Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Libor
Hozzászólások: 149
Csatlakozott: 2011.07.31. 14:01

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Libor » 2013.02.20. 12:30

Földi Péter írta:Jó, hogy szóltál, mert nem jutott eszembe a gyűrűk szerelgetése.
Szép képet ad az okulár gyűrűkkel is ?? Vagy ha 2 gyűrű van bent már torzít. ??? :)

Jóideig észleltem Hyperionokkal, a gyűrűnek az optikára nincs hatása, viszont szerintem inkább csak finomhangolásra érdemes használni (kiválasztani a megfelelő fókusztávolságot). Nekem ugyanis a gyűrűk ki-becsavargatása kicsit macerásnak tűnt.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.20. 19:17

Akkor mit ajánlotok helyette??? Olyan kéne, ami viszonylag nagy látószöggel rendelkezik és árban sem a felhőket karcolja :)
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2013.02.20. 21:55

SkyWatcher Planetary. 58 fok LM, jó kontraszt és korrigáltság, kellemes ár. Nem a legnagyobb bajnok, de hidd el, nagyon fog tetszeni.
Földi Péter
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.24. 17:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Földi Péter » 2013.02.21. 07:15

Köszönöm, remélem igazad lesz :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.02.27. 19:55

Előbb megnéztem a Jupitert, mellette 4 holdját látok és olyasmi távolságban, mint a tőle legmesszebb levő van 2 hasonló fényességű csillag is, mint a holdak, csak ezek merőlegesen a képzeletbeli egyenesre, mint amit a holdak meghatároznak. Az M45 is közeledik hozzá, ha jól látom, nem lesz valamikor közelében áthaladás ?

Amúgy ilyen nagyban még nem láttam mióta ez a 70/760 Newton szerelésű csövem megvan, a felhősávokból egyik féltekén látok vagy 5-6-ot is a másik oldalán kevesebb számút tudok megkülönböztetni, szép látvány, csak elég hűvös van kint, persze az sem lenne probléma jobban be kellene öltözni, de annak akkor lenne értelme ha hosszabb időre ki tudnék menni nézelődni, de most nem érünk rá egyelőre.
Avatar
BZd
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.11.21. 12:39

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: BZd » 2013.03.03. 17:32

Tegnap este Lajosforrásnál voltunk észlelni, bemelegítésképpen Jupitert videóztam.
Előbb a színes felvételt készítettem, még mindig nem találom a kamera színeit. Aztán fekete-fehér módban is csináltam egy próbát.
A légkör gyorsan változott, időnként percekig erősen hullámzott, felfújta a bolygókorongot, aztán megnyugodott. A felvételek egymás után, nyugodtabb periódusokban készültek, előbb a színes, 2 perc, 15fps, aztán a FF, 1 perc, 15 fps, az élőképen és a nyers videóban a FF nézett ki reménytelenebbül.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
xyfree
Hozzászólások: 672
Csatlakozott: 2011.08.31. 18:29

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: xyfree » 2013.03.04. 13:17

Szerintem jó képek lettek! Pár napja én is készítettem (volna) felvételt. Ritka jónak mondható körülmények között, de a technika közbeszólt! :( kb 15 percnyi videóm lett kuka, mert nem mentette el valami oknál fogva a telefon. (igen még mindig azzal vettem volna fel.) camerapro progi, iso100 és 135x nagyításon már a kijelzőn is gyönyörűen látszódtak a bolygó sávjai, s nem csak a két fősáv! Ilyen még nem nagyon volt, hogy ennyire jól látszódjon a kijelzőn is. Újra venni nem tudtam, beborult, de fotó készült igaz az olyan is. :) nah itt eldöntöttem, hogy hagyom ezt a telós fotózást. Holnap ha jó idő lesz megpróbálkozok az első bolygórajzommal :) vagy mély-ég :) Találtam Jupiterhez is észlelőlapot, de nem tudom hogyan lenne érdemes belevágni. Én úgy gondolom, hogy nem csak magát a bolygót rajzolnám, mert ugye ha azt felnagyítva rajzolom a körbe, óhatatlanul olyan részlet is rákerül ami nincs, vagy nem úgy van a felhősávban. 90x en beleférnek a holdak is, a pár látszó csillag, igaz így a korong is kicsi, a kört a lapon ha a látómezőnek veszem talán apró is, de gondolom ez hitelesebb. Ennek is van valami „haszonértéke” nyilván a rajzolás, észlelés öröme mellett? Vagy csak egy komolyabb „felnagyított” bolygórajznak?
127/1500 MC + EQ3
10x50 Lacerta binokulár

https://egkeprajzok.webnode.hu
Kaszás Gábor
Hozzászólások: 103
Csatlakozott: 2012.12.14. 10:01

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kaszás Gábor » 2013.03.04. 15:34

BZd írta:Előbb a színes felvételt készítettem, még mindig nem találom a kamera színeit.

Szia!

A felvétel készítésekor állítasz a színeken, vagy utólag feldolgozáskor, esetleg mindkettő?

Felvételkor R:0,67 G:0,67 B:1,00 beállítással, utólag nem bántva a színeket nekem az alábbi kép jött ki, és hát nem tetszenek a színek (amúgy kevés a nyújtás, kézzel "vezettem", fújt a szél, azért ilyen, mást nem is vártam, egyelőre csak valósághű színeket szeretnék összehozni):

Capture 2013.03.03. 20_14_00.jpg

Üdv,
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.03.04. 15:54

Üdv!
BZD és Kaszás Gábor!
A Scopium rovatban, ha megengedtek egy pár gondolatot! :)
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.04.01. 20:37

Üdv Mindenkinek!
Mint mindig, érdekes a bolygó. A nyugodtság nem jobb 5-nél, de fene bánja, végre egy kis derültség van!
Szokatlanul részlettelen az egyenlítői zóna, viszont kékes képződmények ültek az Északi Fősáv peremére. A pólusok elég egyöntetűek. Az okulárban 200x-nál elég jól látszanak az egyenlítői sávok göbös részei és nagyon erősek a kékes alakzatok, viszont más színek alig jönnek ki. Pont fordítva, mint a nyugodtság -meg a papírforma- alapján azt várni lehetne.
(Minden alkalommal valami újat tapasztalok ezzel az óriással kapcsolatban, pedig nem most kezdtem figyelni. :D)
Derült eget mindenkinek!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”