Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: András » 2012.11.30. 16:14

SirAlo írta:Valaki nezte mostanaba a Jupitert? En az este neztem es a savok folott mintha egy fekete potty lett volna lathato, szerintem nem a hold arnyeka , mi lehetett? (tukros tavcso, igazabol azthiszem a savok alatt van a potty)


http://www.skyandtelescope.com/observin ... javascript

Kiváló észlelési segédeszközök, többek közt jupiterhold-jelenségek megfigyeléséhez. A regisztráció csak emailcím és jelszó megadásából áll. Itt pontosan meg lehet tudni, hol vannak a holdak és az árnyékaik.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2012.11.30. 17:26

Kis reklám - jövőre nem lehet gond,/ na mikor is, ó, mondd; /ha most a szezonban/... (itt kifogytam a kecskerímekből) belépsz, megújítod tagságodat az MCsE-ben! Az Évkönyvben - ami jár ugye - remélhetőleg jövőre is a Jupiter holdak jelenségei percre benne vannak. Kezdődik - vége.

Jelölések: >ák< - árnyéka a Jupiteren kezdődik (megjelenik egy fekete pötty); >áv< - árnyéka a Jupiteren végződik (eltűnik a fekete pötty); >fk< - a holdacska fogyatkozása kezdődik (belép a Jupiter árnyékába, sitty-sutty eltűnik egy fehér pötty); >fv< - a holdacska kilép a Jupiter árnyékából sitty-sutty egyszer csak megjelenik egy fehér pötty - a holdacska; ... A továbbiak nehezebben vehetőek észre, de szintén csodálatosak; a második betű szintén csak "k" vagy "v" lehet - a kezdetre vagy a végére utalva, az első betű pedig "e" vagy "m" lehet - a holdacska a Jupiter elé lép a Földről nézvést ez az "e", az "m" pedig, hogy mögé megy. Megfigyelésük szemet próbáló feladat.

Úgy 5-6 évente pedig csudás jelenségek fordulnak elő; mikor a holdak pályasíkjába belekeveredik a Nap (vagy a Föld), akkor a holdacskák egymást is fogyatkoztatják, egyik a másikának elébe megy, stb... Nagyon szép dolog ezeket végignézni! Néhányat láttam már, mondhatom, feledhetetlen!

Szóval a versike folytatható, de a lényeg; 7300,- Ft 1 évre (ha igaz), 2013-ra a tagsági díj! Az évkönyvben pedig nem csak a Jupiter holdak jelenségei szerepelnek! Sok más is, táblázatok, cikkek,...

Üdv: Szolcs
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.12.01. 00:04

SirAlo írta:Valaki nezte mostanaba a Jupitert? En az este neztem es a savok folott mintha egy fekete potty lett volna lathato, szerintem nem a hold arnyeka , mi lehetett? (tukros tavcso, igazabol azthiszem a savok alatt van a potty)


Az Europa árnyéka volt az.

jup_UT20121129-2119_150-1240N_3xBw_Scp_nt.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
SziZso
Hozzászólások: 29
Csatlakozott: 2012.12.03. 18:16

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SziZso » 2012.12.05. 17:37

70/500assal mennyire kivehető a Jupiter az égbolton?
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2012.12.05. 18:04

SziZso írta:70/500assal mennyire kivehető a Jupiter az égbolton?


Hello!
A Jupiter még szabad szemmel is szép feltűnő csillag. A 70/500-assal biztosan fogod látni a négy Galilei-holdad és szerintem 50X-es nagyítás felett a két fő egyenlítői felhősáv is megmutatja majd magát. Ezeket biztosan fogod látni!
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2012.12.05. 18:12

Cseh Viktor írta:
SziZso írta:70/500assal mennyire kivehető a Jupiter az égbolton?


Hello!
A Jupiter még szabad szemmel is szép feltűnő csillag. A 70/500-assal biztosan fogod látni a négy Galilei-holdad és szerintem 50X-es nagyítás felett a két fő egyenlítői felhősáv is megmutatja majd magát. Ezeket biztosan fogod látni!


Nagyobb nagítással nyugodt légkör esetén még többet is lehet látni.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.05. 20:46

Cseh Viktor írta:
SziZso írta:70/500assal mennyire kivehető a Jupiter az égbolton?


Hello!
A Jupiter még szabad szemmel is szép feltűnő csillag.


Tudom, hogyan érted, de így leírva eléggé érdekes.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.12.07. 21:00

Sziasztok!
Ma voltam kint kicsit fagyoskodni, Jupitert nézegetni.... :P

Találtam egy ilyet Jupitertől jobbra felfele:

http://kepfeltoltes.hu/121207/Screen_Sh ... es.hu_.png
http://kepfeltoltes.hu/121207/Screen_Sh ... es.hu_.png

Mi ez a halmaz? Tök jól lehetett szabad szemmel látni ennyi csillagot, de mi ennek a "területnek" a neve?


Köszi
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mizar » 2012.12.07. 22:24

therussian írta:Sziasztok!

Mi ez a halmaz? Tök jól lehetett szabad szemmel látni ennyi csillagot, de mi ennek a "területnek" a neve?


Köszi


Az M45

http://hu.wikipedia.org/wiki/Messier_45

Ha elég sötét az észlelőhelyed és jó a tápcső, akkor te is láthatod a Merope körül lévő ködösséget.
Ha sikerült észlelni, akkor biztos lehetsz abban, hogy a szemed hozzászokott a mélyég észleléshez.
De legalább 7 csillagot szabad szemmel észlelni kellene a halmazban ehhez. Akkor szép tiszta a levegő.
therussian
Hozzászólások: 81
Csatlakozott: 2012.03.24. 17:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: therussian » 2012.12.08. 08:39

mizar írta:
therussian írta:Sziasztok!

Mi ez a halmaz? Tök jól lehetett szabad szemmel látni ennyi csillagot, de mi ennek a "területnek" a neve?


Köszi


Az M45

http://hu.wikipedia.org/wiki/Messier_45

Ha elég sötét az észlelőhelyed és jó a tápcső, akkor te is láthatod a Merope körül lévő ködösséget.
Ha sikerült észlelni, akkor biztos lehetsz abban, hogy a szemed hozzászokott a mélyég észleléshez.
De legalább 7 csillagot szabad szemmel észlelni kellene a halmazban ehhez. Akkor szép tiszta a levegő.


Oh köszi :)

Igazából tegnap jól felöltözve kimentem, de a hidegben való tökölés (nehezen találok meg dolgokat égen, nem szabadszemmel, hanem távcsővel...) hamar kedvét szegi embernek, amúgy nézelődtem volna tovább is...

Tényleg, erre valami tipped, tippetek, hogy miként tájékozódhatnék jobban távcsövemmel? Netwonom van és ugye így fordított képet látok mint valóságban és amíg keresőtávcsővel relatíve gyorsan ráállok bármire amit keresnék, ahogy belenézek az okulárba, mégha nagylátószögű is, akkor is onnantól elvesztem.... balra állítsam? jobbra? le? fel? ívesen vagy hogy? és akkor ott megakad a tudomány h bármit is megtaláljak...
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”