Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.03. 13:47

Atis-nak: A Meteor Csill. Évkönyv minden hónapra feltünteti a holdak keringését, névvel jelölve, és a eltűnésüket, kibukkanásukat, árnyékukat.
Most valóban nagyon szép színes a nolygó, ez még kicsi távcsővel is észrvhető. Az egyenlitői zóna (EZ) feltűnően fényes, de nem egyenletes, ez Berente B. képén is kól kivehetú. BQ.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.08.10. 22:45

Tegnap először láttam a bolygót 150x-es nagyítással, fantasztikusan szép volt!
A bolygó jobb alsó szélén észrevettem egy határozott pöttyöt. Először azt hittem, a Nagy Vörös Foltot látom, de aztán rájöttem, hogy ennek bizony holdnak kell lennie. Lajos bácsi hozzászólásához kapcsolódik, hogy épp az Évkönyvből néztem ki, hogy az Io átvonulását láttam! :)

300x-al is látszik, de a színek elmosódottabbak, az egész kontúrja sokkal halványabb. Az Io itt beleveszett a bolygó fényébe.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.10. 23:21

Nagyon jó, Árpád! Ha nézegeted a Jupitert, próbáld a színárnyalatokat észrevenni. A szemedet ne erőltestd, inkébb "enged el magad". Ugy 3-4 alkalom után már észreveszed, hogy pl. egy-egy sáv sötétebb és világosabb foltokat, területeket tartalmaz. Közben megpróbálhatsz egy-egy rajzot készíteni. Kezdetben nem lesz nagyon szép, inkább a sávok és a sávok foltjainak helyzetét próbáljad rögzíteni!
A rajzoláshoz űrlapot az MCSE honlapjából kiindulva tudsz letölteni. Ha kdved van hozzá, pontosan utána nézek a lépéseknek.
Kezdő észlelők! Ez mindenkinek szól ám! BQ.
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.08.10. 23:25

tényleg nagyon szép volt, jó hogy nem csak én láttam. :D
először az Io árnyéka tűnt fel rajt, majd a Ganymedes becsúszott mögé a másik oldalon, kicsit később meg az Io került elé. (kb 23órától 24ig) vörösfolt nekem nem volt, csak 3sáv. ha megtanulnék bolygótfotózni akkor csakis mozgó animációkat készítenék az ilyen látványok miatt.
sp.

150x meg 100x al néztem 80EDvel, a Stellarium mondta meg hogy ki kicsoda.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.11. 00:41

Minden észlelőnek: a Jupiter rajzoláshoz űrlapot találtok:
http://bolygok.mcse.hu
innen az Észlelőlapok rovatban a
Jupiter korongrajz
letölthető, kinyiomtatható. (De póstacimre küldhetek minta lapot).
Gyakorlatnak csak a jobb oldali korongot érdemes megrajzolni, elősorban a sávok (sötét) és a zónák (világos) helyét, meglehetősen pontosan. Kis gyakorlat után lehet bővíteni a programot.
A rovatok közül első próbákra csak az észlelés dátumát (óra-per: mettől meddig), a nevet és címet, és a távcső, valamint a légkör adatait érdemes kitölteni.
A szóbeli leírásnál kicsit részletezni kell: milyen szineket, árnyalatokat láttatok, külön kiemelni, hogy a sávokon hol látszott sötét folt, vagy nyúlvány, beoblösödés.
A Jupiter néha nagyon gyorsan változik, még a legegyszerűbb rajz is hasznos tájékoztatást adhat!
Mára ennyit. Üdvözlettel: BQ.
f1angel
Hozzászólások: 198
Csatlakozott: 2010.04.13. 13:04

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: f1angel » 2010.08.11. 08:10

:D Mi is Jupitereztünk egy kicsit tegnap. :D

De mi csak egy sötét sávot láttunk. 30x alig kivehető volt, 48x már jobban látszott, 150x hozta ki igazán. 3 holdat vettünk észre, holdárnyékot/átvonulást nem. Aztán fátyolfelhők és a párásodás zavartak haza. :twisted:
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.08.11. 09:40

Halló flangel! Az 5 cm-essel azért láthatod "fent és lent" a két pólussapkát! Azután, ha jól megnézed, talán kivehető a déli pólussapka és az egyenlítő közt egy nagyon keskeny sáv. Próbálj most az árnyalatokra figyelni: barnás, szürkésbarna, vörösesbarna, kékes-szürkés. A zónák (ezek a világos területek) különböző fényességűek. Pl. most a déli pólussapka legalul egy határozott sötétebb terület, ez az egyenlitő irányában fokozatosan világosabb szürkévé válik. (Én több évig egy 5 cm-essel nézetm, kb. tudom hogy mire képes).
Éjfél körül még eléggé alacsonyan van, az is zavar. Üdvözöl: BQ.
szkleni
Hozzászólások: 112
Csatlakozott: 2009.08.07. 08:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: szkleni » 2010.08.11. 10:01

Sziasztok!

Hétfő éjszaka észleltem a Jupitert, a változásait folyamatosan rajzoltam, végül összeállt egy négy képes sorozatocska, amin szépen lehet követni a holdárnyékot, a holdak keringését. Amint tudom, beszkennelem és felteszem valahova.

T.
E-Zoli
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2009.09.18. 17:52

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: E-Zoli » 2010.08.11. 10:12

Halihó!

Ma hajnalban 5 óra tájban csináltam két észlelést Jupiterről.
Sajnos az ég nagyon gyorsan világosodott, korábban szerettem volna kezdeni dehát így jött össze.
Egyébként nagyon szépen ragyogott az égen még ekkor is. Aztán már szabad szemmel csak nehezen lehetett észrevenni, de ha a távcsövel úgyis követem, akkor semmi probléma.
Már nagyon régen észleltem, úgyhogy újra bele kell jönni, nagyon furcsa érzés, hogy hiányzik a SEB- igy talán a GRS - t is nehezebb kiszúrni.
Felraktam az észlelést, látható a képeim közt a Vizuális észlelések mappában.

Este még úgy terveztem, hogy mélyegezni is fogok, de ahhoz már túl világos volt mire felébredtem. Talán majd ma, vagyis holnap! :)

Jó eget!
Jó észlelést!

Zoli
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.08.11. 10:58

Nagyon szép rajzok, Zoli! :)
Én is kedvet kaptam a Jupiter dokumentálásához, legközelebb igyekszem talán rajzolni valamit. Az Io átvonulást mindenképp jó lett volna így megörökíteni.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”