Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.08.23. 15:16

Szerintem valahol mindenki így kezdte. És valóban, egész rendbe van ez a kép. Kitartást, és várjuk a további képeket! :)
[/quote]

Kedves Gyuri,
köszönöm a biztatást! Különben a Szaturnusszal gyűlik meg a bajom, sem 2xBarlow-val, sem 3xBarlow+toldattal, nem sikerült használható videókat készítenem róla. Valahogy elbújik :) Vizuálisan 200x nagyításon kitűnő látvány, de a felvételeken mintha elfogyna róla a fény, csak homályos körvonalakat ad. Na de majd próbálkozom. Remek ez a Jupitered, látom 5x Barlowot használtál, kíváncsi vagyok, ha az én távcsövembe összedugom a 2x meg a 3x Barlowot (azaz nem csak toldatként használom a 2x Barlowot), + nyújtás nélkül, mit hoz ki? Legközelebb kipróbálom, és beszámolok!

Üdv,
Robi
stephanus
Hozzászólások: 63
Csatlakozott: 2019.04.20. 12:22

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: stephanus » 2020.08.23. 15:21

Jól indul ez Róbert ! :-)

Az első Jupiter képem okulárprojekcióval készült Zenit-E fényképezőgéppel és - ha valakinek még mond valamit Fomapan 800 csehszlovák (áááááá :-) negára.
Saját magam hívtam és nagyítottam.
Kb. a két nagy egyenlítői sávon kívül semmi se látszódott rajta, a távcső a miskolci Uránia 300-as Newtonja volt kb. 1986 tájékán. A negatív sajnos nincs meg.
[/quote]

Kedves Zsolt, köszi! Látom, ugyanaznap a Jupiternek ugyanazt az arcát kaptuk el mindketten:) , csak a tiéd persze sokkal élesebb, meg én fordítottam egyet a képen, valahogy úgy tűnt gömbszerűbbnek (jóllehet mindegy, odafönt nincs fent meg lent :D ).

Üdv,
Robi
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.08.31. 20:23

2020.08.29 Jupiter. Egy gyenge eredmény, egy átlagon aluli éjjelen. Az erős légköri szórást, a prizma sem oldotta meg. Ennyit azért összejött.
Jupiter.2020.8.29.jpg
:)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.09.03. 17:19

2020.09.02. este. vihar útán, egy csillapító intézkedés az észlelés hiányának ügyében. Hát csoda éppen nem lett...
Jupiter.2020.09.2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Nagy Vörös Folt (és bemutatkozás)

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2020.09.07. 21:38

Sziasztok,

nagyon kezdő "csillagász" vagyok, nyár közepe óta játszom a lehető legkisebb (90/1250) Skywatcher MC teleszkóppal, ami Virtuoso mechanikán, az pedig a hozzávaló tripodon van. Volna egy Jupiterrel kapcsolatos kérdésem, mert nagyon izgatja a fantáziánkat, hogy vajon azt láttuk-e, amit szerettünk volna látni, vagy csak odaképzeltük :) Szóval ezzel a távcsővel, plusz egy wide angle 7mm Planetary II okulárral kb. a következőt láttuk:
jupiter.jpg
(bocsánat a bénácska rajzért, valószínűleg nem is méretarányos). A kék körön belül az okulár látómezeje, középen a Jupiter, a négy kis pötty meg a négy Galilei-hold. Bal-jobb oldal a rajzon a valósághoz képest felcserélve, pont ahogy az okuláron át látszott. Tehát az a pirossal jelölt paca gyanúnk szerint a NVF lehetett, de nem vagyunk biztosak benne (nem vörösnek látszott, a légkör meg a nem túl acélos technikánk miatt csak pasztell színek árnyalatait tudtuk amúgyis kivenni csak). A rajz kb. a 19:50 (helyi idő) szerinti állapotot mutatja, 20:45-re az általunk NVF-nak gondolt objektum jelentős mértékben balra vándorolt. Az időpontok ismeretében meg tudná valaki mondani, hogy tényleg a NVF-ot láttuk? Fontos volna, mert a fiam ennek függvényében tud holnap dicsekedni az iskolában :D


Üdv,

Tibor Vácról
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Nagy Vörös Folt (és bemutatkozás)

