Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.12. 13:08

Földi Péter írta:Köszönöm az összes hozzászólást! :) Én most egy ilyen okulárban gondolkodom 2 fókuszállító gyűrűvel : http://www.makszutov.hu/termek/baader_hyperion (8mm) a gyűrűk: http://www.makszutov.hu/termek/bp_hyperion_adapter Szerintetek ez már elég lenne észlelni?? És a jusztírozást mivel érdemes csinálni a kezdőknek???



Oké. Megnyugodtam azt hittem, hogy rossz a távcső. De akkor amit kinéztem okulár a fókuszgyűrűkkel elég ??? (fent idéztem)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.12. 13:52

A Hyperion egy nagyon jó okli, a gyűrűkkel nem tudom, milyen.
Én a távcsőhöz a meglévőkön kívül egy 100x körüli és egy 150x körüli nagyítást javaslok. Pl. egy 7 mm-es (93x) és egy 4 mm-es (163x) SW Planetaryt. Azok jók, a kettő együtt olcsóbb a Hyp+gyűrűknél.
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.02.12. 14:57

Földi Péter írta:A beállítási problémák alatt mit értesz??? Már 5- ször sikerült kimennem vele és vizsgálni az égboltot. A Holdat 33X és 66X os nagyítással is szépen élesen láttam. A Jupiternél viszont 33X as nagyítással a 4 holdat pontszerűen és egy nagyobb korongot láttam. 66x os nagyítással 2X néztem akkor már a 2 felhősávot halvány csíkként is lehetett látni a 4 holddal.


Szia!

Nekem is 130/650-es csövem van, csak Skywatcher, de gondolom nagyjából ugyanaz a kettő, és mivel még én is igen kezdő vagyok, szerintem hasznos lehet az én tapasztalatom is Neked :) Nekem 25 és 10 mm-es Bárium okulárokat adtak hozzá, ezek 26x és 65x-ös nagyításokat adnak. December közepe óta nézegetem a Jupitert, ez maximum 10 alkalom volt, mindegyik esetben rosszak voltak a légköri viszonyok... Szóval 26x-os nagyításon egy nagyon fényes kicsi korongnak látom, olyannyira fényesnek, hogy részlet semmi nem jön. 65x-ösön már szépen látszik 2-3 felhősáv, de még mindig túlságosan fényes az egész. Van egy 5 mm-es Planetary okulárom is, ez 130x-os nagyítást ad, és ezzel már igen kellemes a kép, bár gyakorlatlanságom és/vagy az eddig mindig rossz légköri viszonyok okán (plusz Pesttől nem messze lakom, így jelentős fényszennyezés is bejátszik) ilyenkor is csak két vastagabb és egy vékonyabb felhősávot és a pólusok eltérő fényességét látom egyértelműen, plusz néha pillanatokra több, nagyon vékony sáv is beugrott. A holdak még ezen a nagyításon is pontszerűek, viszont decembereben figyeltem meg két hold árnyékát a korongon, az nagy élmény volt. A korongon lévő árnyékot nagyon könnyű volt látni, gondolom azért, mert nagyon nagy a kontrasztkülönbség. Én úgy gondolom, hogy ennél gyakorlással és jobb éggel még jelentősen több részletet is láthatunk ekkora távcsővel, amit viszont már biztosan tudok, hogy ez egy nagyon sok türelmet és kitartást igénylő hobbi :) Én mindenesetre így is minden adandó alkalommal felkeresem, már csak a holdjainak mozgását nyomon követni is érdekes számomra. Persze az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy még elég elveszett vagyok az égen, és ennél könyebb célpont nincs is, ha az ember attól fél, hogy 10 perc múlva befelhősödik/köd lesz/elkezd havazni. :shock: Másik kedvenc célpontom még a Vesta, elég fényes, és könnyen meg is tudom találni :) Szerintem ne kapkodd el az okulárvásárlás témát, legtöbbször amúgyis a kisebb nagyítások kellenek, de ha nagyon akarsz akkor egy 5 mm körüli Planetary-t ajánlanék, ezek elég kényelmesek.

Üdv:

Gábor
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.12. 19:31

Tudom nem akarom elkapkodni, csak nagyon érdekel a csillagászat és még kezdő is vagyok. Amúgy nekem is a felkeresés jelent gondot, főleg akkor amikor égtájak az okulárban felcserélődnek. :) De majd belejövök... remélem. Köszönöm a válaszokat sokat segítettek :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.19. 01:09

A Jupiterről olyan rég nem láttunk szép nagy képeket, amik Ausztráliában készültek pl. pedig ott elvileg most jobb idők vannak, talán az ég is tisztább.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.02.19. 15:01

Csipesz, nekem van Hyperion okulárom, meg gyűrűim is vannak hozzá.
Jó cucc nagyon, bár kicsit nagy darab. Azt se felejtsd el, hogy éjjel, sötétben állandóan csavargatni le és fel a fél okulárt nem mindig parktikus. Főleg, ha hideg van. Az, hogy olcsóbb-e három okluár, mint egy Hyperion meg 2 db közgyűrű, az relatív. Mindenesetre 3 okulár parktikusabb.

