Mars

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.15. 21:48

Imre írta:
2018.08.15. 15:16
... Elvégre az is csak egy szórólencse, ...
Imre!

A diszperzió-korrektorban nem szórólencse van, hanem két darab síklapú prizma (nem tudom hány fokosak, de nem lehet túl meredek), amelyek az optikai tengelyre merőleges síkjuk mentén vannak egymásra helyezve, és szimmetrikusan egymással szemben elforgatva korrigálják a színszórást. Egyéb látható torzítást nem okoznak. Lásd a rajzokat alább.
(Bár a sugármenetet tök rosszul rajzolták be, de a lényeg látható.)

Kicsit szkeptikus vagyok a szórólencsés megoldásodat illetően, de lehet, hogy csak rosszul értem...

prizmák.jpg

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2018.08.16. 07:20-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2018.08.16. 00:03

popey37 írta:
2018.08.15. 18:15
D.Laci írta:
2018.08.15. 13:22
Attila írta:
2018.08.14. 17:48
Használjatok diszperzió-korrektort! :D
(De tényleg...)


MDA
Itt a lehetőség!
https://www.tavcso-mikroszkop.hu/bazar/ ... 1534327781

D.Laci
ezzel csak az a baj, hogy a kis vizszintezőt még meg kell rá venni 7,5k-ért. igy 40k lenne, akkor inkább megveszem újonan és nincs zsákbamacska.
a használt cuccokat max féláron vagyok hajlandó megvenni.
vizszintező nélkül 42 az ára, annak a fele 21, de 32 biztosan nem játszik érte.

nézegetem a használt cuccokat a bazárban, hát mindeneki el van szállva kicsit. az új ár 80%-ért senki nem ad el semmit. bár probálkozni lehet.
van egy SW Equinox eladó 220-ért, én az enyémet 130-ért vettem, ad mellé két oklit az max 30k, én 24-ért vettem a gold line sort: 4 okli: 6-9-15-20 mm.
akitől én vettem az el akarta adni, aki meg 220-ért hirdeti, csak hirdetni akarja, mert eladni nem fogja ennyiért.
Főleg hogy most 213-ért van akcióban a tubus alukofferral.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.08.16. 02:13

Hogy konkrétan a Marsról is beszéljünk, :mrgreen: érdekes rajz a Mars változásáról a porvihar után fotók alapján:
http://alpo-j.asahikawa-med.ac.jp/kk18/m180815rp1.jpg
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.16. 08:09

Attila írta:
2018.08.15. 21:48
Imre írta:
2018.08.15. 15:16
... Elvégre az is csak egy szórólencse, ...
Imre!

A diszperzió-korrektorban nem szórólencse van, hanem két darab síklapú prizma (nem tudom hány fokosak, de nem lehet túl meredek), amelyek az optikai tengelyre merőleges síkjuk mentén vannak egymásra helyezve, és szimmetrikusan egymással szemben elforgatva korrigálják a színszórást. Egyéb látható torzítást nem okoznak. Lásd a rajzokat alább.
(Bár a sugármenetet tök rosszul rajzolták be, de a lényeg látható.)

Kicsit szkeptikus vagyok a szórólencsés megoldásodat illetően, de lehet, hogy csak rosszul értem...


prizmák.jpg


MDA
Köszi Attila! Tudom, hogy nem szórólencse van benne, hanem két elforgatható laps "prizma". Ha lesz kis időm, akkor átszerkesztem ezt az ábrát, hogy a helyes sugármenetet tartalmazza, és akkor készítek egy olyat, amely azt is szemlélteti, hogy a homorú szemüveglencsével hogy is képzeltem el a Barlow bevágásában a korrektort és a zöld-vörös összetartás kék-vörössé alakítását akromát után! Ha ma lesz este tisztább idő, akkor azonnal ki is próbálom, és akár sikerül, akár nem, megmutatom a kapott eredményt! Ok? Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.16. 08:47

Imre írta:
2018.08.16. 08:09
... Ha ma lesz este tisztább idő, akkor azonnal ki is próbálom, és akár sikerül, akár nem, megmutatom a kapott eredményt! Ok? Üdv. Imre
Természetesen nagyon kíváncsi vagyok a megoldásodra, Imre, de igaza van Csillagos Pistinek: ez már nem szorosan a Marshoz kötődik (csak áttételesen, a láthatóságának a javításához).
Ezért szerintem ne ide tedd fel; talán jobb lenne majd egy saját topic-ot nyitni ennek (mármint a diszperzió-korrektoroknak), az eszközökkel foglalkozó fejezeten belül.


MDA

u.i.: a megdöntött lencse (akár gyűjtő, akár szóró) asztigmatizmust okoz, amit egy másik, erre merőlegesen megdöntött lencsével ugyan lehet korrigálni, de egy ilyen rendszer a színszórást - szerintem - nem befolyásolja (bár lehet, hogy tévedek). Talán egy azonos fókuszú gyűjtő és szóró lencse pár??? :?
Ha pedig csak kitolod a lencsét az optikai tengelyből, azzal tönkreteszed az egész rendszer leképezését - hacsak nem közelíti a végtelent a lencse sugara, de azt a lencsét már prizmának hívják, és visszajutottunk az eredeti megoldáshoz... 8-)
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.16. 09:46

Attila írta:
2018.08.15. 21:48
Imre írta:
2018.08.15. 15:16
... Elvégre az is csak egy szórólencse, ...
Imre!

