Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.01. 10:08

Okt. 31-én olyan gyalázatosan rossz egem volt, hogy meg sem próbáltam rajzolni. A NVF éppen látható volt, megpróbáltam egy CM átmenetet megállapítani, de eléggé bizonytalanul ment. CM II. rendszerben a NVF hosszíságát 159,2°-nak mértem. Kurucz János felvételeiből 158,4° jött, ez eléggé jó egyezés. Mindenestre úgy látszik, hogy az NVF nekilódult kelet felé!
Remélem lesz még egy pár derült éjszakánk! BQ
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.01. 17:23

astrohist írta:Okt. 31-én olyan gyalázatosan rossz egem volt, hogy meg sem próbáltam rajzolni. A NVF éppen látható volt, megpróbáltam egy CM átmenetet megállapítani, de eléggé bizonytalanul ment. C


Én is néztem Jupitert 31-én, valóban nagyon gyenge volt az ég, de a Folt látszódott. Nem ugrált a bolygó, az a fajta nyugtalanság volt, ami csak szépen elmossa a részleteket. Fátyolos is volt, aztán beborult, akkor vége volt a játéknak.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.02. 07:55

Üdv!
Tegnap is tanúbizonyságot nyert, hogy az elszántság olykor nem elég, tekintetbe véve az elmúlt napok igen egyenletes léköri kondícióit. Nagyjából delelésig követtem a planétát, ekkorra már az északi sávot is elmosta a levegő. Akkor adtam fel. Csak a folyamatosság kedvéért felteszek egy képet: (880 lépkockából 114-volt használható -de nem éles!- és még ez a legjobb!) A színegyensúlyt, kontrasztot, telítettséget, -meg mindent- módosítottam, hogy némi részletet nyerhessek.
Jó nyugodtságot!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.06. 08:09

A nyugodtság tegnap végre az elfogadható szintet is súrolta -legalábbis olykor-.
Az északi fősáv nagyon kusza, széle örvényes és sötét képződmények uralják. A déli "főzónában" hatalmas kéklő örvények sejlenek. Olyan, mintha az egész felhőzet háborogna az egyenlítőtől a sarkokig. Az északi fősáv részben felhasadt, a déli helyén még mindig egy egyenes vonalszerű képződmény sejthető.
Kicsit jobb felbontásnál még érdekesebb lenne, de talán ma este...
195/1300N + 4x + Scopium.

Jó nyugodtságot!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.11.06. 08:51

Végre több nap 5-én, után megint valami elfogadható lett a Jupiter. A digitális képen szépem kijönnek az egyenlítői zóna fehér sávjai. Azért érdekes, mert ezeket vizuálisan is észrevenni, viszont a sötét réaszletek eléggé különböznek.
Jánosnak igaza van, a J. légköre olyan mintha nem tudna egyensúlyba jutni. BQ
acz71
Hozzászólások: 257
Csatlakozott: 2009.09.19. 15:04

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: acz71 » 2010.11.06. 22:52

Sziasztok!


2010. 11.6-án 17:35 UTC-kor készítettem egy képet a Jupiterről. Sajnos a légkör csak ennyit engedett meg, nagyon hullámzott az egész és foltokban a felhők is megérkeztek. A használt eszköz: Celestron C8-NGT (250/1200) Newton + Orion 2x Barlow + Scopium webcam.

JUPITER20101106-1835.jpg



Jó észlelést!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.06. 23:32

Üdv Zsolt!

Majdcsak lesz még az idén nyugodt levegő! "Szegény" bolygósokat igencsak megpróbálja mostanában a "nyugtalanság"
Én is, ma is küzdöttem ennek ellenére.
A bolygó most megint nagyon részletes is lehetne, de így is látszik az északi fősáv hasadtsága (ez különben a Te képeden is kivehető). A sötét kondenzációk továbbra is uralkodnak a korongon.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Arkhon
Hozzászólások: 53
Csatlakozott: 2009.10.25. 07:25

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Arkhon » 2010.11.08. 06:43

Nagyon részletgazdag szépségek után ime egy szerényebb fotócska, ez sajnos csak "single shot", sajnos pár hónapja mindig megdől a Scopium webcam beszerzése. Addig is 3x + 2x Barlow összetoldva, eléggé színez, de vannak jó pillanatai... (és egész jó "műnagylátó" oksi jön létre a 25mm okulárból vizuális betekintéskor)
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
ozy
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2010.10.08. 10:58

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: ozy » 2010.11.11. 11:10

Christopher Go 9.én egy kis fehér foltot észlelt a déli egyenlítői sávban, vagy legalább ott ahol ez a
sáv kellene legyen, és ez a folt gyorsan fejlődik. Nagyon valószínű hogy ez a kitörés a SEB
visszatérésének a kezdete ami látványos szokott lenni. Tehát tessék Jupitert észlelni.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.11. 22:02

Üdv Mindenkinek!

Ma este végre kb. másfél órán át 7-8-között ingadozó, "baráti" nyugodtság mellett sikerült fotózni, amely a bolygó delelése környékén -felborítva a papírformát- leginkább már csak 5-ös körül volt. Remélem sokaknak sikerült elcsípni ezt "dicsőbb" időszakot.
A bolygó most elég részletes, az északi fősáv déli oldalán heves változások zajlanak, csakúgy, mint a déli zóna északi peremvidékén is. A színek nagyon jól elkülönülnek és intenzívek. Az északi fősáv nagyon sötét, részben felhasadt és többek között egy nagy fehér ovál is feltűnő benne. Az északi közepes szélességen egy méginkább markáns, sötétbarna, sejthetően szakadozott vékony sáv a CM-től a peremig követhető. Az északi poláris régió sok részletet, erős tagoltságot mutat, a déli viszont kissé furcsamódon szegény részletekben, azonban a pólus közvetlen környezete élesen válik el az északibb területektől. Az egész vidék óriási léptékben, sima átmenetekkel, erős intenzitásbéli különbségeket mutat.
195/1300N, 6,5m-re nyújtott fókusz+ Scopium, (650 képkockából). A felvételen az Io hold és árnyéka látható.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”