Mars

Bolygóészlelők fóruma
MGen
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2009.09.21. 14:00

első Mars

Hozzászólás Szerző: MGen » 2009.12.30. 00:29

Ablakon át vetettem egy pillantást a Marsra (tegnap este), mert még sosem láttam részletet rajta, semmifélét.
Sokáig vártam, mire lenyugodott a kép pár mp-re (város "közepéről"), de az ablak kellő torzítása mellett is láttam a pólussapkát! Utólag ellenőriztem a helyét, valóban az volt. Az első Mars-részletem..

(Azért nem kintről, mert nem voltam túl jól, kert nincs (vagyis van ide 1 órára kitelepüléssel együtt), erkély nincs stb. :( )
DBenny
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: DBenny » 2009.12.30. 04:36

Kirami írta:Én sose láttam még a Marsot távcsőben, szégyen-gyalázat, de így van. Úgyhogy már alig várom a pillanatot! :D


én a tarjáni táborban hallottam hogy egész későn (vagy már korán kinek mi tetszik)látszik a mars megpróbáltam megvárni de elaludtam a távső mellett mind a három este így sajna még én se láttam :lol:
red-orbit
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2009.09.17. 09:12

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: red-orbit » 2009.12.30. 19:55

sziasztok!
dec28-an nezgettuk a Marsot 14centis lencsessel, 196-245x nagyitassal szepen latszott a polussapka.
Ejfel fele javult a seeing, jottek a reszletek, de addigra lefagytam uh mentem aludni. lehet h hiba volt mert hajnal fele valoszinuleg meg javult a nyugodtsag :(
balatonl
Hozzászólások: 197
Csatlakozott: 2009.09.06. 19:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: balatonl » 2009.12.30. 21:07

Sziasztok!

Dec. 28-án este a kiskunokkal mi is észleltük a Marsot Fülöpszállásról, de csak az északi pólussapka fehérsége volt egyértelmű, néha pedig a háromszög alakú sötét terület volt kivehető a bolygókorong közepén. Sajnos az alacsony horizont feletti magasság és a légköri nyugtalanság több részletet nem engedett megfigyelni.

Laci
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Balage » 2010.01.02. 00:33

Ritka szép Marsot láttam imént. A légkör tökéletes Gyöngyös felett, párásodás sincs, így hosszasan gyönyörködtem a képben:
A pólussapka azonnal bevillant, az őt körülfutó Utopia, majd a délebbre fekvő Syrtis Major sötétebb területei tarkították a felszínt. Érdemes rákukkantani, ha valaki még ébren van.
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.02. 08:29

29-én hajnalban felkeltem üstökösözni (volt még egy óra holdmentes sötét), és a szürkületben a Marsot is lerajzoltam. Nagyon okos döntés volt! A seeing elég jó volt, 7-es, a pólussapka egészen könnyen látszott a 13 centis reflektorban, 163x-sal. Én a hajnali időpont miatt a bolygó másik felét láttam, mint ti, az Acidalium négyszöge uralta az északi féltekét, délen viszonylag kevés részlet látszott, csak a pólus körüli régió néhány sötétebb foltja ugrott be. Szép peremköd is látszott.

Snt
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Balage » 2010.01.02. 08:51

Már biztos olvastam valahol, de megkérdezem: hogyan alakul ki a peremköd, illetve mi is az tulajdonképpen? Észleléséhez mekkora műszer ajánlott?
Kicsit más: színszűrő mekkora átmérőnél hoz elő részleteket, illetve 11 centinél milyen színű ajánlott?
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: santage » 2010.01.03. 10:48

Balage írta:Már biztos olvastam valahol, de megkérdezem: hogyan alakul ki a peremköd, illetve mi is az tulajdonképpen? Észleléséhez mekkora műszer ajánlott?
Kicsit más: színszűrő mekkora átmérőnél hoz elő részleteket, illetve 11 centinél milyen színű ajánlott?


Nem tudom pontosan, de azt hiszem, a peremen azért látunk ködöt, mert relatíve vastag "levegő"-rétegen nézünk keresztül, és ahogy nálunk belülről szemlélve a horizont környéke párásnak tűnik, úgy tűnik kissé ködösnek a Mars pereme is. De a tapasztalt bolygóészlelők javítsanak ki, ha tévedek. A Marshoz a vörös szűrő ajánlott, de szűrő nélkül is érdekes részletek látszanak akár 10 cm-es műszerrel is. A vörös szűrő nagymértékben javítja a sötét részletek láthatóságát, tényleg elég drámai a változás. A peremködök és felhők kék vagy zöld szűrővel látszanak jobban.

