Friss képek a Merkúrról

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.12.07. 14:09

Kedvező helyzetben volt a Merkúr. Szép tiszta idöben, még a felhősödés előtt sikerült videót készítenem róla.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.01.07. 20:41

Egy 10 perccel korábbi felvételt most dolgoztam ki, ezen így fest a Merkúr. Itt benne hagytam a légköri prizmahatás okozta színelcsúszást. A Merkúr északi fele kissé vörösesen, a déli kékesebben látszik. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.05.19. 21:05

Üdv!

Ma végre ismét sikeresen elcsíptem a Merkúrt, igen hosszú kihagyás után! 18:05UT-kor vettem észre egy 15X70-es binokulárral. A fényes Vénusztól elindulva találtam rá és igen meg kellett küzdenem hogy megtaláljam. A átlátszóság is eléggé rossz, kb 3-as lett estére. Halvány kicsit sápadt sárgás színezete volt a bolygónak. Nagyon szép látvány volt ahogy egyre inkább araszolt a poros horizonton.
A tevékenységem fő célja jelen esetben hogy találjak egy helyet a kertben ahol jól rálátni a horizontra, valamint egy fix pont kijelölése ahonnan a Merkúr könnyen megtalálható napról-napra. Így majd a Nagy távcsővel is könnyen becserkészhetem legbelső bolygószomszédunkat... Még sosem láttam a Merkúr fázisait; eddig csak életemben vagy 4 alkalommal találtam rá binokulárral. A mostani láthatóság pedig igen jónak ígérkezik.
Remélem a 140-es Newtonom a Japán orthóval azért már megmutatja a Merkúrt a maga valójában, és nem csak mint kis halvány fénypontot. :)
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.20. 02:00

Kissé fogyatkozó Merkúr felvételén a nyugati oldal 1/3 ívében észak-dél irányban világosabb sáv húzódik, a nyugati perem felé elsötétedik, és az egyenlítő mentén két részre osztódik. A keleti oldalon sötétebb a bolygó, több apróbb folt fedezhető fel rajta. A még majdnem teljes gömb alakja szépen látszik, színe sárgás, sötétebb foltjai kissé narancsos barnás színezetűek, az észak-dél irányú világosabb egyenlítőnél osztott sáv fehéres, sárgás, a nyugati irányban kissé narancsos színezetű. A felületen a foltok és a világosbb sáv szabad szemmel is jól felfedezhető, és a nappali égen szép éles kontúrral látszik. A részleteket egy narancs szűrővel kiválóan lehet figyelni, ha a Nap környezetében az ég színe erősen kéknek látszik. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.05.20. 22:01

A délutáni gomolyfelhők és szemerkélő eső nyomában kristálytiszta ég maradt, még a Nap közelében is kék volt. A napészlelés végeztével eszembe jutott, hogy a napokban többen sikeresen észleltétek a Vénuszt és a Merkúrt, és tényleg, a Naptól keletre úgy sorakozik a Merkúr, a Vénusz és a Jupiter, mint a tyúkanyó kiscsibéi. A bolygókat GoTo-val kerestem meg, kalibráció hiányában először a Holdat állítottam be, innen ugrottam a Vénuszra, majd a finombeállítások elvégzése után a Merkúrra. Ez egyben az első Merkúr észlelésem is, mert ugyan van némi halvány emlékképem arról, hogy láttam már a bolygót, de az az eset kimerült a sikeres találat felett érzett örömben.
A bolygót 100x és 200x nagyításon vizsgáltam, színszűrőt nem használtam. A légkör hullámzása miatt a fázis sem volt rögtön egyértelmű az apró korongon, de a ceruzavázlatom és a kiátlagolt webkamerás felvétel egyezést mutat. Felszíni részleteket nem láttam, az atmoszférikus diszperzió csekély volt.
A kép fekete-fehér és egy 4 perces videó 7200 képkockájának legjobb 10%-ából készült.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.05.22. 21:12

Üdv!

Éppen most jöttem be; sajnos negatív észleléssel! Már zsinórban a negyedik napja figyelem a Merkúrt és gyakorlatilag még a fázisát is alig bírom kivenni. Tegnap este annyit ki tudtam hámozni a légköri hullámzásból hogy a bolygó 2/3-a nagyjából meg van világítva. Mondjuk a korong mérete is igen apró (5,5" körüli) de nem gondoltam hogy ennyire nehéz e bolygó megfigyelése.
140-es Newtonnal a 4mm-es orthoszkopikus okulárral; a teteje kékes, az alja meg tök vörös, gyakorlatilag körülhatárolhatatlan paca. El sem tudom képzelni hogyan készülnek azok a rettenetesen jó rajzok amiket a Meteorban látok.
Tapasztaltabb észlelőktől kérdezném hogy mondjuk 10 észlelésből mennyi az amely valóban jó eredménnyel zárul?
Az eddigi "nagytávcsöves" tapasztalataim alapján úgy érzem sokat kell még a Merkúrral birkózni, míg eljutok valamiféle felszíni részletekig. Talán a hajnali láthatóságok valamivel jobbnak tűnnek!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.23. 18:01

Cseh Viktor írta:Üdv!

