Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.03.19. 08:34

Szia János!

Örülök hogy Te is kb. ebben az időpontban rögzítetted ezt a felvételt.
03.17.-én nálam gyengébb volt a nyugodtság, S=5
Rajzot készítettem 19:26-20:00 UT közt,tehát jó az egyezés időpontilag.A rajz még kidolgozás alatt van.
Érdekes,hogy a bolygón az NPR területén jól látszott a bolygó előtt elhaladó Callisto,ami nem látható a Te felvételeden,vizuálisan viszont látszott kb. 19:45 UT tól. Úgy nézem beleolvadt az NPR területébe.
Esetleg tudsz világosítani a képen,hátha előtűnik a Callisto?

Derült eget!

Üdv: Laci
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.19. 08:52

Sziasztok!

Nekem ez sikerült 17-én este egy 120/1000 kromáttal.

Kép

Zs.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2016.03.19. 09:44

uxamatőr írta:Esetleg tudsz világosítani a képen,hátha előtűnik a Callisto?


Éder Iván honlapján van egy felület, amihez érdemes beállítani a monitort, mert sokszor lehet szembesülni vele, hogy két különböző képernyőn gyakorlatilag két különböző képet látni. A CRT/folyadékkristályos szerelvényeket meg nagyon nehéz összehangolni.
Nálam szépen látszik minden, a CRT kicsit sötétebb, de szebb. Íme egy átdolgozott változat:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.03.19. 10:56

Szia János, szia Zsolt!

Nagyszerű felvételek.
Így már látszik a Callisto!
Köszönöm a képeket.
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2016.03.19. 11:57

Szia Laci!

Tegnap is (18-án) is kint voltam és készítettem felvételeket. Kb. másfélórát küzdöttem az élességgel, de annyira rossz volt nálam az ég, hogy hiábavaló volt. A bolygó ugrált, pulzált a monitoron, időnként be-bevillantak a sávok. A mai délelőttöm ment rá mire ezt a képet ki tudtam csikarni. Egyetlen pozitívuma, hogy az Io és az Európa is előbukkant rajta. Hátha felhasználható valamire, megosztom:

Kép

Zs.
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2016.03.19. 13:47

Szia Zsolt!

Én is kint voltam és a nyugodtság csapni való volt.
Vártam ,de nem javult.
Nem láttam értelmét nekilátni a rajzolásnak,mert csak bosszankodtam volna, így nem készült rajz.
Talán vasárnap este újra megpróbálom,mert ma estére felhős időt mondanak,sajnos.

Üdv:Laci
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.03.25. 18:34

Tegnap sikerült rávennem magam egy kis felvétel készítésre, bár elég szeles volt, de azért tiszta az ég, azonkívül a jobbik kamerám meg tavaly óta szőrén szálán eltűnt, egyelőre nem találtam meg, így az SPC 900 kamerával készítettem a képeket. 150/1250 Newtonnal Ezüsttel van bevonva a tükre ami saját készítésű.

Két Jupiter is van a képen egyik fekete fehérre sikerült, a másik színesebb. A közeli hold az Io, ami később be is lépett a korong mögé, a nagy foltok az elvileg nem a Nagy Vörös Folt, de érdekes elég nagyok.

Ma elég borús, talán holnap megint bevetem a szerkentyűt, főleg ha a jobbik kamera is meglenne közben.

Registax6-tal pár száz kép összegzése a kép.

Object_20160324_1858_03_nagy_ketto.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.03.25. 20:27

Épp most jöttem fel a lakásunkba az észlelésből.
Sikerült vizuálisan észlelni egyszerre az Io és az Europa árnyékát.

Helyszín: Debrecen belvárosa.
Körülmények: erős fényszennyezés, derült égbolt, jó átlátszóság.
Eszközök: SW 80/600 ED, AZ-4 állvány, 9,7 mm Meade plössl, 6 mm UO ortho, 3x barlow.

