Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.04.27. 13:17

Nagyon hasznos, ha igyekszel mennél pontosabban lerajzolni (lefényképezni) a terminátor vonalát, az egész koronghoz viszonyitva. Az lszleléshez közepes szürke szürő, ha lehet vörös és kék szűrő ajánlatos. Nagyon jó a Péter által javasolt, "nappali" észlelés!
Ha gyakran nézegeted, idővel bizonyosan észreveszed a bolygókorong világosabb és sötétebb árnyalatait. Nekem kb. egy évnyi gyakorlat kellett, jó 20 cm-es refraktorral. BQ.
Avatar
Garosz
Hozzászólások: 57
Csatlakozott: 2014.05.22. 15:53

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Garosz » 2015.04.27. 14:48

Köszi a választ neked is, ma elvileg időben otthon leszek és ha az időjárás is engedi, akkor letesztelem, amiket ajánlottatok!
DavidE
Hozzászólások: 62
Csatlakozott: 2013.10.16. 23:36

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: DavidE » 2015.05.02. 23:39

Üdv!

Nézte most este valaki a Vénuszt? Felhőzetben volt valami feltűnő, a terminátoron látott esetleg valaki valamit? Mert most egész este nézegettem még világosban kezdve kis 70-es refraktorral narancs, piros és zöld szűrőkkel. Főleg narancsban mintha láttam volna inhomgenitásokat, de nem tudtam volna lerajzolni, inkább csak sejtettem és egy kis anomáliát a terminátor északi harmadában, de lerajzolni nem vállalkoztam, ahhoz még túlságosan kevés tapasztalatot szereztem e téren és egyáltalán nem bízok még az általam látottakban, ezért is lennék kíváncsi a ma estére mások szemével:)

(a fázist csak úgy szemre a sablonok nélkül-még ki kell nyomtatnom valahogy-durván 60%nak mondtam, most látom, még szűkíteni kell ezt a hibahatárt:P valaki nem tud esetleg egy világos alapon sötét fázisokat tartalmazó sablonhoz is linket/képet feltölteni??)

köszi:
dávid
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.03. 13:09

K. Dávid!
Jól láttad, valóban van a Vénuszon sötétebb árnyalatú folt (nem is egy helyen) Általában vörös szűrővel jobban elő jönnek, mint simán. De szürke szűrő is jól használható. Nyugodtan rajzold be, legfeljebb jelezzed, hogy bizonytalan az észlelés. Kis gyakorlat után már biztosabb leszel.
A fázist ne előre számolt sablón szerint rajzold be! A Vénusznűál éppen az az érdekes, hogy NEM követi a geometriailag meghatározott szabályt. Persze legjobb lenne mikrométerrel,. de hát az legtöbbször nincsen amatőr kézben. Legbiztosabb, ha megsaccolod, hogy a teljes átmérőhöz képet a terminátor mennyire domborodik ki (vagy horpad be), és eszerint húzzad meg a korongon atz árnyékhatár vonalát.
Bele fogsz jönni! BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.03. 22:49

Érdemes fényképezni is a Vénusz felhőzetét, még látható rajta sok részlet, időnként szép mintázatok is. Jelenleg kissé egyhangú, nem sok változást mutat, de volt már ennél sokkal mozgalmasabb is. A kék, főként az ibolya #W47 szűrővel még szemmel is látni lassan vándorló sötét sávokat. Vörösben és infra fényben most nem tapasztaltam kimutatható foltokat. Látható fényben, szűrő nélkül a terminátor hullámossága figyelhető meg. Sötétebb betüremkedéseket, és a sarkok kihegyesedését lehet is látni. Érdekes, hogy ez utóbbit az UV szűrővel készített fénykép nem mutatja, de szemmel, szűrő nélkül megfigyelhető. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.03. 23:42

Kedvcsinálónak mutatok egy 2014-ben készített hamis-színes animációt. A színes képet UV, IR-pass és natur fényben készült felvételekből szerkesztettem meg. Az animáció mutatja, hogy ha a fényerőt változtatom, akkor a felszínen milyen érdekes felhő-alakzatokat lehet megfigyelni. Természetesen így soha nem láthatja senki, de a megfelelő eszközök birtokában, kivárva a kedvező alkalmat, elkészítheti saját Vénusz felvételét.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.04. 09:47

Nagyon tanulságos képsorok! De figyeljünk oda a készítő figyelmeztető megjegyzésére: vizuálisan nem fohjuk feltétlenül azt látnia, amit a fényképek (főleg a szűrősek) mutatnak! Mindenképpen tüntessük fel (vizuális észlelésnél) amit biztosan látunk, vagy látni vélünk, de ne nézegessük előzőleg a fényképeket!
Az árnyalatok (részletek) láthatósága a bolygókon - a biztos megpillantás sorrendjében:
Jupiter - a fősávok már kis távcsővel is megjelennek,
Szaturnusz - aránylag kis távcsővel egy sáv már látszik, részletekhez azonban 8-10 cm-nél nagyobb alkalmas,
Mars - nagy oppozíciók körül egyes nagyobb és sötétebb árnyalatu részletek már kis távcsővel is megpillanthatók, de a "kis oppozícióknál 10 cm-nél nagyobbbal van lehetőség
Vénusz - meglepő módon a kisebb távcsővel (6-8 cm) is látható árnyalat.-Ajánlatos azonban a fényesség csökkentése (szűrők).
Merkur - a legnehezebb objektum, elsősorban azért, mert többnyire csak alacsony magasságban észlelik, ahol a légköri nyugtalanság erősen zavar. Nagyon nyugodt levegőnél azonban kis távcsővel is kivehető árnyalat.
E. M. Antoniadi a híres Merkur-térképeit és Vlnusz rajzait a nappali égen készítette! - BQ.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.04. 23:50

Egy felvétel a Vénusz felszínéről. Ezeket a foltokat egy semleges szűrővel szépen lehetett látni, és a kissé felhős ég ellenére az időnként létrejött lyukakban sikerült néhány felvételt készíteni. Alább a feldolgozott képet mutatom. Érdekes módon a felvétel sokkal életlenebb Vénuszt mutat, mint amit szabad szemmel láttam. Feltehetően a szem-agy páros sokkal jobb szűrő és élesítő rendszer, mint amit a számítógépen használok. Ráadásul élőben működik, és nem kell órákat dolgozni, hogy lássak is valamit. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.05.09. 10:42

Vénusz a nappali égen natur fényben, UV szűrővel és ezekből két hamis-színes változat. Üdv. Imre
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.05.10. 19:38

Máj. 9. Tegnap (9-ém) sikerült még a Vénuszt megnéznem, mielőtt teljesen befátyolosodott volna! Szép, változatos képe van (70/500+83x+vörös szűrő), érdemes nézegetni. Ma össze vetettem Imre képeivel, eléggé jól összevágnak a vizuális és fotó észlelések. Jól fogy már a Vénusz, jó lenne gyakran észlelni a terminátor pontos helyét, mert közeledik a dichotómia! Most szép sorozatot lehetne csinálni a dichotómia időpont meghatározásokból: fotó kék, normál, vörös, vizuális kék, sima, vörös! Valaha csináltam egy sorozatot különféle színben és fotóval (klasszikus fotó), eléggé nagy különbségek voltak egymás közt és az elméletileg számítottól is. (Ennek persze már vagy negyven-egynéhány éve.) Akkor a német bolygó észlelők nagyon fellelkesedtek, és pár évig jó sűrű dichotómia észlelések történtek, sőt még itthon is volt valamelyes érdeklődés. BQ
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”