Vénusz

Bolygóészlelők fóruma
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.13. 09:59

Vizi Péter írta:
2020.04.12. 20:48

Sanyi, neked külön köszönet, hogy bizonyítottad azt, amit te is tudtál: bizony jó felszerelés kell az olyan eredményekhez, mint amit elsősorban cbo és most már Attila is elért.
Én maradok vizuális észlelő, nekem ahhoz van cérnám :-)
Köszönöm Péter, hogy megköszönted! :lol:
Volt azért haszna a dolognak, egy csomó mindent kipróbáltam, amit amúgy nem tettem volna meg, és
lett pozitív tapasztalat is, ezeket röviden összefoglalom majd.
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.13. 12:36

Imre írta:
2020.04.13. 09:24
Tényleg semmi tudományos haszna nincs, csak esztétikai. No ennyit én is írhatok dícséretet a szurkálódásaidért cserébe. Vegyél példát Attila szerény, bölcs megnyilatkozásairól, és próbáld nem elvenni mások kedvét a kísérletezésektől! Üdv. Imre
Szia Imre!

1. Konkrétan semmi közöd nincs ahhoz, hogy mit és miért építek, vásárolok, csinálok csillagászatilag. A "kis magyar" irigység süt a szavaidból e téren, ezt érzem ki szavaidból.
Számomra nem számít a véleményed hidd el, nem a véleményed miatt teszem azt amit teszek. Ne sértődöttség beszéljen belőled azt javaslom.
2. A problémád feltehetőleg abból az éles véleményemből gyökerezik, hogy képeiden semmi, konkrétan semmi részlet nem látszik az UV-nak mondott és a többi szűrős felvételeden.
Tolod itt ezt a sületlenséget, küldöd be az ALPO Japanra, a zajt hatalmas módon felerősítő, konkrétan a "semmit" kierősítő ún. Vénusz részleteket. És ez megy évek óta.
3. Ebből kifolyólag pedig átmentél személyeskedésbe, tudománytalansággal vádolsz - holott fogalmad sincs mit tettem le az asztalra ebben és más témában csillagászatilag.
Jössz itt a milliós műszerek "kisember" féle idióta morgolódásával, aminek semmi köze sem a Vénuszhoz, sem a topik témájához, csupán személyeskedő a hangnem.
4. Attilát meg egyetemista kora óta ismerem, hidd el jobban mint te, tudom, mi nála a szerény és bölcs... Ne példálózz itt vele kapcsolatban nekem.
5. Próbálj meg értékelhető Vénusz fotókat letenni az asztalra, azután dumálj bele a dolgomba OK? Nem úgy , mint az ALPO-ra feltöltött 04.09.-es kanári sárga :-) képed ND1,8 szűrővel, mert az egy vicc..

Magam részéről lezárom a témát, max egy csillagváros tiltást tudok még személyedre tenni, mint anno Gézára.
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.04.13. 13:31

"....max egy csillagváros tiltást tudok még személyedre tenni, mint anno Gézára"

Ez viszont már fenyegetés. Úgy látszik, hogy nagyon igaz a közmondás, mely szerint: "Mondd meg az igazat, betörik a fejedet" .
Különben nézz kicsit magadba is. Neked meg mi közöd, hogy mit küldök másnak, és milyen módszerrel készítem a képeket?
Vádolsz mindenféle lekicsinylő módon, és azzal hozakodsz elő, hogy mit tettél az asztalra. Fenyegetsz kitiltással!!! Ki vagy?
Szabad a vélemény kinyilvánítása, és igaz az is, hogy milliókat költöttél eszközeidre. Ez sértő? Abban semmi kivetni való nincs.
A személyem iránti mély ellenszenveddel van a baj, pedig semmit nem ártottam se neked, se másnak. Az viszont igaz,
hogy írásaiddal elveszed sokak kedvét a próbálkozásoktól, kísérletezésektől. Ha nem bírod elviselni a kritikát, attól még
nem kell kitiltással fenyegetődzni. Attilláról is van véleményem, ami merőben más, még akkor is ha régóta ismered.
Csodálkozom, hogy ilyen stílusra ragadtattad magad. Úgy néz ki, hogy ez neked valami örömet jelent, ha másba belerúghatsz.
Sajnálom, és mindazokat is, akik melléd állnak, és esetleg még buzdítanak is ezen viselkedésed folytatására.