A 9,7 mm-es és a 6 mm-es okulár önmagában remek képet adott, de a ~62x és a 100x nagyítás nem volt elég a fekete pöttyök megpillantásához.
A barlow az ortho-val 300x nagyításon pedig túl nagy volt ehhez a távcsőhöz a kontrasztos képhez (a nyugodtság megengedte volna ezt a nagyítást).
Végül a plössl és a barlow kombinációja (~185x) hozta meg a várt eredményt.
A kontraszt lehetett volna kicsit keményebb, de a két hold árnyéka így is egyértelműen azonosítható volt a Jupiteren.
Egy barátommal közösen mintegy 20 percig követtük a jelenséget 19:20-19:40 között.
Az optimális megoldás ebben az esetben valószínüleg egy 4 mm-es ortho lett volna (150x nagyítás), de az sajnos (még) nem állt rendelkezésre.

A vizuális észlelés öröme óriási volt.
Kívánom mindenkinek, hogy minél többször legyen hasonló élményben része!
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2016.03.30. 16:48

Március 17-én 0:16 UT-kor két amatőrcsillagász is felvételt készített a Jupiter peremén látható felvillanásról, ami feltehetőleg egy légkörbe csapódó aszteroida vagy üstökös lehetett. Elnézve a fórum korábbi oldalait, aznap este igen aktívak voltak észlelőink, úgyhogy talán érdemes lenne átnézni a videókat, hátha sikerült valakinek tudtán kívül megörökítenie az eseményt. Sajnos aznap este én a passzívak közé tartoztam... :(

Videók a becsapódásról:

https://www.youtube.com/watch?v=qCN4s4jaNNA
https://www.youtube.com/watch?v=4LiL7RYG7ac

Persze az Index cikkében sikerült Ausztria helyett Ausztráliát írni, nem tűnt fel nekik, hogy akkor ott már világos van... :D
Avatar
BARRACUDA
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2012.02.06. 20:21

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: BARRACUDA » 2016.04.01. 00:48

Én március 18-án észleltem utoljára behatóbban a bolygót a külvárosi erkélyünkről 0:30 körül. Csak a kis mobil csövet vetettem be, a Celestron C90-es makszutovot (90/1200) egy AZ3-on. Kb 40 perces hűlés után már szép stabil képet mutatott az okuláron keresztül. Két okulárt használtam, egy Super Planetary SPLER 9 mm-est (133x), és egy SW Planetary 6-ost (200x). Éppen a Callisto szurokfekete árnyéka vonult végig a bolygón, ami a kisebb nagyítással is azonnal látszódott. A többi hold különböző színe és méretbeli különbsége is minimálisan érzékelhető volt, a bolygón stabilan 5-6 sávot lehetett látni, a két fősávban néha-néha bevillantak a fodrozódások. A NVF most éppen nem látszódott, a bolygó barnás és szürkés színekben mutatta magát. Megint megbizonyosodtam a kis tubust illetően, hogy kicsi a bors de erős :)


Szerző: algor » 2016. március 30., szerda 16:48
Március 17-én 0:16 UT-kor két amatőrcsillagász is felvételt készített a Jupiter peremén látható felvillanásról, ami feltehetőleg egy légkörbe csapódó aszteroida vagy üstökös lehetett. Elnézve a fórum korábbi oldalait, aznap este igen aktívak voltak észlelőink, úgyhogy talán érdemes lenne átnézni a videókat, hátha sikerült valakinek tudtán kívül megörökítenie az eseményt. Sajnos aznap este én a passzívak közé tartoztam... :(


Azóta tudni már valami bővebbet az esetleges aszteroida becsapódásról?
____________________________
- SW 150/1800 MC
- SW 127/1500 MC
- SW ED APO 100/900
- Celestron C90 (90/1200 MC)
- Bresser 10x50
- Lacerta 8x45
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”