Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.08. 11:59

Attila írta:
2020.04.08. 11:16

Abban azonban teljesen egyet értek Zsolttal, hogy ilyen eszközök híján - finoman és udvariasan fogalmazva - rendkívül korlátos képrögzítési eredmények érhetők el. Őszintén tisztelem Imre és mások erőfeszítéseit és "eredményeit" pl. egy törött fénycsődarabon keresztüli mobiltelefonos fényképezési próbálkozásait illetően, de - már bocsánatot kérek - lovaskocsit már rég nem használunk az autópályán...

MDA
Zsoltnak igaza van, ezt nem is vitatta senki.
Neked is "igazad" van, de amíg Zsolt igaza elfogadható, pozitív meglátásokkal teli, addig a tiéd teljesen más.
A hasonlataid buták, mint a Ferrari hasonlatok. Meg általában a csillagászat vs. jármű vs női nem hasonlataid.
Nem kötelező mindennel és mindenkivel azonosulni.
De egy kimondottam amatőr rcsillagász fórumban az amatőr eszközkészítésnek és felhasználásnak ha szerinted nincs jogosultsága, akkor rossz helyen vagy.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.08. 12:01

Attila írta:
2020.04.08. 11:16
Az egy másik kérdés, hogy Zsolt gyönyörű képeivel sem nagyon kezd senki semmit, csak rácsodálkozunk, hogy milyen szépek, és mennyivel jobbak az eszközei a mi "szódásüveg" felszerelésünknél (itt nem a saját APO-mról beszélek... 8-) :lol: ). Ettől még nem kell lebeszélni őt a gyönyörű képek elkészítéséről, mint ahogy neki sem kellene - szerintem - ugyanezt tennie a gyengébb cuccokat használókkal.

A fenti véleményem ellenére magam is néha-néha bepróbálkozom a fenti területre, mert valóban érdekes téma, de nem azért, mert bármi tudományos értéket kívánok publikálni (és véleményem szerint Zsoltnak sem ez a célja, különben a Vénusz-képei és spektrumai alá nem a készítés körülményeit írná, meg hogy merre van észak, sokkal inkább az objektumra vonatkozó fizikai következtetéseit), hanem csakis a magam szórakoztatására (és ilyen beszélgetésekben történő részvétel kedvéért... ;) )

A hétvégén én is bekopogok egy Schuler UV szűrős videóval a Vénuszhoz (ha marad a jó idő), csupán kíváncsiságból, ha már ennyire fel van hájpolva ez a téma itt az utóbbi időben. :lol:

MDA
Kedves Attila!

Érdekes a véleményed, de nem baj ha nem osztom?

Meglátásom szerint ugyanis - ha témánál maradunk - éppen a Vénusz felhőzeti képek az a terület amire pl. az ALPO Japan-on keresztül szükség van.
Ugyanis:
ad1: tudomásom szerint nincs űrszonda a bolygó körül, nem tudjuk a napi,órai stb felhőzet és egyéb változásokat követni,
ad2: nincs az a kutatási program, ami versenyre kelhet az amatőrők nagyszámú és kitartó észleléseivel a Vénusz felhőzet esetében,
ad3: én konkrétan nem rendelkezek olyan mélységű planetológiai tudással, hogy meg tudjam ítélni, hogy a saját és mások Vénusz képeivel mit tud "valaki" vagy éppen "senki" sem kezdeni.
Ezt rábízom a szakmára. Úgy tudom, hogy igenis használják a láthatóságok összehasonlíthatóságára az amatőrök, gyakorlatilag folyamatos méréseit,
ad4: a Vénusz spektrumom egy nagyon új észlelési terület, ember nem tudja megmondani, hogy ezt a szakma, hogyan tudhatja felhasználni vagy nem. Mivel az új spektrográfot folyamatosan
használom, így a vele kapcsolatos tudás egyre fejlettebb, profibb lesz. És igenis célom a tudomány segítése ezzel is. De egyszerre nem megy minden, hiába áll arra alkalmas technika a szép kupolában.
ad5: és jelen van igen is a szórakoztatás igénye is, bár én nem kifejezetten CSAK ezzel a céllal észlelek évtizedek óta.
ad6: nem lebeszélni szeretnék senkit sem a Vénusz észelélésről - SŐT ellenkezőleg - de azt meg kell látnunk, hogy mi alkalmas erre a célra és milyen korlátokkal. Kísérletezni pedig szabad, sőt öröm is.
De emellett azt is el kell látni, hogy modern korunk dedikáltan egy adott, speciális észlelési területre fejlesztett műszerei - még ha drágábbak is - de akkor is eredményesebbek, ha egyesek mást gondolnak erről.
Létezik itthon is, de külföldön látványosabban, az amatőr-csillagászoknak egy olyan csoportja akik kimondottan profik egy témában, erre időt, eszközt, tudást, stb áldoznak. Egyesek közülük saját eszközöket fejlesztenek a célra,
míg mások vásárolnak arra alkalmas eszközt, szerintem egyik sem minősítendő, különös képpen nem elítélendő, csupán azért mert valaki drágább eszközt vásárol pl. éppen a Vénusz vagy a bolygók megfigyelésére.
ad7: én magam részéről úgy érzem, senkivel nem állok versenyben, eredményeimet, képeimet nem minősítgetem másokéhoz. Ha valaki ennek az ellenkezőjét teszi az szerintem a saját maga gondja, nem az enyém.

