Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
berenteb
Hozzászólások: 234
Csatlakozott: 2009.09.17. 13:32

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: berenteb » 2012.08.30. 20:49

itt egy gyenge Jupiter 29-e hajnalról. A légkör nagyon nyugtalan volt sajnos.
25/02340 Yolo, kb. 6000-es fókusszal.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2012.09.01. 12:39

Nagyon jó kép, a légkörhöz képest főleg.

Tegnap előtt olyan rossz volt itt a légkör hogy még a számítógépet sem volt érdemes bekapcsolni.
Jó lenne már jobb nyugodtságot is kifogni, mert katasztrófa ami mostanában van.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
EmThor
Hozzászólások: 31
Csatlakozott: 2012.07.07. 16:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: EmThor » 2012.09.09. 02:27

15x70-es binoksival kézből nem, állványról viszont jól kivehető volt 3 Hold, az Io épp' takarásban van.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.09.11. 11:55

Sziasztok!

Ismét üstökösbecsapódás látható a Jupiteren (NEB, L1=335)!

http://www.universetoday.com/97294/view ... -fireball/

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/ ... in/5413225


Egy képkocka George Hall (egy texasi amatőr) videófelvételéből:

Kép
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: maro » 2012.09.22. 19:29

Van itt egy nagyon jó kis összefoglaló a Jupiter NEB részén bekövetkezett dramatikus változásáról. Valóban látványos felvételpár. Szerintem érdemes még megnézni, hogy mennyire megerősödött az EB is, ahogy azt pár héttel ezelőtt az első felvételek alapján it a fórumon is gyanítottuk.

http://www.skyandtelescope.com/communit ... 22476.html
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.09.23. 21:03

Üdv Mindenkinek!
A láthatóság során először sikerült elkapni a bolygót, átlagos körüli, néha kicsit rosszabb légkörnél.
Érdekesen alakul a felhőzet. Pillanatnyilag kissé színesebbnek érzem, mint a legutóbb volt. Egészen egyediek pl. a fősávból kinyúló kékes kivetülések, mármint legalábbis intenzitásukat tekintve.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
aronkevekiss
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2010.09.07. 12:45

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: aronkevekiss » 2012.09.30. 20:27

Kedves Jupiter Észlelők!

Szeretnék bemutatkozni, Kiss Áron Keve vagyok, az MCSE Bolygók Szakcsoportjának vezetője.
Mint bizonyára mindenkinek feltűnt, a Jupiter hihetetlenül aktív és változatos az utóbbi néhány hónapban. A viharos NEB kondenzációi és EZ-be nyúló hosszú kivetülései mellett az NTB is megvastagodott, kettévált, a teljesen kifakult vörös folt fölé beért a BA ovál, mostanában pedig az egyenlítői öv kezdett el hízni és fodrozódni.
A novemberi Meteorba tervezek egy Jupiter-ajánló cikket írni, ahol a nyári együttállás óta készült képeket kedvcsináló gyanánt kiértékelném, a NEB vihar részleteivel együtt.
Örömmel kérnék mindenkit, aki július óta készített fotót vagy rajzot a bolygóról, küldje el a megfelelő adatokkal együtt (távcső, kamera, szűrők, UT!) az aronkevekiss@yahoo.co.uk címre, vagy regiszráció után töltse fel az MCSE észlelésgyűjtő oldalára, az eszlelesek.mcse.hu-ra.
Nagyon köszönöm mindenki együttműködését, az október 6-ig (szombat) megkapott képek anyaga biztosan benne lesz a Meteorban.
Baráti üdvözlettel:
Kiss Áron Keve
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2012.10.06. 14:56

Egy kép Ma hajnalról: Elég érdekesen alakul a felhőzet, mintha a szokásosnál erősebben elkülönülnének a sávok a magasabb szélességeken. A NVF-nak megint társa akadt, ami már majdnem versenytársa is kiterjedésében.
Az Északi fősáv hihetetlenül széles és színes, a pólus pedig jóval sötétebb a Délinél.
Berente Béla ezen oldal tetején látható fotójával összehasonlítva úgy látszik, a két vörös folt közeledik egymáshoz. Béla fotóján egy fekete csomó látszik a KVF jobb oldali (nyugati) pereménél, amely nálam már a NFV Déli pereménél látszik (-körbejárja a viharokat?- felteszem, hogy ugyanazon alakulatról van szó.)
Színes nagyon a bolygó, a képen alapbeállításokkal dolgoztam.
Nagyon fohászkodtam a jó légkörért, és kívánságom félig teljesült is. Ez volt az egyik olyan ritka eset, mikor első pillantásra nyugodt kép látszik, csak éppen a legfinomabb részleteket mossa szét a levegő. (195/1300N+4x+Scopium, 1150 képből. A kép szélén a Ganimédesz hold látható.)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Laci41
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2012.03.19. 01:31

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Laci41 » 2012.10.13. 01:58

Sziasztok!

Teljesen kezdő vagyok,pár napja van távcsővem, egy 80/600 as Skywatcher APO.
Első észlelési kisérletem panellakás ablakából.
Valószínű a Jupitert láttam ,mellette a 3 holdját,de a Jupiteren nem volt jól látható szinte semmi éjjel 1óra fele,a távcsővet mintha nem lehetett volna élesre állítani.
Kérdésem a gyakorlottakhoz:
Milyen most október 13 án a láthatóság éjjel 1 és 2 között?Próbálta valaki hajnali 1 óra fele a Jupiter sávjait nézni? Mennyit lehetett kivenni egy jó távcsővel? Távcsővem valószínű jó,a légköri viszonyok lehetett a baj?
100 szoros nagyításal néztem, 6mm es Plössl okulár.Éppen minta láttam volna a Jupiteren sávokat,aztán semmi.
Szívesen veszek minden tanácsot.Ti mit láttatok?
Üdv:Laci
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2643
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.10.13. 08:11

Kedves Laci! A távcső bizonyára jó, ezekkel nem szokott gond lenni.
Hanem a panel ablakából való észlelés... Gondold meg, hogy a nyitott ablakon ömlik kifelé bentről a meleg levegő a kinti hidegbe. Ez hatalmas turbulenciát jelent, ami súlyosan összemossa a képet! Óriási a levegő nyugtalansága! Ezt látod úgy a távcsőben, mintha nem lehetne élesre állni. Tehát az ablakból (meg az üvegen át) észlelést sürgősen el kell felejteni.
Már az is jelentős javulást okoz, ha erkélyről észlelsz.Persze ott is zavaró a falak mentén áramló meleg, de közel sem ennyire.
Ezzel az összeállítással 100x nagyítással több sávot is láthatsz a Jupiteren, meg az éppen átvonuló valamelyik holdja árnyékát is. Kicsit persze gyakorolni kell (azaz jó sokszor és kitartóan észlelni, hogy az agyad szokja ezt a teljesen új fajta képfeldolgozást :D ), de menni fog.
A levegő nyugodtsága (amit seeing-ként is említünk néha) hajnal felé javul, mert addigra bekövetkezik valamilyen kiegyenlítődés a nappal jobban és a kevésbé felmelegedett tereptárgyak között.
Aztán ha egyszer ki tudod tenni a távcsövet a szabadba, távol mindenféle kéményből, háztetőről, stb- kiáramló levegőtől, akkor csodát látsz.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”