Mars

Bolygóészlelők fóruma
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.08.05. 11:18

Attila, ez az ADC-s megfigyelés értékelés Laci Equinoxával is érvényes ? Kiscsövem van, ezért érdekel a dolog, az APO-d és a Laci csövével egyformán (?) mutatkozó javulás észrevétel. El ne felejtsem, vizuálisan is? Hátha ...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.05. 15:09

.géza írta:
2018.08.05. 11:18
Attila, ez az ADC-s megfigyelés értékelés Laci Equinoxával is érvényes ? ...
Ez alapvetően minden távcsőtípusra érvényes, csak a rövid (F/10-nél rövidebb) akromátokra nem (amiket csak kaleidoszkópnak hívok :mrgreen: ), mivel azok légköri refrakció nélkül is úgy színeznek nagy nagyításokon, mint a háborodás. Persze a refrakció hatását azon is megszünteti, de ott tök mindegy, hogy mitől látsz szivárványt a távcsőben...

De a kicsit is "minőségibb" távcsövek esetén (az ED "APO" már közelíti ezt a szintet), amik jobban bírják a nagyobb (min. 100-150x-es vagy még nagyobb) nagyításokat, már mindenképp javulást okoz, ha a megfigyelni kívánt bolygó kb. 30 fok alatti magasságban látszik.

Tegnap este Galamos Laci (popey37) eljött hozzám, és neki demonstráltam a lenyugvás előtti Vénuszon 560x nagyítással, hogy milyen a bolygó képe ADC nélkül, és ADC-vel. Brutális a látványbeli különbség.
Illetve megnéztük a Jupitert is ugyanígy, és csak azért nem írom le, hogy mint mondott a látványról, mert nem volna szalonképes... :lol:
Kérdezd meg őt.

Tehát összefoglalva: az ADC nagyon javasolt, ha:
1. jó optikai minőségű távcsöved van (mindegy, hogy milyen típusú/rendszerű),
2. nagy nagyítással észleled a bolygókat, Holdat és
3. kb. 30° alatti horizont-magasságon áll az égitest.

Mindez fotózásra és vizuális észlelésekre is igaz.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.05. 15:58

Hát igen. A tegnapi napon Attilánál megvilágosodtam, a szó szoros értelmében.
Egyrészt a 160-as GPU taglózótt le, már a látvány sem volt semmi, de amikor belenéztem, kinyilt a világ.
a Légköri diszperziós korrektor a vénuszon meg a többi bolygón is nagyon látványos javulást hozott a GPU-ban.

A jupiter olyan 3D-s látványban részesített, hogy tátva maradt a szám: a felhősávok, a vörös folt, a felhőfodrozódás. mindez 3D-ben. a méretéről csak annyit, hogy kb. telehold méret volt.
a szaturnusz szintén felhősávokat mutatott amiket jól el lehetett különíteni egymástól, a mars hósapkák, sötétebb foltok, szóval volt élmény bőven.

szerintem aki komolyan bolygózni akar annak kötelező darab. úgy tudnám hasonlítani legjobban, hogy nézz bele egy barium okliba, utána meg egy Tv-be. kb. ennyi a külnbség.
a diszperziós hibát teljesen megszünteti.

természetesen a GPU nagyítása többszöröse az equinoxénak, tehát sokkal látványosabb volt a javulás / az 560X kicsit több mint a 160x. :) /
de ugyanugy korrigált a kisebb tubusban is.
Egyébbként az equinoxról megállapítást nyert, hogy alapjában véve nem rossz tubus, a hozzá vásárolt oklik elég jók, persze kipróbáltuk a TV plössl oklikat is, látszott a különbség a plössl javára. a lényeg: egy TV barlowwal, meg pár minőségi oklival megtartós tubus.
Persze láttam mást is, de nem beszélek róla mert nem tudom mennyire publikus. :)
a polusra állás is megoldódni látszik, egy általam eddig nem ismert módszer kb.2 perc alatt megoldja, persze ára van, de minek nincs?
láttam vezetést is vezető kamera és tubus nélkül.
egy szó mint száz: megvilágosodtam.
mégegyszer köszi a lehetőséget.
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.08.05. 16:12

Ürülök neki, hogy láthattad a gyakorlatban is a 160 mm-es GPU képét. Én mikor Attilánál jártam - téli, zord időjárás volt. Ezért kipróbálni a 160-as GPU-t nem tudtam, de ennek ellenére hasznos volt a látogatásom. Örülök, hogy pozitív véleményed van a ADC-ről. A pólusra álláshoz nagyon nagy segítség lehet egy olyan szerkezet, amit láttál ;-) Elmítettem képet a Mars bolygóról. Bajmóczy György engedélyével megmutatom, akiknek nincs FB oldaluk.
Mars.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
popey37
Hozzászólások: 241
Csatlakozott: 2011.04.12. 17:52

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: popey37 » 2018.08.05. 16:18

hát remélem, nem sokára az én mechanikámon is lesz egy olyan kütyü, :) és tervben vagy egy korrektor is. csak szépen lassan sorban. egyszer csak meglesz minden kiegészítő
100/900 SW ED "apo", 12x50 Lacerta binokulár
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.08.05. 16:34

MIndenhez idő és pénz kell...
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.08.05. 17:12

Tegnap egeszen jol latszott a polussapka ADC prizma nelkul is, kis, de jol lathato sargasfeher folt a peremen. A legkori refrakcio nalam inkabb a kek teruleten volt zavaro. Rajz majd a feltolton.
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2018.08.05. 18:17

Egész jó ég volt tegnap éjszaka, csak dolgoznom kellett. Így észlelésre nem volt lehetőségem. Ma meg itt a gyenge hidegronti felhőzet...
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2018.08.05. 21:01

Gábor1967 írta:
2018.08.05. 18:17
Egész jó ég volt tegnap éjszaka, csak dolgoznom kellett. Így észlelésre nem volt lehetőségem. Ma meg itt a gyenge hidegronti felhőzet...
A mai este nálam is feletősnek néz ki, az idő miatt, teljesen borult itt szinte.

Azért egy ideig még néha kilesek, nem e javul ...
.géza
Hozzászólások: 564
Csatlakozott: 2018.07.10. 15:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: .géza » 2018.08.05. 22:28

Attila, nagyon köszönöm a válaszod. Ugy értem, a 8 centis Equinoxon is jól szerepelt. A kisebb csöveken - nagyitásokon ezek az optikai feltétek nem mindig adják azt, amit várnak tőlük. A kis ED és APOsoknak kettőtök együtműködése ebből a szempontból hasznos lehet. Kellemetlen mikor otthon kiderül, az adapter fókuszproblémát okoz. Nem mindegy belső fényútja, fókuszpont változtatása. Nem minden csőre alkalmasak ezek közvetlenül. Erre nem figyelés sokba kerülhet. A nagy APO-d és a kis 500mm fókuszú Equinoxal való próbálkozásaitok fényt derithetnek ilyen problémákra. Nekem pld. igen hasznos .
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”