Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.23. 14:55

Ez egy 13-i felvétel
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.23. 15:10

Nagyon szépek ezek a képek, csak lelkesedni lehet értük. Hanem most már jó lenne jicsit kiértékelni! Pl. a sávok, zónáák suine, jovigrafikus szélessége, stb. Üdv: BQ.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.23. 15:18

Esetleg lehet tobbet is tudni a kepekrol? Muszer, kamera, nyujtas, kockak szama, feldolgozas?

--mpt
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.23. 15:33

Ami lemaradt:

195/1300 Newton
13-án: 2x+2,5x Barlow + Scopium kamera 766 frame (átméretezett kép), 7-es Seeing.
A másik felvétel:
3x projekció, + Scopium, 750 frame, 6/7-es seeing

A legérdekesebb a déli egyenlítői sáv, ami már tavaly decemberben is jelentős változást mutatott, mostanra kékesen fénylő, de halvány komplexummá esett szét, melyet egy nagyjából egyenes, hajszálvékony képződmény szel át a hajdani sáv helyén. Az okulárban ez látszik legkönnyebben. A bolygó színei okulárban is markánsak, a felvételen nem látszik, de a Nagy V. F. világítóan vörös! Egészen finom színárnyalatok is megkülönböztethetők, főleg 150x -es nagyítás környékén! A felhőzet a pólusokig rengeteg fehér és sötét képződményt, irregularitást tartalmaz. Nem tudnám lerajzolni!
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.23. 15:52

Itt egy másik kép, ami 17-én készült. 195/1300Newton, +2,5x Barlow + Scopium, 696 frame, 5/6 Seeing

Egyszerűen hihetetlen mennyire markáns és vörös a NVF! Még benne is árnyalatok látszanak. Kicsit jobb légkörnél rengeteg részlet lenne, az okulárban egy-egy pillanatra bevillannak. Ezen a hajnalon vizuálisan többet észleltem.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.07.23. 16:32

Sidius írta:Ez egy 13-i felvétel

Ez hihetetlenül jó felvétel. Külön dicséretet érdemel a képfeldolgozás!
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.24. 12:56

Üdv Levente!

Köszi a pozitív kritikát!
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.24. 13:06

Kedves Lajos!

Teljesen érthetően bárki hiányolhatja manapság a szöveges leírásokat. Azt hiszem -sajnos- főleg a fotósok körében ez gyakran hiányzik. Én mindenesetre ezután mindig küldök leírást is, hiszen valójában tényleg így nyer igazán értelmet egy kép.
Eddig nemigazán tudtam rendszersen észleléseket küldeni, de a tegnapihoz tényleg írtam volna, egyszerűen minden más tudnivalóval együtt lehagytam.

Köszönettel

K János
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.24. 16:16

Igen, ez így érdekes. Én az északi fővás felhasadását a láthatóság határán érzékeltem, de itt a képen biztosan látszik, ez is kitűnik, hogy nem egyszerűen kettéválik, hanem az egyenlitő felől hatol be egy világos csík. Most érdekes lenne megfigyelni, hogy ez folytatódik--e, vagy idővel megint összezásul. Ebből a szempontból jó a CCD, mert én már vagy 40 évvel ezelőtt a 20 cm-essel észleltem a NVF belsejének színárnyalatait, de akkor nem sokan hittek benne.
Egyébként azt hiszem, hasznos lenne a főszínárnyalatokat vizuálisan feljegyezni, mert az elektronikus színekben nem nagyon bízom.
Igazán nagyon szépek a képek, ezek folyamatosan értékelve nagyon fontosak lehetnek még a Juppiter hosszú periódusú változásainak tisztázásában.
Gratulál: BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.07.25. 09:52

Kedves Lajos!

Amikor -mostmár tizenéve- sikerült első, mechanikailag is elfogadható minőségű 15 cm-es távcsövemet megépíteni, és mikor a NVF is kicsit kifejezettebben látszott a bolygón, nyugodt pillanatokban mintha én is részleteket láttam volna benne. Gondolván, hogy ez lehetetlen, meg voltam győződve róla, hogy a szemem tévútra csalt.
Megerősített ebben a tudatban az a tény is, hogy elég rossz a szemem (asztigmatikus) és néhány másodperc erős koncentráció után percekig pihentetnem kell. (A szemüveg sokat segít, de nem korrigál tökéletesen.)
Fotózni csak néhány éve kezdtem. A tizenöt centis Urániás tükör azóta is használatban van, mejdnem két évig ezzel készítettem fotóimat is. Az első jobb felvételeken már jól láthatóak voltak a NVF részletei. Ekkor visszagondoltam, hogy hányszor feküdtem le azzal a kérdéssel: most láttam, vagy nem láttam valamit?
Csak megerősíteni tudom, hogy megfelelő légkörnél húsz centis körüli távcsőben egyértelműen árnyalatokat/részleteket mutat a NVF vizuálisan is! A fentiek fényében abban is biztos vagyok, hogy ez akár jóval kisebb átmérővel is elérhető lehet. (15 centivel még biztosan az!)
A fotókon látható színekkel kapcsolatban feldolgozáskor nagyon óvatosan szoktam eljárni. Általában megfigyeltem, hogy ha a fehéregyensúly a helyén van, akkor igen hű színeket kapok és más korrekciót nem végzek, csak max. ezeket egyformán erősítem. A referenciát mindig az okulárból nyerem, egyszerű összehesonlítás útján. Mindennek ellenére természetesen száz százalékos színátvitel nem létezik, igy feljegyzem az okulárban látottakat.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”