Éppen most jöttem be; sajnos negatív észleléssel! Már zsinórban a negyedik napja figyelem a Merkúrt és gyakorlatilag még a fázisát is alig bírom kivenni. Tegnap este annyit ki tudtam hámozni a légköri hullámzásból hogy a bolygó 2/3-a nagyjából meg van világítva. Mondjuk a korong mérete is igen apró (5,5" körüli) de nem gondoltam hogy ennyire nehéz e bolygó megfigyelése.
...
Tapasztaltabb észlelőktől kérdezném hogy mondjuk 10 észlelésből mennyi az amely valóban jó eredménnyel zárul?
Az eddigi "nagytávcsöves" tapasztalataim alapján úgy érzem sokat kell még a Merkúrral birkózni, míg eljutok valamiféle felszíni részletekig. Talán a hajnali láthatóságok valamivel jobbnak tűnnek!

Kedves Viktor!
Talán próbáljad meg kisebb távcsővel, avagy blendézzed le a nagyot, pl. két egymással szemben fekvő 50mm-es nyílással, akkor a bontása is megmarad! A légkör remegése főleg alacsony szög esetén igen nagy! Természetesen az elszíneződésnek is ez a magyarázata! Azért szoktam deleléskor a nappali égen nézni, mert ott néha meg sem rezdül percekig, tű éles és nincs elszíneződve! Igen, de az más nehézségekkel jár, mert tiszta páramentes ég kell, főleg ha a Nap közelében tartózkodik! Ajánjom a narancs, vagy vörös felé elbillentő szűrőket. Az ég kékje sötétebben látszik, a Merkúr viszont élesebben. Természetesen a pontos beállás után szemszoktatás a kék szűrővel, majd nagy nagyítással narancs szűrőn át figyelni a Merkúrt! Egy percig biztos a hatás, ugyanis a szem elbillen a kék szűrőn át nézett égtől, és érzékenyebb lesz a vörösre egy-két percig! Ha a Nap körül fehér, párás az ég, nem érdemes kísérletezni! Ha a Vénusz kiválóan látszik, akkor azonnal tesztelni kell a Merkúrt, mert az ritka, hogy látszik! A Vénusz még fátyolfelhőben is látható. Goto eseben a Sirius-ra és a Nap-ra tudsz pontosítani, de kell a napszűrő. A kereső használhatatlan, de az osztottkörök jól beválnak nappal, ha pontosak, és nem forognak össze-vissza a kinai mechanikán! 10-ből mennyi a siker? Hát 10. Én azt is sikernek veszem ha megtalálom, és a fázisa látszik! Ezt azért mondom, mert én a Vénuszra állok, és ha azzal baj van, akkor a Merkúrt meg sem próbálom. Ha viszont a Merkúr sikerült, akkor jöhet a Jupiter is! Szépek a sávjai a nappali égen! Lassan a Mars is lehet célpont nappal is! Szépen látszik, mert vörös! Részleteket is lehet látni rajta, ha már nagyobb. A legnehezebb szerinten a Vénusz felszínén bármit is szemmel meglátni, de majdnem azonos ezzel a Merkúr is, csak ott a kis méret a gond, mert hatalmas nagyítás kell, nyugodt páramentes levegő! Virradatkor - alkonyatkor a levegő sajnos remeg, igaz jobban látni a bolygókat, mint nappal. Próbálj meg fotózni is, mert sok olyan részlet előjön, amit szemmel esetleg soha nem látsz meg, főleg ha van UV szűrőd a Vénuszra! Kedvcsinálónak mutatok két másik feldolgozást a Merkúrról. Nem mindig azonos az eredmény! Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2013.05.23. 18:21

Üdv Imre!

