Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.29. 15:58

TZ írta:Szia Tobe!

Szerintem előző nap az élességállítással volt a gond, mert az utolsó képed nagy, feltételezem Barlow-val készült és mégis szép részletes. Bár persze a szél is okozhat ilyet sajnos.
Én egy fényes csillagon, Bahtinovval szoktam /jól túlexponálva/ élességet állítani és utána már lehetőleg nem nyúlok hozzá.

Zoli



Tegnap úgy csináltam felvételeket, hogy minden variációt kipróbáltam, amit a SPC900 kamera engedett, Barlow-val, ami rá van írva hogy 2x-es, de inkább olyan 2.5x-ös az, ami már túl sok is, optimális úgy látom 1.5-2 közt lenne a jelenlegi felállásban. Akkor még elég kontraszt is lennen a képben, mert ha túl nagy a nagyítás, akkor a kontraszt a képben nagyon kicsi már és emiatt nem lehet jót kihozni belőle.

Azt tapasztaltam ki tegnap, hogy akkor a legjobb a képem, ha azt expozíciós időt a legnagyobbra véve, kisebb Gain-t használok, a legjobb felvétel, amit itt is megmutattam abból keletkezett, annak a nyers kockáin is látszik, hogy szín is van benne, meg elég élesnek is tűnik úgy, tegnap elég nyugodt is volt a levegő, bár azért így is eltorzítgatja a korongot, ha még nyugodtabbat elcsípnék ez még szerintem valamelyest javulna.

A másik, hogy maga a képfeldolgozó Registax is aránylag elég kevés pontot tesz bele, főleg, ha nincs kontraszt, mert akkor nem tudja a referencia pontokat hova tenni, ha egy majd azonos színcsomag van csak a képen, így korrigálni se tudja emiatt, egy jó kontrasztos képből viszont sűrűbb hálóval , még élesebb képet tudna csinálni.

Az exponálási idő is persze jó, ha minél kisebb, mert akkor a kép is élesebb, persze ezek egymással versenyeznek, mert akkor meg a gaint kell jobban növelni, ami meg az erősítőjének a zaját teszi bele, azzal rontja a képet.


Közben Breaking News !

Ma este helyi idő szerint 21:40-kor a WinJUPOS program szerint két hold árnyéka lesz a Jupiteren, meg közben a nagy vörös folt is látszani fog középen nagyjából, aki tud pakoljon kifele, érdemes, hátha még tiszta is lesz, én is megcsinálom megint, annyit rá tudok szánni a napból azt az egy órácskát. A tegnapi tapasztalatokkal, lehet valami jót ki sikerül csikarni a kamerával megint.
Sszilu
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2011.09.03. 10:31

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sszilu » 2017.05.29. 22:17

tobe_ írta:Közben Breaking News !

Ma este helyi idő szerint 21:40-kor a WinJUPOS program szerint két hold árnyéka lesz a Jupiteren, meg közben a nagy vörös folt is látszani fog középen nagyjából, aki tud pakoljon kifele, érdemes, hátha még tiszta is lesz, én is megcsinálom megint, annyit rá tudok szánni a napból azt az egy órácskát. A tegnapi tapasztalatokkal, lehet valami jót ki sikerül csikarni a kamerával megint.


Sziasztok!

A jelenség, a ritka nyugodt levegővel igazán látványos volt. 240x-es nagyítással is "pengeéles", kontúros képet kaptam. Nagyon szép látványt nyújtott, amikor az Io elhagyta a Jupiter korongját. Remélem, sikerült felvételeket készítened!

Üdv.: Szilárd
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.05.29. 23:41

Sikerült felvennem egy részét a jelenségnek, itt hirtelen 3 állapot látható, holnap a többit majd feldolgozom még.

Itt az Europa látható, az Io az a bolygókorongon belül van még valahol.

all_irfan.png


Alább nem annyira élesítve, így szebb lesz a kép, fent nagyon túlhúztam.

Object_20170529_1921_46_pipp_kisebb_élesítés.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.06.02. 14:41

Ezzel a Registax-szal hogy lehet megoldani, hogy a videóból egy valahány képkocka átlagát generálja, de úgy, hogy közben a wavelet filtert is meg egyéb szűrőket lehessen alkalmazni az átlagolt képekre, szerintem ez nem megy benne így sajnos.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.06.02. 18:48

Közben most jöttem rá, hogy a Barlow tagba jobban be kell dugnom a kamerát, mert így túlnagyította, úgy kisebb lesz a kép, de élesebb, kontrasztosabb, ezt ma kipróbálom, az ég gyönyörűen tiszta ma eddig legalábbis.
Mellette még Hold képet is készítek, az a terv most.

Mai eredmény a Barlow-ba jobban bedugva a kamerát csökkent a képméret valamelyest, így kontrasztosabbat lehet készíteni.

jupiter_uj_kisebb_barlow_nagyitas.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.06.03. 14:02

Amikor a Jupiter felvételt készítettem, ugyanakkor készítettem egy csillag képet is, kíváncsiságból, meg összehasonlítás céljából, hogy a tükröm felbontása mit is tud. Ez a csillag az Arcturus Alfa Bootes itt a képen, a távcsövem ilyen képet ad csillagra, tehát itt látszik, hogy a bolygókép részletessége, meg a kis golyó a csillag közepén hogy viszonyul egymáshoz, az Airy korong. A tükröm a három pontosan ahol odaér a tubushoz lehet kicsi meg van nyomódva nem kör alakú a gyűrű körülötte, hanem 3 pontban csúcsosodik a fényessége, de alapvetően ez nem sokat ront a képén szerintem. Látszik, hogy a fény nagy része a középső korongba vetül.

A nagyítás ugyanakkora, mint a Jupiter felvételnél, a 29-einél.

Object_20170529_1948_36_Arcturus_Alfa_Bootes_kicsi.png


Az jutott eszembe, hogy egy ilyen mintával a képet korrigálva, nem e javulna a kép ? Azzal, amit a csillag kép ad össze mátrixolva pontonkánt visszafele valahogy.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: TZ » 2017.06.04. 19:14

Szerintem ne a képet korrigáld, hanem állíts be mindent a távcsőben jól.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2017.06.04. 21:05

Nálad hogy mutat egy ilyen teszt kép egy csillagról ? Mutogathatnátok pár ilyet. Kösz.
Zsoca
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2011.04.06. 16:23

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Zsoca » 2017.06.05. 13:07

Sziasztok tapasztalt Jupiter észlelők!Azt szeretném kérdezni,hogy a #82A világoskék és a #21 narancs szűrők jók a Jupiterhez?114/900 SkyWatcherem van.Köszönöm a válaszokat!
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: géza » 2017.06.06. 07:26

A legfrissebb hirek a Jupiterről https://www.astromart.com/news/news.asp?news_id=1573 A bolygó tegnap tőlem a legjobb (két csik), 55x nagyitással lett. SW 114/500 parabolic. Fátyolos ég. A forditáshoz: https://translate.google.hu/
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”