Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.05. 07:07

A Jupiter ma hajnalban az Europa és Io holdakkal. A nyugodtság stabil 6-7 körüli volt. Élveztem a helyzetet, szokás szerint jól átfagyva, minden mozdulatot kétszer is meggondolva, meg mindent alaposan megtapogatva a sötétben, hogy tényleg az van -e a gémberedett kezemben amire éppen szükségem van.
Az erősen párás levegőben is gyönyörű volt a bolygó, csupán 5 óra környékén érkezett valami fölső fuvallat, ami egy csapásra kb. 2-es nyugodtságot hozott.

Nem túl kontrasztos megjelenésű most a bolygó, még az egyenlítői sávok se túl változatosak, nem úgy mint a közelmúltban. Kivételnek tekintem az északi fősáv peremének hullámvonalait, legfőképpen, mert szabályos, -nem jut jobb eszembe- fonottkalács módjára ölelik körbe a sávot. A középső zóna hajdan élénk kék felhői is kifakultak, emiatt is tűnhetnek kevéssé mozgalmasnak. A magasabb széllességeken is sok minden kivehető, de általában egyöntetűbbek ezek is. Olyan, mintha a 2010 -es láthatóság óta egyre mélyebben szunnyadozna ez az óriás.
(249/1030-as Newton, 5150 mm effektív fókusz +Scopium kamera)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.06. 02:44

Szép az a kép, akárhogy is, most látom pont nálam is az ajtó elé ha húzom a távcsövet, akkor pont rálátok a Jupiterre ilyen idő tájt. Holnap, ha kegyes lesz az idő rákészülök, hogy megnézzem, most nincs energiám erre, de már rég láttam, meg kell nézni.

Itt folytatom a történetet, hogy egy helyen legyen minden. Beállítottam a 3 lábat a célzó pozícióba, ha nem lesz felhő képet is készítek remélhetőleg. Most foglalkozok is vele egy kicsit még, hogy hajnalra készen álljon a 76 mm tükrös Newton ágyúm. Laptop remélem bírja a 0 fokot menet közben úgyis melegszik magától. :) Kéretik pozitív hozzáállás a közönség részéről ! :)

A 3 lábat jobban szétterpesztettem és alacsonyra állítottam, így elég stabilnak tűnik. Még a hozzá valókat kiviszem, asztalt, laptopot, stb. majd előtte. De úgy látom be van halva az oldal később hátha megjavul, most nem tudok addig képet feltenni.

Megnéztem a Stelláriumban, és elég közel van a Delta Gemini-hez, azt látta valaki, mikor elment mellette ?
A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára tobe_ 2013.10.06. 22:18-kor.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.06. 04:47

Tobe : megéred a pénzed......
Lehet, hogy Kukacnak részben igaza volt az elmult éven :P
Obszidián.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2013.10.08. 22:00

Sikerült kicsit részletesebben is képalkotni, vizuálisan 300x-os nagyítással csodáltam a látványt. A holdak korongméretük szerint elkülöníthetők voltak. Jópár éve mindig megállapítom, hogy milyen átkozottul nehéz visszaadni képen a látványt. Sok a részlet, és könnyű elveszni bennük az okulár végén. Remélem még ennél is jobb nyugodtságot is sikerül majd kifognom a láthatóságban.
Hétfő hajnali állapot, 7-es nyugodtságnál. Műszer ugyanaz mint föntebb.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.10.15. 23:37

2013.10.12 pirkadatkor készítettem pár videót ( összesen 8-at), melyek közül 2-t sikerült feldolgoznom.
114/910 Newton, SkyView-3 mechanika+EQ DC motor, Philips SPC900 webkamera:
Kép
Kép

oldal link:
http://www.jaszhosting.hu/meridian/?page_id=213
m4k3r
Hozzászólások: 153
Csatlakozott: 2012.01.22. 04:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: m4k3r » 2013.10.17. 23:38

Egy újabb feldolgozás eredménye az előző hozzászólásomban lévő képekkel együtt készült ez is, csak kicsit későbbi időpontban.
Kép
Az ott egy Callisto árnyék belépése lenne.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.10.19. 16:59

Szabó Zolinak az a véleménye, hogy az Index szenzációhajhász cikket ír.
Re: Kisbolygókról bármit
HozzászólásSzerző: Szabó Zoltán (SzZoli) » Tegnap, 11:34

Tipikus szenzációhajhász Index-cikk. Kár több szót pazarolni rá.

Ez is kacsa ? : http://index.hu/tudomany/2013/10/16/a_j ... _esocsepp/
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.19. 18:39

Még meg elég zsíros is. :)
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.10.20. 03:24

Sikerült Jupiterezni egyet, amíg a felhők nem jöttek, készült videó is, először a PicGoto vezérlővel mozgattam távolról a távcső RA tengelyét egyelőre csak az működik még, majd lesz kérdés is, hogy mitől számol olyan gyorsan az RA pozíció, mikor a valóságban csak követi az égitestet ... itt egy kép elsőnek, a videót majd holnap felteszem még, azon a z egyiken a holdjai is látszanak 1/6 expozíciós idővel:

jupiter.PNG


Ezt a képet az egyik videóból összegeztem egy saját programmal, képátlagolással. A távcső 76/700 Newton fókuszában a CCD chip elhelyezve. Még észrevettem egy kis problémát a távcsőben, lehet kollimálni kellene, mert mintha félre állna a tükör ... + az okulár kihuzata rendesen beleér a tükör elé, így lehet kicsit az is ront a kontraszton, csak azt nemigen tudom levágni emiatt ... örülök, hogy működik ennyire is.

Azt hiszem eddig ez a legjobb képem a Jupiterről.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mpt » 2013.10.20. 09:50

tobe_ írta:Ezt a képet az egyik videóból összegeztem egy saját programmal, képátlagolással. A távcső 76/700 Newton fókuszában a CCD chip elhelyezve.


Erdekelne ez a sajat program, meg tudod osztani velunk?

A CCD pontos tipusa is erdekelne (kulonos tekintettel a pixelmeretre).

--mpt
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”