Snt
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.01.03. 11:40

santage írta:Nem tudom pontosan, de azt hiszem, a peremen azért látunk ködöt, mert relatíve vastag "levegő"-rétegen nézünk keresztül, és ahogy nálunk belülről szemlélve a horizont környéke párásnak tűnik, úgy tűnik kissé ködösnek a Mars pereme is. De a tapasztalt bolygóészlelők javítsanak ki, ha tévedek. A Marshoz a vörös szűrő ajánlott, de szűrő nélkül is érdekes részletek látszanak akár 10 cm-es műszerrel is. A vörös szűrő nagymértékben javítja a sötét részletek láthatóságát, tényleg elég drámai a változás. A peremködök és felhők kék vagy zöld szűrővel látszanak jobban.

Snt


Van egy kis szövegem elmentve a témában. Ott ez olvasható:

Ha egy 4 inches vagy kisebb teleszkóppal rendelkezünk, akkor a legjobb barátunk egy narancs (W21) szűrő, a Mars megtekintéséhez. Ez csökkenti a mars albedoját (fényvisszaverő képesség), míg a környező sivatagos területek pedig megmaradnak. A 4 és 10 inch közötti teleszkópok ugyanazt a látványt nyújtják egy világos vörös (W23A) szűrő használatával, míg a legnagyobb amator műszerekhez vörös szűrőt (W25) használnak. Mindhárom szűrő segít áthatolni a marsi párán és felhőkön.

Más színekkel további lehetőségeket érhetünk el. Pl. egy zöld (W58) szűrő kihozza a fagyott foltokat és a sarki sapkák körüli olvadási vonalakat.

Az Association of Lunar and Planetary Observers (ALPO) felhívta a figyelmet arra, hogy néhány régebbi kézikönyv, ahol a sárga (W12 vagy W15) szűrőket javasolják a marsi porviharok megfigyelésére, mára idejétmúltak. Mivel a sárga szűrők érzékenyek a porviharokra, ezért látszik a Mars olyan fényesnek sárga szűrőn keresztül, ami a port kimaszkolja.

Helyette, nézzük a mars pereme melletti részt, miközben a vörös és kék szűrőket váltogatjuk. Ha egy felhő fényesebbnek tűnik a vörös szűrőn keresztül és halványabbnak a kék szűrőn keresztül, akkor jó esélyünk van arra, hogy porfelhőt látunk. Ennek pont az ellenkezője történik, ha jégfelhőt látunk. A 4 inches és kisebb teleszkópokhoz világos kék (W80A) szűrőt próbáljunk és mély kéket (W38) a nagyobb eszközökhöz.

Azt találtam, hogy a keskenysávú fényszennyezés szűrők (mint az Orion UltraBlock vagy Meade 908N) gyakran tökéletesebbé teszik a Mars (és Jupiter) látványát, ezek teszik még sokoldalúbbá ezeket a szűrőket, mint gondolnánk. Ha már van ilyen a tarsolyunkban, akkor megér egy próbát.

Ha porviharokat keresünk a Marson, akkor váltogassuk a kék (W38) és vörös (W25) színes szűrőket. Ha jeget keresünk, akkor a zöld (W58) szűrőt használjuk.


Illetve. Itt egy Makszutovos írás:

Kis méretéhez képest igen fényesen ragyog az éjszakai égbolton, s ez a fényáradat nehézséget jelent a finom felszíni részletek megpillantásában. A legjobb választás szinte minden távcső számára a #21 narancssárga szűrő, mivel lecsökkenti a fényes területek ragyogását növelve ezáltal a sötét területek kontrasztját. Nagyobb távcsövekben a #23A és #25 vörös szűrők is használhatóak. A kék szűrő (pl. #80A) kiemeli a bolygó légköri jelenségeit, pl. a világos színű felhőket. A #15 sötétsárga szűrő szintén segít a felszíni részletek megpillantásában, emellett segíti a a sárgás porviharok megpillantását.
Meade ETX-105EC ~ Scopium Nature 10x50
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Balage » 2010.01.03. 11:49

Köszönöm Gábor és Gábriel az infókat!
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”