Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: csakb » 2011.09.20. 20:44

Sidius írta:Itt elég off a téma, de röviden szólva én elég szkeptikus vagyok (és ez még enyhe kifejezés). Szerintem a kívánt hatáshoz elegendően rossz objektív kell.


Pedig működik a dolog, csak időnként elfelejtődik, és valaki újra felfedezi. Nekem egyelőre úgy tűnik, hogy a maszk hatása függ a távcső átmérőjétől, a központi kitakarás mértékétől és a seeingtől, de még nem olvastam el minden fellelhető irodalmat. :)

Szerk.: A felbontás nyilván függ az átmérőtől, a kitakarástól és a seeingtől, szóval ezt jól megaszondtam. :D
Azt akartam mondani, hogy bizonyos távcsöveknél bizonyos seeing mellett dobhat valamit a kép minőségén, de max. Jupiter méretű objektumokat észlelve. Szóval Holdhoz nem jó.

Itt egy jó oldal, ahol nagyon részletesen tárgyalja a koma a maszk működését, tervezését és megvalósítását:

http://home.digitalexp.com/~suiterhr/TM/apodize.htm

A helyes méretezés kulcsfontosságú, és ebben benne van a maszkhoz használt anyag fényelnyelésének a kimérése is. A fenti cikk írója kitalált egy ügyes módszert, hogy hogyan lehet egy (D)SLR kamera fénymérőjét használni erre a célra.

Ez pedig egy felhasználói vélemény (http://www.astronomyhints.com/apodize.html):

How well does it work? I find it works well. When you first look in your telescope using an apodizing screen, you may be horrified. What you'll see is an awful array of scattered colors. But in the center of all that you'll see about a 100 arc-second area of clear view. This points out that the apodizing screen only works for observing small objects, such as double stars and planets. Whatever is small enough to fit in that 100 arc-second region of clear view is fair game.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.09.25. 03:30

Az alábbi animációt egy videó felvétel néhány képének felhasználásával készítettem. Azt látni rajta, amint az Európa bevonul a Jupter árnyékkúpjába. Az eseményt rögzítő videó felvételt 2011.09.25. 0 óra 48 perc 8 másodperckor indítottam. A számlálót ehhez képest kell értelmezni. A halványodás egy percnél tovább is eltartott. A fogyatkozás kezdetét 0 óra 50 percre teszem, a teljes elhalványodást 51 perc 10 másodpercre.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.09.25. 22:17

A Jupiter 2011.09.25-én 1h 25m NYISZ. 25cm-es Skywatcher Newton, Barlow lencsés fókusznyújtás, vörös szűrőn keresztül, Flea2 CCD-vel, 1000 képkocka átlagolásával.
j6-0000.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Kónya Zsolt
Hozzászólások: 51
Csatlakozott: 2009.09.14. 12:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Kónya Zsolt » 2011.09.26. 14:50

Jupiter, red light, 150/1650 Newton - f/26, DMK21AU04
Jupiter_20110926_0030_UT.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.26. 19:50

Jó képek!
Utóbbi szép példa a vörösben végzett megfigyelések előnyeire. Sokan rendszeresen észlelnek így a légkör miatt, meg a sűrűbben részletgazdag kép miatt is.
Egyébként én próbálkoztam zöldben is, az is nagyon jó tud lenni, főleg ajánlható az "akromátos fényképészeknek".
janwar
Hozzászólások: 200
Csatlakozott: 2009.12.11. 19:43

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: janwar » 2011.09.27. 09:12

Ma hajnalban szinte tökéletes seeing mellett, a Berente tükrös 156/640-es asztrográffal készítettem ezt a felvételt Scopium kamerával. Nekem úgy tűnik, hogy ilyen rövid fókusz mellett ez nem rossz eredmény egy tükörtől!
AVI_00000-2.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
200/800 karbon asztrográf SW tükörrel, SW HEQ5 Pro Go-To, Paracorr type I. korrektor, Canon EOS 500D, ALCCD5 guider kamera,
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.27. 18:30

janwar írta:Nekem úgy tűnik, hogy ilyen rövid fókusz mellett ez nem rossz eredmény egy tükörtől!


Nekem is! :)
De miért írtad, hogy "egy tükörtől" ??? Ahogy nézem kb. legalább 4m fókusszal dolgoztál, ez tizenöt centi körülhöz nagyon elég.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.09.27. 23:12

Üdv!
Nagyon szép képek kerültek fel, most kicsit rontom a színvonalat, mert elég pocsék légköröm volt legutóbb.
Ezért nem érte meg fennmaradni, de ha már elkészítettem, felrakom mert lenne egy kérdésem is.
Ami azért jól kivehető, hogy épp "fordul be" a NVF, az északi sapka alsó részén van pár sötétebb részlet, a déli sáv elég homogénnek tűnik ebből a szögből.

Mit lehet tudni az északi felhősávban lévő sötétvörös foltról? Bármilyen infó van vele kapcsolatban? Elég feltűnő jelenség már jó ideje.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.09.29. 16:36

Mindenkitől elnézést, de volt egy szórakozott pillanatom :) és készítettem egy Galilei-hold sorozatot egy régebbi felvétel alapján. Tudom, semmi értelme ezeknek a felnagyított, "blurozott" képeknek.
Az eredménynek számít, hogy az Io vöröses színű, az Európa meg mintha kisebb fázisszerűséget mutatna?
Vagy ilyen képeknél nem lehet eldönteni?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.09.29. 20:49

Atis írta:Üdv!
Mit lehet tudni az északi felhősávban lévő sötétvörös foltról? Bármilyen infó van vele kapcsolatban? Elég feltűnő jelenség már jó ideje.


Én is várom a választ a Jupiter tudoroktól napok óta, mert szépen látszik a folt, de még sajnos nem ért rá senki :(
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”