Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.10.20. 11:42

Obszidián írta:Szabó Zolinak az a véleménye, hogy az Index szenzációhajhász cikket ír.
Re: Kisbolygókról bármit
HozzászólásSzerző: Szabó Zoltán (SzZoli) » Tegnap, 11:34

Tipikus szenzációhajhász Index-cikk. Kár több szót pazarolni rá.

Ez is kacsa ? : http://index.hu/tudomany/2013/10/16/a_j ... _esocsepp/


Kíváncsi vagyok, igaz lehet-e. A cím nyilvánvalóan a szenzációt kergeti. Hogy lehetséges-e, azon múlik, hogy a gázok milyen halmazállapotban vannak olyan körülmények között, ahol a szén gyémánttá alakul. Nekem az a gyanúm, hogy ott már legalább folyékonyak, de az is lehet, szilárdak. Ekkor persze esőről nem lehet beszélni. Az is kérdés, mekkora a hőmérséklet. Ha túl nagy, az atomok közötti kötések már felbomlanak. És kérdés, hogy van-e szén-körforgás, hasonló, mint a vízé a Földön: azaz felemelkedik-e valamiért szén, és visszahullik majd - akármilyen formában.

De arról lehetett egyes cikkekben olvasni, hogy az óriásbolygók magja gyémánt, és azt veszi körül a fémes hidrogén. De ez is csak egy feltételezés.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.20. 20:54

Szép kis felhős idő lett mostanra itt. Viszont a Stelláriumot megnéztem és a Jupiter olyan hajnal 3 óra környékén Callisto meg IO holdakkal szép táncot fog járni, előtte elmennek, és ez a két hold majdnem egymáson is átmegy látszólag, ha jól látom, szerintem érdekes lenne, ha valaki fel tudná a jelenséget venni, valami komolyabb felszereléssel.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.10.21. 14:59

Hadd kerdezzem meg meg egyszer:

mpt írta:
tobe_ írta:Ezt a képet az egyik videóból összegeztem egy saját programmal, képátlagolással. A távcső 76/700 Newton fókuszában a CCD chip elhelyezve.


Erdekelne ez a sajat program, meg tudod osztani velunk?

A CCD pontos tipusa is erdekelne (kulonos tekintettel a pixelmeretre).

--mpt
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2013.10.21. 15:27

tobe_ írta:Szép kis felhős idő lett mostanra itt. Viszont a Stelláriumot megnéztem és a Jupiter olyan hajnal 3 óra környékén Callisto meg IO holdakkal szép táncot fog járni, előtte elmennek, és ez a két hold majdnem egymáson is átmegy látszólag, ha jól látom, szerintem érdekes lenne, ha valaki fel tudná a jelenséget venni, valami komolyabb felszereléssel.


Kedves Béla!

A Stelláriumban milyen beállítással találod meg a Jupiter holdjait? Melyik verziót használod?
Előre is köszönöm!
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.21. 16:19

Szia Tünde!

Ha még nincs telepítve a Stellarium, akkor innen letöltheted a legfrissebb verzíót :
http://letoltes.prim.hu/search?sphinx_s ... by=absdate

1. A Stelláriumban írd be a keresőablakba : Jupiter , nyomjál egy Entert.
2. Ha a felszín alatt van a Jupiter, akkor kapcsold ki a felszint.
3. Klikkelj : A kijelölt égitest középre igazitása jelre ( négy nyíl egy négyzetben ).
4. Kapcsold ki a légkört.
5. A számítógép klaviatúráján nyomd le a - Page Up -billentyűt többször.
Vagy, addig tartsd lenyomva amíg a megfelelő nagyítást eléred.
Kilépni : jobb klikk az egérrel. Jó szórakozást.
Obszidián.
Török Tünde
Hozzászólások: 93
Csatlakozott: 2013.09.16. 20:40

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Török Tünde » 2013.10.21. 17:34

Köszönöm, működik!!!! :-)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.21. 19:53

Török Tünde írta: Melyik verziót használod?
Előre is köszönöm!


Szia Kedves Tünde !

Úgy látom lemaradtam a csatlakozásról. :) Nálam a 0.11.1 verzió van gépemen jelenleg. Jó kis program, időben lehet léptetni könnyen, meg lehet látni milyen jelenség fog bekövetkezni, ha valamit szeretnénk elcsípni.

Ha görgetős egered van, azzal lehet nagyítani, kicsinyíteni is a képet, csak ez eszembe jutott, a kezeléséhez.

Közben Molnár Péternek is válaszolok. A a program egy kis egyszerű valami egy ismerősöm dobta össze pár éve, mikor együtt alkottunk valamit és szóba került a csillagászkodás, feltehetem valami tárhelyre, hogy megnézhesd. Annyit tud csinálni, hogy ha egy bolygó képe van egy .avi fileban, azt a file-t megnyitja és a képkockákat középre teszi valami súly függvény szerint, majd átlagolja és a látható kép jött ki belőle pl. amit mutattam.

Ahogy néztem a Registax programmal is, hogy az mit állít elő az adott nyersanyagból, ez is hasonló eredményt ad, persze valami jobb nyersanyaggal én is megnézném, hogy mi jönne ki belőle.

A képet, ami előáll menet közben valami képlopóval lehet megörökíteni, nem menti ki file-ba sem.

A linkjét ide még beírom, ha feltettem valahova, mindjárt meg is teszem ezt, most kerültem a gép elé. Az előző beírásodat is láttam, csak még nem volt időm válaszolni, elnézést, ha megvárattalak, de előbb utóbb mindig előkerülök, rossz pénz nem vész el. :)

Üdv Nektek.

ui. most közben megnéztem a Stellariumban, és ma hajnalban megint érdekes jelenetek lesznek, az IO elmegy a Jupiter mögött, 3 másik nagy holdja pedig szinte egy pontba csoportosul olyan 2-3 óra közötti időben, ha nem lenne felhő, megpróbálom felvenni kamerával ezt, majd kiderül, hogy közben beborul e. A Hold is lehet közel lesz ezekhez aránylag.

http://data.hu/get/7053259/FilmStabilize.exe&filename=FilmStabilize.exe
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.10.21. 22:59

Kedves Tobe!

Szerintem Te is dolgozd fel a képeidet a registax-szal. Ha segítség kell a használatában, állunk rendelkezésedre! Valószínűleg jobb lesz a végeredmény még a Te videóid esetén is mint azzal a programmal, amit linkeltél. Kipróbáltam, de nem igazán "jött be".
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Imre » 2013.10.23. 00:14

Tobe kedvére a Jupiter és Io 2013.10.22. 2:05 UT időpontban, nagyon párás légkörön át fényképezve, amely hajnali 5-re már szinte átlátszatlan köddé alakult. A Távcső tükrét is vastagon beborította. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.23. 01:16

Nálam így nézett ki 2013.10.22 0h33m időpontban magyar idő szerint:

video13_stack.PNG


Ma is próbálkoztam, de nem sok sikerrel, már meg a távcső vezérlőhöz használt PC táp döglött be és nem követte a filmezni kívánt Holdat ... Plusz a 20 centis tükrömet próbálgattam, mit lehetne belőle kihozni, de azon még van mit csinálni.

Üdv.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2013.10.23. 01:30-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”