Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2011.09.18. 16:02

Üdv!

Nagyon szép képek kerülne fel napról napra!
Jánosnak meg külön gratulálok az elkészült csillagdához és a sok segítségért amit kaptam tőle!
Nagyon sokat köszönhetek neki és sok mindenkinek, akiket a fórumon keresztül ismertem meg.
Szóval egy ilyen kép elkészülése nagyban múlik a mások segítségén is.

Az este volt egy kis ég és kihasználva az alkalmat, készítettem egy gyors képet én is.
A légkör tűrhető volt, bár látszott a képen, hogy nagyon nagy a hőmérséklet különbség nappal és este, ami mint tudjuk nem tesz jót a légkörnek.

Szép részletek jönnek egy ilyen közepes méretű távcsőben is, mint ez a 130as tükrös.
Az este megpróbáltam 260x nagyításon, de a légkör ezt már nem igazán tolerálta, de volt egy egy pillanat amikor megállt és gyönyörű volt a bolygó felszíne.

sw130/650 + EQ3 + TS 3x Barlow + Ptg Flea2, Registax6 1700/400
UT20110918_0236.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.18. 20:26

Üdv!
No, azért a gyakorlati tapasztalatokat tízezer óra beszélgetés se pótolhatja, ahogy a jó légköri viszonyokat se.

Mostanra sikerült még pár képet feldolgoznom és Atis képeivel egybevetve ezeket, elég érdekes dologra figyeltem fel. A déli sávban egy y-alakú formációt vett fel a felhőzet sötétebb része, amelynek "ölében csücsül" a NVF. Ettől Nyugatra a sávban egy nagyjából középen húzódó sötétlő vonal A NVF-nál kettéválik, majd így húzódik tovább az immáron felhasadt sáv két peremén. Erre utalt Atis az előzőekben. (195/1300N + Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.18. 20:28

Másik kép későbbről:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: sq » 2011.09.20. 09:30

használt már valaki "apodizing mask"-ot a jupiter észleléséhez? gőzöm sincs mi lehet a neve magyarul. van gyáriban is (edmund optics), de itt van pl csináld magad változat is:

http://csastro.org/2009/10/a-do-it-your ... zing-mask/

mindenesetre több helyen is olvastam, hogy elég szépen javítja a kontrasztot a jupiternél.

"the fundamental effect is that a mask reduces the telescope's resolution at high spatial frequencies, but at about 40% of maximum spatial frequency resolution it improves image contrast, and at 10% it is even better than a perfect, idealized objective."

üdv, lf
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.09.20. 18:41

sq írta:használt már valaki "apodizing mask"-ot a jupiter észleléséhez? gőzöm sincs mi lehet a neve magyarul. van gyáriban is (edmund optics), de itt van pl csináld magad változat is:

http://csastro.org/2009/10/a-do-it-your ... zing-mask/

mindenesetre több helyen is olvastam, hogy elég szépen javítja a kontrasztot a jupiternél.

"the fundamental effect is that a mask reduces the telescope's resolution at high spatial frequencies, but at about 40% of maximum spatial frequency resolution it improves image contrast, and at 10% it is even better than a perfect, idealized objective."

üdv, lf


Ez jól hangzik, de a fiberglass amiből készítik az micsoda pontosan? Hol lehet olyat beszerezni szerinted? Én például szívesen kipróbálnék egy ilyet gyártani :)

Judit
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.20. 18:51

hanee írta:Ez jól hangzik, de a fiberglass amiből készítik az micsoda pontosan? Hol lehet olyat beszerezni szerinted? Én például szívesen kipróbálnék egy ilyet gyártani :)


Egészen pontosan fiberglass window screening materialt emleget a koma, ami üvegszálas szúnyogháló magyarul. Ennek métere olyan 1000-1400 jó magyar forint. Ha neten rákeresel, találsz jópár üzletet, ahol lehet kapni.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.20. 19:34

Itt elég off a téma, de röviden szólva én elég szkeptikus vagyok (és ez még enyhe kifejezés). Szerintem a kívánt hatáshoz elegendően rossz objektív kell.
(Mindazonáltal nem ez lenne az első eset, mikor korábbi téves elképzelésemet esetleg módosítanom kellene.)
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.09.20. 19:48

Igen, OFF, de én el sem tudom képzelni, hogy egy ilyen izé :? bármit is javíthat.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.09.20. 20:11

Visszatérve kicsit a képekre, elég jó felvételek lettek, jól nyomon követhetőek a bolygó léköri változásai. Végre már magasan szárnyal amúgy is az égbolton a Jupiter. Kíváncsi vagyok mi lesz a déli felhősávban lévő kis vékony fehér zónából. Talán valamivel "javult" a bolygó színképe is, már nem annyira hideg és fehér, de még mindig ragyog rendesen. Kíváncsi vagyok, ez a folyamat is milyen irányba tart majd a jövőben.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.09.20. 20:37

A Jupiter képén szerintem egy műanyag tésztaszűrő segít legjobban, a közepéből 5 centit ki kell vágni. Lassan be kellene fejeznem valamelyik nagyobb tükröm polírozását, nehogy lemaradja a Jupiter legnagyobb méretű korongjáról. :)
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”