Végezetül pedig arra buzdítok Mindenkit, hogy észelelje a Vénuszt amíg csak tudja.

Üdv:
Zsolt, CBO
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.08. 12:14

Én sajnos nem látok felhőzetet a saját képeimen.
Érdemes lenne mégis kipróbálni ezt a fénycső üveget normális kamerával, mert ha azzal sem működik, akkor tényleg felesleges ezzel kísérletezni.
A TouCam szenzora azt hiszem megegyezik a Scopium CCD-vel. De nálam a Scopium sem mutat semmit, igaz az IR szűrő előtte van, azt nem is szedem ki a Vénusz miatt. Most kell a szenzor elé ez a szűrő, vagy nem? Ez még nekem továbbra sem tiszta.
Imre! Húsvét után fogok csomagot feladni, küldök neked is üveget, írd meg privátban a címed.
Küldök bőven, ha kell még valakinek, annak te fogsz küldeni majd azokból.
Így több emberhez eljuthat, de csak egy postát kell mindenkinek vállalni. :D
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.08. 12:15

mizar írta:
2020.04.08. 12:14
Én sajnos nem látok felhőzetet a saját képeimen.
Érdemes lenne mégis kipróbálni ezt a fénycső üveget normális kamerával, mert ha azzal sem működik, akkor tényleg felesleges ezzel kísérletezni.
A TouCam szenzora azt hiszem megegyezik a Scopium CCD-vel. De nálam a Scopium sem mutat semmit, igaz az IR szűrő előtte van, azt nem is szedem ki a Vénusz miatt. Most kell a szenzor elé ez a szűrő, vagy nem? Ez még nekem továbbra sem tiszta.
Imre! Húsvét után fogok csomagot feladni, küldök neked is üveget, írd meg privátban a címed.
Küldök bőven, ha kell még valakinek, annak te fogsz küldeni majd azokból.
Így több emberhez eljuthat, de csak egy postát kell mindenkinek vállalni. :D
Vedd ki a szurot feltetlenul!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.08. 12:22

Megnéztem, szépen precízen beragasztottad!
Nem bántom, mert az egyetlen normális kamerám bolygókra, és valószínűleg nem lesz belőlem vérbeli bolygófotós soha,
de alkalmanként azért megpróbálkozok vele. :D
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.08. 12:26

mizar írta:
2020.04.08. 11:59
Zsoltnak igaza van, ezt nem is vitatta senki.
Neked is "igazad" van, de amíg Zsolt igaza elfogadható, pozitív meglátásokkal teli, addig a tiéd teljesen más.
A hasonlataid buták, mint a Ferrari hasonlatok. Meg általában a csillagászat vs. jármű vs női nem hasonlataid.
Nem kötelező mindennel és mindenkivel azonosulni.
De egy kimondottam amatőr rcsillagász fórumban az amatőr eszközkészítésnek és felhasználásnak ha szerinted nincs jogosultsága, akkor rossz helyen vagy.
"Érdekes a véleményed, de nem baj ha nem osztom?" (Zsolttól idézve.)

