Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.09.30. 14:40

Üdv!
Mivel nem számítok tudornak, kissé bátortalanul, de hozzászólok.

A holdak fényképén az Io vöröses alaptónusa szerintem eredmény. A többi említett jelenség még ha elvileg látszódhatna is, a légköri színbontás ill. a nem elég nyugodt levegő miatt vitatható.

Az említett vörös oválszerű képződmény az Északi Fősávban semmiképpen nem ritka dolog, bár méretét tekintve valószínűleg a legnagyobb ilyenek közé tartozik. Ami nekem is feltűnt az, hogy hosszú életű és nem sok változást mutat. (A CM-átmenetek lehet hogy érdekesek lennének.) Kialakulásának körülményei és egyáltalán a felhőzet heves mozgásait fenntartó energia eredete ma is tisztázatlan, bár több elméleti modell is rendelkezésre áll ezzel kapcsolatban.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: mizar » 2011.09.30. 20:20

Sidius írta:Üdv!
Mivel nem számítok tudornak, kissé bátortalanul, de hozzászólok.



János, ne szerénykedj! Hozzám képest mindenképpen Jupiter-guru vagy! :)
Köszönöm a segítséget.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.10.01. 11:05

Kissé zavaros légkör mellett azért sikerült egy-két tisztább pillanatot is elkapni az elmúlt éjjel folyamán, az alábbi képek ezekben a pillanatokban készültek. A bolygó mellett az Io hold látható.
jup_UT20110930-2239_150-1240N_3xBw_Scp_nt.png

jup_UT20110930-2359_150-1240N_3xBw_Scp_nt.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.10.01. 14:31

algor írta:Kissé zavaros légkör mellett azért sikerült egy-két tisztább pillanatot is elkapni az elmúlt éjjel folyamán, az alábbi képek ezekben a pillanatokban készültek. A bolygó mellett az Io hold látható.


Szia !


Ezeket a saját készítésű tükrös távcsöveddel készíted ? Ha jól olvasom 150/1240-es lenne, nincs róla képed feltéve ?


Üdv: Béla.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: algor » 2011.10.01. 16:55

Szia Béla!
Igen, a tükör saját készítésű, korábban részletesen írtam róla az "Így kezdődött..." témában. A tubus többi részét Kurucz Jani készítette, a tükörtartókat és a kihuzatot is. A mechanika egyelőre kölcsönbe van nálam, amíg elkészül a sajátom. Tettem fel képeket a távcsőről, most már meg tudod nézni.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Atis » 2011.10.01. 17:20

De jó képek, szép csíkos az északi sapka alja! Az említett sötétvörös folt az északi sávban egyre markánsabban látszik, kíváncsi vagyok lesz e benne idővel valamilyen részlet. Ahogy látom a NVF még mindig N. Narancs F. inkább.

Készítettem pár felvételt én is: 2011. 10. 01., 0:53-kor, 127/1250 SC Omni Barlow 2x Scopium kamera, Registax6.

A felső dupla kép színhű, a másik kicsit erősebbre van húzva. Csak azért szerepel itt, mert gondoltam megmutatom, ez jobban tetszik általában az embereknek. Az északi sáv kis foltja alatt egy nagyon vékony, apró fehér terület kezd feltűnni. A déli sávban látszik a vékony fehér zónaszerű csík.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Inkább segíts minthogy kötözködj.
Cseh Viktor
Hozzászólások: 632
Csatlakozott: 2010.05.30. 22:46

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Cseh Viktor » 2011.10.02. 06:51

Kegyetlen jók a fotóitok!!! Elképesztő hogy amatőr műszerekkel is mennyi részlet megörökíthető...
Ma reggel én is meglestem a Jupitert és készítettem egy didzsitöl rajzot is :mrgreen:
Jupiter.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
hanee
Hozzászólások: 324
Csatlakozott: 2011.02.17. 13:30

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: hanee » 2011.10.02. 12:44

Sziasztok!

Végre én is meg tudtam nézni a Jupitert, mert - fogjuk rá - elérhető helyre került. Azért küzdenem kellett érte :mrgreen:

Kép

Itt találjátok a teljes bejegyzést:
http://egmesek.blogspot.com/2011/10/vegre-jupiter.html

Viktor: remélem nem haragszol meg, de szerintem ez a digitális rajz most nem sikerült olyan jól. Hiányolok róla részleteket: ha ennyi sávot láttál, akkor a részleteket hogyhogy nem? Kérlek ne haragudj meg a véleményemért, szerintem a többi rajzod sokkalta jobb, pl. a Holdról készülteket nagyon szeretem.

hanee
Naprovat honlapja: http://nap.mcse.hu

Távcsöveim: Eperke - 130/650 T, Baltazár - 10x50 B, Áfonya - 35/400 Lunt H-alfa, Paci - 60/900 napkivetítő, Füge - 50/540 L
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2011.10.02. 13:24

Üdv!
Mindenkinek gratulálok!
A rajz, akár digitális akár szabadkézi, mindig jobb és jobb lesz, de bolygók esetén szerintem különösen nehéz műfaj, legalábbis sokkal másabb, mint a Holdnál.
Bolygókon finom részleteket már meglátni is külön tanulást igénylő feladat, ráadásul itt nagyon nem mindegy, hogy 90, vagy 130 az átmérő. A nagyítás választásával érdemes kísérletezni, ugyanis a 10-es nyugodtság se minden, sokszor előfordul, hogy egy "ötvenest" engedve a nagyításból, sokkal szebb képet kaphatunk.
Továbbra is sok szép rajzot kívánok!
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.10.02. 13:35

Sidius írta:Üdv!
Mindenkinek gratulálok!
A rajz, akár digitális akár szabadkézi, mindig jobb és jobb lesz, de bolygók esetén szerintem különösen nehéz műfaj, legalábbis sokkal másabb, mint a Holdnál.
Bolygókon finom részleteket már meglátni is külön tanulást igénylő feladat, ráadásul itt nagyon nem mindegy, hogy 90, vagy 130 az átmérő. A nagyítás választásával érdemes kísérletezni, ugyanis a 10-es nyugodtság se minden, sokszor előfordul, hogy egy "ötvenest" engedve a nagyításból, sokkal szebb képet kaphatunk.
Továbbra is sok szép rajzot kívánok!



Szerintem saját tapasztalatom szerint ez a 80 mm körüli objektív átmér az, ami felett kezdenek a sávban látható részletek előjönni, 130-cal már gondolom van rendesen, olyanba még nem néztem eddig én sem, ami éles képet is adott volna legalábbis, csak a 20cm -es nem jó tükrömmel, amiben egy Jupiter helyett volt vagy 3-5 és azok se kerek alakúak. :)

Tehát a Viktor rajzával szerintem nincs túl nagy gond.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”