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.09.07. 21:47

b4xter írta:
2020.09.07. 21:38
Sziasztok,

nagyon kezdő "csillagász" vagyok, nyár közepe óta játszom a lehető legkisebb (90/1250) Skywatcher MC teleszkóppal, ami Virtuoso mechanikán, az pedig a hozzávaló tripodon van. Volna egy Jupiterrel kapcsolatos kérdésem, mert nagyon izgatja a fantáziánkat, hogy vajon azt láttuk-e, amit szerettünk volna látni, vagy csak odaképzeltük :) Szóval ezzel a távcsővel, plusz egy wide angle 7mm Planetary II okulárral kb. a következőt láttuk:
jupiter.jpg
(bocsánat a bénácska rajzért, valószínűleg nem is méretarányos). A kék körön belül az okulár látómezeje, középen a Jupiter, a négy kis pötty meg a négy Galilei-hold. Bal-jobb oldal a rajzon a valósághoz képest felcserélve, pont ahogy az okuláron át látszott. Tehát az a pirossal jelölt paca gyanúnk szerint a NVF lehetett, de nem vagyunk biztosak benne (nem vörösnek látszott, a légkör meg a nem túl acélos technikánk miatt csak pasztell színek árnyalatait tudtuk amúgyis kivenni csak). A rajz kb. a 19:50 (helyi idő) szerinti állapotot mutatja, 20:45-re az általunk NVF-nak gondolt objektum jelentős mértékben balra vándorolt. Az időpontok ismeretében meg tudná valaki mondani, hogy tényleg a NVF-ot láttuk? Fontos volna, mert a fiam ennek függvényében tud holnap dicsekedni az iskolában :D


Üdv,

Tibor Vácról
Szia. Ajánlom figyelmedbe a calsky.com weboldalt. Itt kiválasztod a megfelelő objektumot a fölsö sorban, majd az "apparent view" -re kattintva beállithatod az aktuális időpontot stb. Itt tudod ellenőrizni hogy mit észleltél.
Én beállítottam 20:06-ra, és ezt adta ki. Szóval láttátok a NVF-ot.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: Nagy Vörös Folt (és bemutatkozás)

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2020.09.07. 22:01

AtiCelestron5091 írta:
2020.09.07. 21:47
Szia. Ajánlom figyelmedbe a calsky.com weboldalt. Itt kiválasztod a megfelelő objektumot a fölsö sorban, majd az "apparent view" -re kattintva beállithatod az aktuális időpontot stb. Itt tudod ellenőrizni hogy mit észleltél.
Én beállítottam 20:06-ra, és ezt adta ki. Szóval láttátok a NVF-ot.
Köszönöm a segítséget, ez a calsky.com egy remek jó eszköznek tűnik, eddig nem ismertem! És akkor teljes a boldogság, tényleg láttuk :D
Avatar
b4xter
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2020.09.04. 17:14

Re: Nagy Vörös Folt (és bemutatkozás)

Hozzászólás Szerző: b4xter » 2020.09.07. 22:43

Ez a calsky.com tényleg zseniális egy dolog, ennek alapján be tudtam azonosítani még a holdakat is az adott időben. Szerintem így simán tudunk naplót vezetni az észlelésekről, ez be fog jönni a gyereknek is :geek: Még egyszer köszi a segítséget!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
AtiCelestron5091
Hozzászólások: 217
Csatlakozott: 2020.06.16. 18:42

Re: Nagy Vörös Folt (és bemutatkozás)

Hozzászólás Szerző: AtiCelestron5091 » 2020.09.08. 07:26

b4xter írta:
2020.09.07. 22:43
Ez a calsky.com tényleg zseniális egy dolog, ennek alapján be tudtam azonosítani még a holdakat is az adott időben. Szerintem így simán tudunk naplót vezetni az észlelésekről, ez be fog jönni a gyereknek is :geek: Még egyszer köszi a segítséget!
Szivesen, máskor is 🙂
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.09.13. 13:08

2020.09.12 Jupiter képem. A színek kissé valótlanok, a beállítása nem sikerült... Valószínűleg az infraszűrés hiánya miatt! :)
Jupiter.2020.9.12.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”