Mars

Bolygóészlelők fóruma
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.02.28. 03:42

Tegnap este 21 óra után megfigyeltem a Mars bolygót. Legalább 4-5 színt, köztük vöröses barnás árnyalatú foltokat, fehéres, sárgás sarki részeket és egy szürkés, kissé kékes felületű foltot is láttam. Ez után számítógéppel emlékezetből lerajzoltam és megpróbáltam a megfigyelt színekkel megjeleníteni a foltokat. Az eszköz most is a 250/1310 Newton volt, 2XB és 6.3 mm okulárral, amely így 416 szoros nagyítást adott. A látvány nyugodtnak tűnt, alig vibrált. A foltok bal szemmel színesen, jobb szemmel élesebb kontúrral látszódtak, a bolygó pereme is élesebbnek tűnt jobb szemmel. Érdekes volt, hogy a foltok mérete változni látszott. Ez a méretcsökkenés inkább csak a hosszú megfigyelési idő miatt jöhetett létre. Első pillanatra egy nagy erős sárgás vöröses foltnak látszott, majd néhány másodperc után megjelentek a foltok, a világosabb sarki rész is előtűnt, amelynek egy ideig állandónak látszott a mérete, késöbb a foltok halványuló színben jelentek meg, majd méretük is változni látszott, de nem a szokásos légköri hullámzás okozta, sokkal inkább a szemem fáradhatott el. Néhányszor megismételtem, és midnden esetben hasonló volt az eredmény. A foltok színe alig változott, csak a mérete, illetve a kontrasztossága. Jobb szemmel sokkal kevesebb volt a szín, inkább élesebbnek tűnt a bolygó, főleg a Mars külső kontúrja és a fehéres színű sarki vidék határa látszott élesebben. Alább mutatom a számítógépes rajzát, amit nemrég fejeztem be.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.02.28. 09:56

No, ez egy nagyon szép, kétszeresen mintaszerű leírás. Bolygó megfigyelőknek ajánlom hogy alaposan olvassák végig.
Régebben azt tapasztaltam, hogy a szemem kb. 4-5 perc alatt éáll be optimális látásra. (Ma már nem vagyok mérvadó, romlik a szemem!) Számit az is, hogy milyen fényes az objektum: nagyon fényesnél éppen úgy kifárad a szem, mint nagyon halványnál. BQ.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.02.29. 23:23

Most elég tiszta a légkör, kissé ugrál a kép, de amúgy látszanak rajta a részletek is, élőben legalábbis nem rossz, exponálva már lehet válogatni kellene a képkockákat.

Éjfél után valamivel levideóztam szabad kézből, nagy nehezen, aztán átlagoltam és ez jött ki:

mars_videobol_kicsi.PNG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
algor
Hozzászólások: 158
Csatlakozott: 2010.09.24. 01:13

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: algor » 2012.03.01. 13:35

Eléggé hullámzott a levegő tegnap este, a feldolgozáskor a képkockák kb. felét ki kellett dobni. A maradékból ezt a képet sikerült összehozni.


mars_UT20120229-2154_150-1240N_3xBw_Scp_nt.png
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.03.01. 19:56

Azt nézem, hogy az én képem milyen szögben elforgatva hasonlítana a tiedhez ... de nem könnyű kitalálni. :)
mallory
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.01. 16:35

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: mallory » 2012.03.02. 14:13

Elvileg holnap van oppozíció, igaz rohadt messze van, 100m km...
Remélem az idő szép tiszta marad, és a szél is eláll...
Megpróbálok én is fotózni, de ekkora műszerrel eléggé esélytelen
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.02. 14:24

Ne fotózz, rajzold le! Legalább olyan jó, és nagyon élvezetes, megfigyelésre tanító foglalatosság.
mallory
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.01. 16:35

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: mallory » 2012.03.02. 15:34

Még sohasem próbáltam, lehet hogy megnézem, mit tudok alkotni
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2012.03.02. 15:41

Nem az a lényeg elsőre, hogy teljesen valósághű legyen a rajzod, ne a legfinomabb rajztechnikára gondolj, elég, ha körvonalakkal megpróbálod rögzíteni, merre milyen foltokat látsz. Aztán jöhet az árnyalás, színek, stb.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mars

Hozzászólás Szerző: Imre » 2012.03.02. 22:10

Február utolsó napján este készítettem több videót is a Marsról. Sajnos az átmérőt csökkenteni kellett 50 mm-esre, mert még nincs semleges szűrőm az okulár elé. Ez sajnos a bontást erősen csökkentette olyan kis méretűre, mintha egy 50/540-es régi Zeiss akromátot használtam volna. Az első, kb. 1000 képkocka átlaga igencsak meglepett a szabad szemmel megfigyeltekhez képest. Sokkal intenzívebben előjött a jégsapka, de a barnás foltok sokkal kevésbbé. A jégsapka körül, és a másik pólus alatt is húzodott egy szürkés sáv, amit jól láttam szabadszemes megfigyeléssel is. Az egész bolygó sokkal kékesebbnek látszott a felvételen, igen eltérően a szabadszemes sárgás vöröses tónustól. A felvételen sokkal kevésbbé láthatók éles kontúrral határolt barnás foltok, mint szabad szemmel. Ez lehet még feldolgozási hiba is, hiszen egyáltalán nem válogattam a képkockákat. Alább mutatom a 250/1310 Newton csővel, kétszeres nyújtással 10 mm-es gyújtótávolságú okulárral és 12 szeres zoomba állított DMC LS80 géppel készített videó végeredményét. Szerintem az elektronikus zoom is ronthatott a minőségen. A nagyítás iszonyatos mértékű volt, 3144 szeres. Annyi, mintha egy 31440 mm fókuszú, azaz 31,44 m-es Newton csöbe nézne valaki egy 10 mm gyújtótávú okulárral! Felvétel közben a Mars képe szépen kitöltötte a képernyő közepét kb. egy 20 Ft-os méretében látszott.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Imre 2012.03.02. 23:17-kor.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”