Zsolt írta ezt is:
"Szerintem engedjétek el most ezt a Vénusz, UV és kamera ügyet, nem fog menni attól tartok.
Rendes kamera és "rendes" szűrő kell ehhez, rendetlen nem jó :) látjátok, más se megy egyről a kettőre hiába próbálkozik akár évek óta."

Erre én ezt írtam: "Ettől még nem kell lebeszélni őt a gyönyörű képek elkészítéséről, mint ahogy neki sem kellene - szerintem - ugyanezt tennie a gyengébb cuccokat használókkal."

Mire te ezt írtad nekem: "De egy kimondottam amatőr rcsillagász fórumban az amatőr eszközkészítésnek és felhasználásnak ha szerinted nincs jogosultsága, akkor rossz helyen vagy."

Te érted, egyébként, amit elolvasol???
Ezek után mondod butának a hasonlataimat. Lehet, hogy csak te nem érted, mint ahogy a fenti szövegeket sem...


MDA
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.04.08. 12:31-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.08. 12:30

cbo írta:
2020.04.08. 12:01

... Végezetül pedig arra buzdítok Mindenkit, hogy észelelje a Vénuszt amíg csak tudja.

Üdv:
Zsolt, CBO
Igen, épp ezt írtam én is, hogy - a te javaslatoddal ellentétben - ne "engedje el" ezt a témát, hanem próbálkozzon tovább akár az egyszerűbb eszközeivel is.

Egyébként valóban nem kell velem egyet érteni, számomra ez nem presztízs-kérdés...

A felsorolásodban megfogalmazottakkal sok esetben magam is egyetértek, és simán lehet, hogy igazad van, és az ALPO Vénusz képeiből már származott valami új tudományos eredmény.
Tudsz legalább egy ilyenről?


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.08. 12:39

Attila írta:
2020.04.08. 12:26

"mint ahogy neki sem kellene - szerintem - ugyanezt tennie a gyengébb cuccokat használókkal."
MDA
"Őszintén tisztelem Imre és mások erőfeszítéseit és "eredményeit" pl. egy törött fénycsődarabon keresztüli mobiltelefonos fényképezési próbálkozásait illetően, de - már bocsánatot kérek - lovaskocsit már rég nem használunk az autópályán..."

Én elolvasom amit írsz.
Éppen ezért csodálkozom, hogy nem emlékszel arra, hogy pár sorral odébb mit írsz le.

A lovaskocsit... gondolatmenet ezek szerint akkor azt jelenti, hogy ne fikázzuk a gyengébb cuccot használokat.
Értem.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.08. 12:46

mizar írta:
2020.04.08. 12:14
... igaz az IR szűrő előtte van, azt nem is szedem ki a Vénusz miatt. Most kell a szenzor elé ez a szűrő, vagy nem? Ez még nekem továbbra sem tiszta. ...
Segítek: a szenzor elé csak lencsés távcső használata esetén szükséges az infra szűrő, mivel az infrában - főleg akromátok esetében - nagyon más a fókusza a lencséknek, ezért egy lufi veszi körbe a csillagokat (legfőképp a vörös óriásokat) a képeken. Ezért lencsés távcsővel a közeli infrát külön, csak az infrát áteresztő szűrővel érdemes fotózni. (Ez egyébként az UV-re is igaz, csak kisebb mértékben; ezért vannak kombinált (UV-IR) szűrők.

Reflektorok esetében nincs rá szükség (a katadioptrikusokra már nem feltétlenül igaz!), mivel a visszaverődés hullámhossz-független.

De mivel nem tudhatják a gyártók, hogy ki mivel (mire és hogyan) akarja majd használni a (nem kimondottan csillagászati) webkamerát, így inkább beteszi az infraszűrőt, mivel vagy kell, vagy kb. mindegy, hogy ott van-e.


MDA
A hozzászólást 4 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2020.04.08. 12:57-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.08. 12:49

mizar írta:
2020.04.08. 12:39
A lovaskocsit... gondolatmenet ezek szerint akkor azt jelenti, hogy ne fikázzuk a gyengébb cuccot használokat.
Értem.
Majdnem.

Nem "illik" összehasonlítani őket.
Tudod: lovaskocsi földútra, Ferrari autópályára. 8-)
Már megint egy "buta" hasonlat... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”