Ha van pénzed, vedd meg a gyűrűket és vegyél még egy nagy látómezejű és egy nagy fókuszú okulárt, és
egy ideig nyugton leszel. A Planetary amit Péter ajánlott tökéletes, a nagy látómezejű meg lehet akár a gyári, ha van. Én a 25mm-es Bárium okuláromat mai napig nagy becsben őrzöm, mert jó.
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2013.02.19. 18:20

Sziasztok!

A hétvégén igencsak pocsék körülmények között (gyakorlatilag egy-egy felhőlyuk jóvoltából) sikerült egy talán értékelhetőnek nevezhető képet összehoznom:

jupiter_20130216_182411-k.png


Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.19. 20:24

Kukac írta:Csipesz, nekem van Hyperion okulárom, meg gyűrűim is vannak hozzá.
Jó cucc nagyon, bár kicsit nagy darab. Azt se felejtsd el, hogy éjjel, sötétben állandóan csavargatni le és fel a fél okulárt nem mindig parktikus. Főleg, ha hideg van. Az, hogy olcsóbb-e három okluár, mint egy Hyperion meg 2 db közgyűrű, az relatív. Mindenesetre 3 okulár parktikusabb.

Ha van pénzed, vedd meg a gyűrűket és vegyél még egy nagy látómezejű és egy nagy fókuszú okulárt, és
egy ideig nyugton leszel. A Planetary amit Péter ajánlott tökéletes, a nagy látómezejű meg lehet akár a gyári, ha van. Én a 25mm-es Bárium okuláromat mai napig nagy becsben őrzöm, mert jó.



Köszönöm a segítségedet először. Jó, hogy szóltál, mert nem jutott eszembe a gyűrűk szerelgetése. Elég kezdő vagyok még (karácsony óta van meg a távcső), de a nagyon érdekel a csillagászat. Majd ha ezt "kinőttem" akkor egy nagyobb dobsonos-ra is beruházok. Csak elég csábítóa nézett ki a 4 okulár 1-ben mert olcsóbb és lesznek fokozatok a nagyításban. Lenne még, 1 kérdésem. Szép képet ad az okulár gyűrűkkel is ?? Vagy ha 2 gyűrű van bent már torzít. ??? :)
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.19. 20:25

acz71 írta:Sziasztok!

A hétvégén igencsak pocsék körülmények között (gyakorlatilag egy-egy felhőlyuk jóvoltából) sikerült egy talán értékelhetőnek nevezhető képet összehoznom:

jupiter_20130216_182411-k.png


Jó észlelést!


Nekem tetszik, örültem volna ha én is tudtam volna egy ilyet összehozni :)
Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Levente » 2013.02.19. 21:03

Földi Péter írta:
Kukac írta:Csipesz, nekem van Hyperion okulárom, meg gyűrűim is vannak hozzá.
Jó cucc nagyon, bár kicsit nagy darab. Azt se felejtsd el, hogy éjjel, sötétben állandóan csavargatni le és fel a fél okulárt nem mindig parktikus. Főleg, ha hideg van. Az, hogy olcsóbb-e három okluár, mint egy Hyperion meg 2 db közgyűrű, az relatív. Mindenesetre 3 okulár parktikusabb.

Ha van pénzed, vedd meg a gyűrűket és vegyél még egy nagy látómezejű és egy nagy fókuszú okulárt, és
egy ideig nyugton leszel. A Planetary amit Péter ajánlott tökéletes, a nagy látómezejű meg lehet akár a gyári, ha van. Én a 25mm-es Bárium okuláromat mai napig nagy becsben őrzöm, mert jó.



Köszönöm a segítségedet először. Jó, hogy szóltál, mert nem jutott eszembe a gyűrűk szerelgetése. Elég kezdő vagyok még (karácsony óta van meg a távcső), de a nagyon érdekel a csillagászat. Majd ha ezt "kinőttem" akkor egy nagyobb dobsonos-ra is beruházok. Csak elég csábítóa nézett ki a 4 okulár 1-ben mert olcsóbb és lesznek fokozatok a nagyításban. Lenne még, 1 kérdésem. Szép képet ad az okulár gyűrűkkel is ?? Vagy ha 2 gyűrű van bent már torzít. ??? :)


Szia!
A Hyperion okulár finomhangoló gyűrűi egyszerű távtartók, amivel az okulár fókusztávolságán tudsz változtatni és ezáltal változik a nagyításod. Mivel nincs bennük plusz optikai elem a képminőséget nem befolyásolják.
Levente
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”