Jupiter

Bolygóészlelők fóruma
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.27. 15:11

Nagyszerű, kezd változni a Jupiter. A 10.14-i felvétel, és az én 26-i megfigyelésem szerint a NVF hossza a II. forgási rendzerben 158-160 körüli. Úgy látszik nekilódult kelet felé. A gépben levő előjelzéshez később van az átmenet.Jó lenne mennél több megfigyelés!
A déli fősáv határozottan erősödött, alatt (tőle délre) ott van a szép keskeny Déli Tropikus Sáv is, itt-ott kis csomókkal.
Jobb időt mint eddig: BQ.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.28. 09:30

27-én 20:25-kor csapnivaló levegő mellet is nagyon élénk volt a Jupiter! Az Északi Egyenlítői Sáv nagyon változatos, a sötét sávokon keresztül-kasul fényes fehér csíkok. A déli Pólussapka sötét, messze kiterjed az egyenlítő felé. A sötét csíkok mentén tobb fényes fehér ovális.
Van valakinek képe róla?
Üdv: BQ
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.28. 15:30

Üdv!

Nem állítom, hogy ez a kép a befektetett munkával arányos minőségű. Az igazat megvallva keményen küzdöttem, hogy valami legyen belőle. Mindent megtettem, a légkör is mindent megtett... erre jutottunk:
Annyi látszik, hogy a déli fősáv helyén valami egyre markánsabb és szélesedő kékes képződmény húzódik. Az északi pólus környéke elég mozgalmas, mint az északi fősáv is. A déli zóna északi peremén hatalmas kék fodrozódások látszanak, melyek a fősáv déli pereméhez simulnak.
Jó nyugodtságnál gyönyörű felvétel lehetett volna.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.28. 15:48

A rossz külső körülmények ellenére is jól dokumentálja a fővonásokat. Érdekes, hogy vizuálisan sokkal határozottabban látom a déli fősávolt (SEB), viszont egyformán nagy vizuálisan és a rögzitett képen a pólussapka. Az északi fősáv déli pereméénél vizuálisan éppen hogy kivehetők a fehér fényes oválisok, itt nagyon markánsak. Nagyon jó a párhuzamos fotografikus-vizuális észlelés. (Ha megoldom a szkennelést, már feltehetek rajzot!)
Csak így tovább .- jobb levegőt! BQ.
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.29. 14:13

Üdv Mindenkinek!

Tegnap egy fokkal már használhatóbb nyugodtságnál sikerült képeket készítenem. Épp megjelent a NVF a peremen. Nagyon mozgalmas a felhőzet, a déli zóna kék felhői mintha párhuzamossá rendeződnének. Az északi fősáv tele van sötét kondenzációkkal és ismét megjelent benne egy hatalmas fehér "ovál". A közepes képminőség ellenére is sok részlet van a korongon.
195/1300N + Scopium
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.29. 14:22

Nagyon szerencse, hogy a felvétel sikerült, nálam annyira rossz volt a levegő, hogy nem is készítettem rajzot. Nagyon jó a leírásod, emellett az a benyomásom, hogy az Északi Egyenlítői Sáv vékonyodik. Nagyon szép a fehér oval. Hiányzana ez a kép a sorozatból, jó hogy sikerült! BQ
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.29. 14:56

Üdv Astrohist!

Ha lehetségessé válik a scannelés, szerintem sokan örülnének majd néhány jó rajznak is! Engem mindig lebilincsel ez a hagyományos észlelési mód. Azoknak pedig, akiknek van hozzá huzalma, kimondottan ösztönző lehet. Lehet, hogy még majd én is megint megpróbálom, bár eddig nemigen sikerültek a "rajzaim".
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.10.29. 21:43

Jobb nem lett mint a másik, (sőt!) de íme az iménti termésből is egy.
Szinte pontosan a másik féltekét mutatja mint az előző. Itt a NVF épp eltűnőben van. Ez kicsit kevésbé mozgalmas félgömbnek látszik, de azért kivehető néhány dolog. Az északi fősáv "fölött" széles és feltűnően szürke a trópusi sáv. A fősávban egy nagy fehér ovál is látszik, valamint az északi közepes szélességen egy erős sötét csomó jön a CM közelében. A NVF-ot ugyanazon szélességen szintén sötét kondenzáció követi.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.10.29. 23:46

Igazad van, a két szemközti félteke eléggé elütő szerkezetű. Én ma (29-én) 20:10-kor az É-i Fősávot és a világosabb területeket, oválist türhetően láttam, nagyjából a felvételhez hasonlóan, de elfordulva két órával később. Most megint a déli "Fősáv" vizuálisan sokkal imntenzívebb, mint a fotón. Érdekes lenne a két fotót egyesítve egy hosszú Mercator térképpé alakítani. Üdv: BQ
Sidius

Re: Jupiter

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.01. 07:55

Üdv mindenkinek!

Már lassan hetek óta nem bolygóbarát a légkör, de sebaj, az eredmény sokkal jobb, mintha borult idő lenne : )
Nem sok a részlet, de egy sötét kondenzáció nagyon feltűnő az északi közepes szélességen. Ezen kívül mintha a NVF-nak fehér "szeme" lenne, de ez nem egyértelmű a közepes képminőség miatt. Visszanéztem, a 14-i felvételen is sejthető, de kevésbé kompakt. A 28-i felvételen pedig a szinte érintőleges rálátás ellenére is sejthető.
195/1300N +3x+ Scopium
Jó nyugodtságot!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”