A diszperzió-korrektorban nem szórólencse van, hanem két darab síklapú prizma (nem tudom hány fokosak, de nem lehet túl meredek), amelyek az optikai tengelyre merőleges síkjuk mentén vannak egymásra helyezve, és szimmetrikusan egymással szemben elforgatva korrigálják a színszórást. Egyéb látható torzítást nem okoznak. Lásd a rajzokat alább.
(Bár a sugármenetet tök rosszul rajzolták be, de a lényeg látható.)

Kicsit szkeptikus vagyok a szórólencsés megoldásodat illetően, de lehet, hogy csak rosszul értem...


prizmák.jpg


MDA
Javítottam a hibás ábrát. Egy megjegyzésem azér lenne, ugyanis a légköri diszperzió javításáért cserébe kis szöghibát visz a rendszerbe, azaz eltolódik a kép. A fókusz nem nagyon változik a prizmák forgatásakor, de a képsík megdől, a kép pedig eltolódik, tehát ami a középvonalban, az optikai tengelyben volt, az már nem ott lesz látható! Elvileg a kép is nagyon kicsit életlenedik, elméletileg! Ez azért van, mert a prizmában a színek szerinti fényút hossza változik, tehát a színek szerinti fókuszok is kissé széttolódnak, elmosódnak. Ez viszont sokkal kisebb, mintsem, hogy számítana a megfigyeléskor. Alább a javított fénymenettel mutatom a korrektor működési vázlatát. A prizma szöge igen kicsi, csak néhány fok, tehát a használatakor keletkező hiba is kicsi, de nem nulla! Üdv. Imre


A javított rajz miatt kénytelen vagyok ide tenni ezt, de a másikat már nem ide teszem!

A "b" ábra azt az optimális korrekciót mutatja, amely éppen egyezik a maximálisan javítható hibával! Tehát az optimális korrekciót!!!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2018.08.16. 11:54-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.16. 10:57

Imre írta:
2018.08.16. 09:46
Javítottam a hibás ábrát. ...
Valóban, szó szerint "javítottad" (és ezért köszönet), de nem "kijavítottad", mivel még nem jó... (Szerintem.) :(

A két prizma - ha jól tudom - azonos üveganyagból van, és immerziós olajjal vannak egymásra illesztve, így a kettő határfelületén nem törik meg a fény (illetve, csupán jelentéktelen mértékben).
Csak a két üveg-levegő felület "dolgozik". Azaz az "a" jelű ábrán plán-parallel lemezként viselkedik (és a "b" ábrán sincs ott fénytörés).

A kép eltolódása természetes velejárója a rendszer használatának; erről írtam is az eszköz véleményezési rovatában, Levente boltjában.
A képsík megdőlésében nem vagyok biztos, de elképzelhető (hiszen a prizmás spektroszkópban is - emlékeim szerint - ferdén áll a színkép a bejövő sugárhoz képest); ugyanakkor ennek mértéke a kis törési szög miatt nagyon kicsi lehet, ráadásul nem az egész LM-t nézzük bolygóészleléskor, csak annak nagyon kis részét, ahol pedig ez biztosan nem probléma (jó eséllyel a fókusz pontossági tűrésén belül van). De újra-fókuszálással vagy újra-pozicionálással még ez is eltüntethető.

Alacsonyan álló Hold esetén a teljes LM-t kitöltő holdfelület viszont már lehet, hogy megmutatná ezt a "képsík-ferdeségi" hibát (ha van); érdemes lehet mélyebben belegondolni (vagy kipróbálni...). Ahogy a felhők engedik, meg is teszem (épp első negyed felé közeledik a Hold) - és az új topic-ba írom majd a tapasztalataimat.

Ja, és még valami: a "b"-vel jelölt rajz, amit "Maximum Dispersion Correction"-ként jellemez az idióta rajzoló (természetesen a rajz eredetijének a megalkotójára értem ezt...), valójában az "Optimal Dispersion Correction" helyzetet mutatja. Ehhez képest akár túl is lehet korrigálni a képet, amikor is megfordított színsorrenddel újra megjelenik a színszórás.


MDA

u.i.: látom, utólag módosítottad; kösz a teljes kijavítást! :D
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2018.08.16. 15:06

A mars most igen alacsonyan van, ezért nagyon ajánlott, valamilyen javító eljárással megszabadulni a légköri diszperziótól. Sajnos az RGB egyeztetés sem ad jó megoldást, ugyanis a tiszta színek köztieket elmossa, aminek következtében életlenné válik a kép. Szűrők alkalmazásával színhiányok merülhetnek fel, elfogy a hósipka, a színegyensúly vesztés következményeként egyes alakzatok kontrasztja csökken. Sajnos már a fényútban javítani kell a hibát, máshogyan aligha lesz éles, színhelyes kép a Marsról. Alább mutatom a korrektoros és az RGB egyeztetéses képet. El szabad dönteni, hogy melyik a jobb!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2018.08.16. 16:43

Szuper kepek! Sajat?
Erdekes amiket irsz, irtok, Imre, ennek ellenere vizualisan a hosipka sokszor nagyon feltuno. Neha erdemes vazlatokat rajzolni ha mashogy nehezebb megorokiteni.

(Ahol es ahogy lehet, hirdetem a rajzolast :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: )
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.08.16. 17:27

Csillagos Pisti írta:
2018.08.16. 16:43
Szuper kepek! Sajat?
Ezek netes képek (csak magyar szöveg nélkül).
Már én is belinkeltem, korábban.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”