Köszönöm a választ és az inspirációkat! A nappali égen én is rendszeresen meg szoktam keresni a Vénuszt és a Jupitert. Főleg a Jupiter volt érdekes mert tiszta égen valóban látni rajta a sávokat is; a két fő sávot biztosan! A Vénuszról vagy 4-5 napja készítettem egy narancs szűrős megfigyelést és határozottan javított a kontraszton. Épp most tervezek beszerezni még 2-3 szűrőt a főbb színekből. Eddig nekem van egy GSO narancs és egy Holdszűrő amit Kernya János Gábor küldött nekem; ez igen erős zöld színezetű - jobban mondva eléggé sötét. Bolygóknál ezzel lehetne kezdeni valamit?
A Merkúrt viszont sohasem láttam még nappali égen. A következő pár napban nagyon könnyen meg lehetne találni a Vénuszból kiindulva de ez a rossz idő megint betesz!
Sajnos fotós felszerelésem nincs; én gyakorlatilag csak vizuális területen tudok érdemleges munkát végezni :)

Viktor
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.05.24. 20:49

Cseh Viktor írta:Épp most tervezek beszerezni még 2-3 szűrőt a főbb színekből. Eddig nekem van egy GSO narancs és egy Holdszűrő amit Kernya János Gábor küldött nekem; ez igen erős zöld színezetű - jobban mondva eléggé sötét. Bolygóknál ezzel lehetne kezdeni valamit?
A Merkúrt viszont sohasem láttam még nappali égen. A következő pár napban nagyon könnyen meg lehetne találni a Vénuszból kiindulva de ez a rossz idő megint betesz!
Sajnos fotós felszerelésem nincs; én gyakorlatilag csak vizuális területen tudok érdemleges munkát végezni :)
Viktor

Kedves Viktor!
Zöld szűrővel szerintem keveset lehet kezdeni, de jó a Nap és a Hold esetében. Szép éles képet mutat rajta kersztül főleg az akromatikus távcső, mert ha csak egy szín jut át, akkor élesre lehet állítani tetszőleges nagyításnál. Fekete-fehér kamerával kiváló éles képet lehet készíteni, illetve még a színes gépekkel is, hiszen azok érzékelői zöld színből pont kétszer annyi pontot éreznek, mint vörösből vagy kékből.

Ha van egy normál fényképezőgéped, akkor okuláron át is lehet fényképezni! Akár rövid videót is készíteni, vagy sorozatképet 20-30 darabot, és az ugyan olyan jól feldolgozható, még ha mov vagy jpg, akkor is, legfeljebb a mov-ot konvertálni kell avi-ra. 640x480 felbontás is bőven sok a Vénusz, vagy a Merkúr esetében. A Szaturnusz és a Jupiter sem igényel nagyobb bontást! Nincs több részlet, legfeljebb egy hatalmas obszervatóriumi csővel egy magas száraz helyen, speciális optikával!

Próbáljad ki, hogy egy legolcsóbb kommersz géppel, telefonnal is lehet jó felvételt készíteni, csak pontosan, és fixen kell az okulárhoz illeszteni. Én egy gumi közgyűrűvel oldom meg, és befőttes gumi tartja a kisgépet a távcső végén. Nem használok drága extra tartót sem, mégis tudok fotózni Merkúrt és Vénuszt is.

Egyedül a nagy nagyítással jelentkező színhiba zavar erősen, illetve a mosott és életlen színes kép. Nos ha zöld szűrővel nézném, akkor tű éles kép lenne, főleg ha a zöld szűrő elég keskeny sávban ereszt át. Szerintem a fényes bolygók esetében is használható, főleg a pontos fázis meghatározására, akár a nappali égen is. Lehet, hogy részleteket nem látni, de legalább éles a kép! Már az is nagy eredmény! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Friss képek a Merkúrról

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.06.13. 22:42

A mai ég ismét alkalmas volt a Merkúr megfigyelésére. Szűrő nélkül okuláron át készült 1200 képkockás videó válogatás nélküli feldolgozásával készült az alábbi felvétel. Szemmel megfigyelve is pontosan azonos fázist mutatott, mint amit a képen is látni. A sarkai kicsit életlenek, halványabbak, a Nap felöli oldala egy ívben fényesnek látszott. A látvány egyáltalán nem volt nyugodt, remegett, szétszaladt, és rettenetesen halványnak látszott, még narancs szűrővel is nehéz volt megtalálni. A kereséskor vissza kellett menni a Vénuszra, és a már élesített csővel ismét megtalálni. Először oszott körrel ráállni, kis nagyításon pontosan beállni, majd a 20mm okulárt 10-re cserélni, utána pontosítás, majd a 3*B+20mm okulárral ismét beállni, és végül a 10mm-es okulárra cserélve is, majd ismét élesre állni, és a gépet rátéve 3*zoom állásban ismét pontosítani, élesíteni, végül a 12*zoom állásban elkészíteni a videót. Közben többször felhők is vonulgattak, ezért ez a nem egész 1 perces videó elkészítése eltartott több órát a tűző napon! Utána még több felvételt is készítettem, de még nincs feldolgozva a szűrős változat és a Vénusz felvétele is várat magára. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”