gézával, ez a topic a Marsról szól, és annak észleléséről, nem pedig nettó műszertechnikáról.
Pl. a Kamerák topic az Asztrofotózás fejezetben sokkal adekvátabb fóruma lenne a kamera-átalakításodnak.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.09.03. 09:31

Imre, szokásos előzékenységed köszönöm. Nagyon szépen kivitelezett, hasznos az ötleted a Marsképeiden látom. Jó lenne folytatni. Egy olcsó UNISTELLAR. https://www.google.hu/search?hl=hu&tbm= ... 7&dpr=1.36
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.09.03. 10:12

.géza írta:
2018.09.03. 09:31
... Egy olcsó UNISTELLAR.
Ez is az asztrofotós témakörbe tartozik!!!!!! :twisted:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.09.03. 20:48

Attila írta:
2018.09.01. 09:46
Csillagos Pisti írta:
2018.08.31. 18:46
Ha nem akarja valaki a winjupost telepiteni, teljesen megfelel a feladatra a calsky oldal is, ...
Már többször is halottam/olvastam a calsky-ról, de eddig lusta voltam megnézni. Most rápillantottam, és tényleg nagyon szuper; kösz, hogy ide citáltad!
....

MDA
Szívesen! :) Épp szándékoztam írni hogy más infók is vannak benne, de ezt azóta már felfedezhettétek :mrgreen:
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.09.03. 20:56

Imre írta:
2018.09.01. 19:52
Béla felvételében szépen benne vannak a színek, szép képet lehet készíteni az alapanyagból. A betett kis jpg képből ez sikerült. Gratulálok Béla, a felvétel a rosz körülmények ellenére jól sikerült! Még az északi pólus kissé kékes színe is nagyon szépen látszik. Üdv. Imre
Az nem az északi pólus szerintem. Arra most nem látunk kellően rá, ez inkább a Mare Acidalium, Tempe, Mare Boreum fölötti le, vagy benyúló sarki kékes felhők.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”