Mars

Bolygóészlelők fóruma
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Mars

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.11. 09:35

A Mars, mint a planetológia igen kedvelt témája, nos, arról nagyon sokat lehet fórumozni. Őszintén szólva nem készültem semmilyen kérdéssel, vagy egyébbel ebben a témában, de majd lesz, az egész biztos. :D
santage
Hozzászólások: 771
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:23

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: santage » 2009.11.12. 19:47

A mars szuper bolygó, két éve rengeteget észleltem.

Idén csak egyszer láttam, az ősszel még nem.

sajna most is borult az ég.

snt
Sirius
Hozzászólások: 482
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:59

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sirius » 2009.11.12. 21:08

Annak ellenére, hogy a Mars-arc, az ötoldalú piramisok mind hoaxok, szerintem a Mars és két holdja így is rengeteg kérdőjelet rejt...persze itt most valós dolgokra gondolok, nem marsi koponyákra vagy titkos amerikai támaszpontokra ;)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Sirius 2009.11.14. 08:05-kor.
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.11.13. 11:30

Én sose láttam még a Marsot távcsőben, szégyen-gyalázat, de így van. Úgyhogy már alig várom a pillanatot! :D
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2009.11.13. 11:37

Kedves Amanda! Én 1956 szeptemberében láttam először, egy sajátkezűleg összerakott szintező teodolit, seprűnyél, karácsonyfa talp kombinációval! :D Van mit behoznod! :lol: ( persze, a Bartha Lajos előbb látta, valószínűleg a Heydével...)
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.11.13. 12:21

Ne búsúly Kirami, láthatod még sokszor a Marsot. Az első nézéskor bizony csalódást okoz, mert kevésbé kontraszt gazdag, mint pl. a Jupiter. Mátis András jól tudja, valóban 1949/50 óta eléggé sokszor láttam a Marsot, sőt 1958-ban és 60-ban még valami kis nemzetközi amatőr észlelő kampányt is szerveztem. Furcsa, de tény, hogy a legkevésbé 1956-ban láttam, mert akkor valósággal hömpölyögtek a látogatók az Urániába, alig jutottunk távcsőhöz (egy hó alatt 10 000 vendég volt!).
Szépek ezek a ccd-képek, hanem azért nem adják vissza a jóval szerényebb személyes vizuális élményt.
Remélem januárban majd látsz valamit rajta. Üdv: BQ
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.11.13. 12:47

Kirami írta:Én sose láttam még a Marsot távcsőben, szégyen-gyalázat, de így van. Úgyhogy már alig várom a pillanatot! :D


Nem szégyen az. Velem is pontosan ez a helyzet. :)
90/900 refraktor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2009.11.13. 13:38

astrohist írta:kevésbé kontraszt gazdag, mint pl. a Jupiter

Én semmi felszíni részletet még nem láttam rajta 8-) . Örülök, ha épp látható, szabad szemmel is elég szép. Amatőr fotókon is csak néhány eltérő színű folt látható, persze a kis jégsapkája feltűnő. :shock:
nyozo
Hozzászólások: 182
Csatlakozott: 2009.10.21. 10:24

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: nyozo » 2009.11.13. 13:50

SzZoli írta:
astrohist írta:kevésbé kontraszt gazdag, mint pl. a Jupiter

Én semmi felszíni részletet még nem láttam rajta 8-) . Örülök, ha épp látható, szabad szemmel is elég szép. Amatőr fotókon is csak néhány eltérő színű folt látható, persze a kis jégsapkája feltűnő. :shock:

Sokat segít a gyakorlat a kis kontrasztok észrevételében. Másrészt egy idő után a távcsöves látásod fejlődik -- megszokod, hogy a pillanatokra megálló levegőben kitisztuló egyedi képekből rakd össze a látványt. Jobban nem tudom leírni, elég furcsa érzés, és folyamat. De ehhez sokszor kell bolygózni -- teljesen laikusként jó ha a pólussapkát észreveszik a csillagda-látogatók. A hosszas szemlélésben segít ha rajzolod a felszínt -- ehez bele kell merülni a látványba, alaposan megfigyelni, ami segít a részletek észrevételében.

Távcsöves bemutatón mindig gond, hogy a látogató vajon éles képet lát-e? Jupiternél lehet nekik mondani, hogy tekergesse amíg a holdak nem lesznek a legkisebbek, de a Mars mellett csak szerencsével van a LM-ben erre alkalmas csillag. Helyettük meg ugye nem látsz... :)
Amcsillüdv: Nyözö
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2009.11.13. 23:54

Re: Mars-észlelés. A vizuális kistávcsöves észlelést nagyon megnehezíti, hogy az erős fény elnyomja a gyenge kontrasztot. Én kezdetben halvány vörös, vagy erős sárga szinszűrővel gyengítette. (Jó a szürke is, csak nehéz igazán jó neutrális szűrühöz hozzájutni.) De érdemes nézni, főleg amikor éjfél körül delel: kora este elkezded, és éjfél utánig lehet folytatni. Nagyon szépen látszik, hogy egy-egy jellegzetes sötétebb alakzat 2-3 óra alatt már jól láthatóan elfordul. Tényleg sokat számít a gyakorlat! Én 1956-ban, amikor nagy oppozíció volt, fela annyit sem láttam rajta, mint 1958-ban, pedig akkor kisebb volt a korong.
A pólussapka tud nagyon feltűnő lenni (ha éppen jó évszak van).
Soha sem nézzd meg előre a Mars-tlérképet! Önbecsapás. Viszont észlelés után néha meglepő, mennyire elüt a látott kép a térképtől. Ez részben onnan ered, hogy a tengelyhajlás miatt oppozíciónként más és más szögben látok rá a korong poláris koordinátáira, mésrészt a sötét foltoknak néha feltűnő az évszakos változása!
No, jóü megfuigyelést: BQ
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”