Mars

Bolygóészlelők fóruma
Sidius

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.05.06. 07:17

Én is csatlakozom a kollégák észleléseihez. Valami csoda folytán derült ég volt tegnap este, a nyugodtság meg néha elérte a 7-es szintet. Most sikerült igazán először élesben kipróbálnom a nemrég elkészült segédtükrömet is. :D Vizuálisan 500x-ig fokozhattam a nagyítást, egyes pillanatokban megdöbbentő látványban volt részem.

Elég fátyolos a bolygó légköre, a peremen erős felhőcsomósodások vannak. A pólussapka kicsi, de nagyon jól határolt, és vakítóan fehér. A korongon kissé sárgás felhőalakzatok -talán részben dér- is feltűnik, annyi bizonyos, hogy a sötét felföldek nehezebben látszanak miattuk.
(249/1030N+10X+Scopium)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
TZ
Hozzászólások: 318
Csatlakozott: 2012.08.21. 16:09

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: TZ » 2014.05.06. 08:35

Jani, ez gyönyörű! :)
Sidius

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.05.22. 05:59

Még mindig gyönyörű a Mars! Rengeteg árnyalat van rajta, beleértve a légköri képződményeket is.
Tesztfelvétel 249/5000 Cassegrain-távcsővel (még bevonat nélküli segédtükörrel)+Scopium kamerával.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Marci1954
Hozzászólások: 35
Csatlakozott: 2009.09.26. 15:53

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Marci1954 » 2014.05.26. 15:10

Gyönyörű felvételek János! :)
Sidius

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2014.05.26. 15:23

Köszi mindkettőtöknek! De igazából a bolygót kell dicsérni, hogy ilyen változatos és izgalmas. Csak sajnos már nem sokáig élvezhetjük a látványát, aztán megint eltűnik hosszú időre. A képekkel arra biztatok mindenkit, hogy használja ki még ezt a pár hetet, illetve abból a derült éjeket. Szerintem 10 centis vagy kicsit kisebb csővel is jó még egy darabig, már csak azért is, mert azok többször mutatnak nyugodt képet.
Avatar
Csillagos Pisti
Hozzászólások: 1639
Csatlakozott: 2010.03.17. 20:43

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Csillagos Pisti » 2014.09.10. 20:26

Sziasztok.
Bevallom töredelmesen, mostanában kissé hanyagoltam a Curiosity eredményeit, képeit, de igyekszek bepótolni, visszanézni a temérdek fotóit. Most ezt találtam meg, eléggé friss kép, és nagyon jól kivehető egy friss folyásnyom a kőzetek közt, ahogy láttam a rover tovagurult mellőle, további egyéb fotót készíteni más alakzatokról...vajon fognak belőle mintát venni, írtak erről a folyásnyomról valahol?

http://mars.jpl.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?rawid=0712MR0030300290402561E01_DXXX&s=712

http://mars.jpl.nasa.gov/msl-raw-images/msss/00712/mcam/0712MR0030300280402560E01_DXXX.jpg
Földvári István Zoltán
10x50 & 20x60 Tento, 70/500mm refr, 80/900mm refr, 127/1500mm MC + AZ5.
https://csillagokutjan.blogspot.com/
https://holdfenyarnyek.wordpress.com/
https://youtube.com/channel/UCTypZPog53vuLGwIzn7503Q
Sidius

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.10.25. 08:26

Oláh Józsefnek a "Távcsővásárlás kezdőknek" 351. lapján feltett kérdésére:
A Mars jelenleg csupán néhány másodperc látszó szögméretű, de sohasem sokkal nagyobb 20 másodpercnél. A távcsöved nagyítása ezzel az okulárral kevesebb, mint 100x-os, ezért elég kicsi az okulárban látott kép. Emellett a Mars igen fényes, ami tovább nehezíti az esetleges részletek megfigyelését. Amit biztosan látnod kell, hogy nem csillagszerű, hanem apró narancsos korong. Használj nagyobb nagyítást, így könnyebb a bolygó voltát felismerni, és ráadásul a kép fényessége is jelentősen csökkenni fog.
Year
Hozzászólások: 22
Csatlakozott: 2012.04.10. 21:47

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Year » 2015.10.25. 10:52

Sidius írta:Oláh Józsefnek a "Távcsővásárlás kezdőknek" 351. lapján feltett kérdésére:
A Mars jelenleg csupán néhány másodperc látszó szögméretű, de sohasem sokkal nagyobb 20 másodpercnél. A távcsöved nagyítása ezzel az okulárral kevesebb, mint 100x-os, ezért elég kicsi az okulárban látott kép. Emellett a Mars igen fényes, ami tovább nehezíti az esetleges részletek megfigyelését. Amit biztosan látnod kell, hogy nem csillagszerű, hanem apró narancsos korong. Használj nagyobb nagyítást, így könnyebb a bolygó voltát felismerni, és ráadásul a kép fényessége is jelentősen csökkenni fog.


Köszönöm válaszod! Igazából eléggé kezdővagyok a csillagászatban. Milyen okulárt ajánlanál hozzá?
Esetleg mély éghez valamit..
Sidius

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.10.25. 14:28

A viszonylag hosszú fókuszú távcsövedhez a legjobb ár-érték arányú okulártípust, a Plössl-t ajánlanám. Nagyobb nagyításra 6 mm körüli fókusztávolság megfelelne, de semmiképpen nem érdemes 300-szoros fölé tervezni. Az Ortho rendszerek persze általában kicsit jobbak bolygózni, de nem minden esetben vagyok feltétlenül meggyőződve erről, áruk viszont sokkal magasabb.
Mélyégre szintén Plössl-ben gondolkoznék, 40x környéki nagyítástól. Ha nekem ilyen távcsövem lenne, akkor egy kb. 50x-es, 120-os, és egy 250x-es okulárkészletet szednék össze hozzá. Ezzel már igencsak alkalmazkodni lehet az aktuális külső körülményekhez is.
Különben a Mars pont a legnehezebb bolygócépont, jól begyakorolt szem és kitűnő felszerelés kell hozzá. A 15 mm-es okulár ide kevés, de oppozíció köröl többet mutat majd, és a Hold és a Jupiter esetén pl. mindig sokkal látványosabb képet kapsz vele.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2016.05.20. 14:12

Ideje hozzákezdeni a Mars fotózásához idén, pár nap múlva ér a legközelebb. Tegnapelőtt vettem észre véletlenül a felhők közt kibújva. Talán még az idő is pont ideális lesz hétvégén ehhez.

Összetákoltam szigetelőszalaggal egy kis darab csőre ráfogva egy Genius márkájú egyszerű 640x480-as webkamerát, ennek a képe élesebb, mint amit eddig használtam, fényereje úgyis elég nagy a Marsnak, Barlowval talán jó lesz, hogy ne telítődjön, mert exponálási időt ezen nem tudok állítani, automatikusan fogja, ha minden igaz, majd meglátom, egyáltalán meglelem e vele ilyen nagy nagyítással.

Sikerült beüzemelni, nagy nehezen, de be fog válni már látom, majd még Jupiteren is kipróbálom, a színei is jók lesznek.

Első eredmény:

Mars.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”