Egy dolgot kérek, hogy ne tegyél szurkálódó megjegyzéseket tevékenységemmel kapcsolatban. Én sem tettem.
Először is feltöltöttél ide engedélyem nélkül egy képet, és attól kezdve folyamatosan becsmérled dolgaimat.
Úgy látszik, hogy meg akarod szabni, hogy ki mit hogyan mikor tölthet fel más helyre. A nevem ott áll rajta.
Nem fog érte senki téged hibáztatni, és nem obszervatórium munkája, hanem csak amatőr kép, világos?
Ha nem tetszik, akkor nem nézed meg. Elfér a képeid mellett az enyém is, és semmi közöd hozzá, hogy hova küldöm.
Bocsi, hogy nem szedtem pontokba, de nem vagyok szokva az ilyen jellegű írásokhoz, sokkal kisebb a gyakorlatom benne.
Javaslom, hogy felejtsük el egymást, és tegyünk úgy, hogy nem is létezünk egymás számára! Ok?

Ettől függetlenül a többiekkel szerintem megfelelő a kapcsolatom, nem is kötnek belém a z első adandó alkalommal. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.13. 13:34

Elkezdtem olvasgatni ezt a topikot az elejétől. Érdekes és tanulságos, az biztos.
Kezdem az elején, az első mondattal.
"Egy kérdést szeretnék feltenni a Vénusszal kapcsolatban és meglepődtem hogy nincs Vénusz téma, hát most már van, remélem volt értelme megnyitni."
No, hát most már tényleg van Vénusz téma, nagyszerű írásos és fotografikus anyag gyűlt itt össze.
2012-ben ezt írtam, idézek saját magamtól: :D
" Érdemes megnézni, hogy milyen technikai felszereltségre van szükség ahhoz, hogy
kamerával egyáltalán rögzíteni lehessen a Vénusz felhőzetét.
Szerintem senki ne essen abba az illúzióba, hogy mindenféle lim-lom Barlow lencsékkel és szűrőkkel vizuálisan láthatta azokat."
Nyolc év elteltével most is ez az álláspontom.
Nehéz dolog ez a bolygó, nem csodálom, hogy indulatokat is gerjeszt.
Ennek ellenére ha előbb olvasom a nyolc évvel ezelőtti bejegyzésemet, akkor is megpróbálom most vizuálisan is és fotózva is,
mint ahogy minden évben megnézem az M13-at, a Holdat és még sorolhatnám.
Javaslom, erősítsük közösen az első idézetben leírtakat, mert van értelme annak amit csinálunk függetlenül attól, milyen eszközökkel, milyen körülmények között csináljuk.
Ma amúgy is húsvét van, nem a le-, hanem a feltámadás napja. :lol:
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.13. 15:06

mizar írta:
2020.04.13. 13:34
...
Ma amúgy is húsvét van, nem a le-, hanem a feltámadás napja. :lol:
He-he-he, ez nagyon tetszik... :lol: :lol: :lol:

Szerintem is nyugodjon meg mindenki (már az a néhány ember, aki még a Csillagvárosban van. :( )

Ha nincs részlet egy bolygó-fotón, akkor nincs, ezen fölösleges vitatkozni, de azért még nyugodtan lehet próbálkozni, hátha egyszer - a fejlesztéseknek köszönhetően - megjelennek a részletek (hiszen ez nem csak és kizárólag a felszerelésen múlik, de pl. a seeing-en is, és a posztprocessz tudáson is stb.). Sőt, ahogy közeledik és nő a bolygó (látszó mérete), erre egyre nagyobb az esély.

Természetes, hogy egy jobb (és sokszor drágább) felszereléssel könnyebb eredményt elérni, de ahhoz is kell szaktudás és tapasztalat. Ráadásul a nemleges eredmény is eredmény!
Nem is beszélve arról, hogy egy saját tervezésű és/vagy előállítású "szedett-vedett" eszközzel minden eredmény szebbnek látszik, és ez így van jól.


MDA

u.i.: Imrének: valóban nagyon rég óta ismerjük egymást Zsolttal. Miskolcon a 70-es évek végén, 80-as évek elején-közepén (az Uránia akkori bezárásáig) szakkörvezető voltam a Miskolci Urániában. Egy nagyon jó és rendkívül lelkes kis csapat alakult ki ott akkoriban, csak néhány név (akik még mindig aktívak az amcsill területén): Papp István, Kereszty Zsolt, Braskó Sanyi, Jaczkó Imre, Leitner Zsolt, Igaz Antal - hirtelen ők jutnak eszembe. Sok további, akkor nagyon lelkes csapattag azóta sajnos eltűnt... Szeretném hinni, hogy Zsolt maximalizmusa, állandó törekvése a precizitásra - ha csak nagyon kis mértékben is, de talán - az én akkori (és mostani) szemléletemet is tükrözi, bár tényszerűen sokat változtunk azóta mindannyian. Papp Pista akkor pl. egy markában tartott, vezeték-boglyához, vagy inkább madárfészekhez hasonlító, távcsöves követésre tervezett időzítő-léptető áramkört készített és mutatott büszkén; azóta a Bakos Gazsi-féle HAT-Net world-wide fedési változó mérőrendszerének elektromérnöke lett, és - nem utolsó sorban - a TDM elektronikáját fejlesztette ki... Leitner Zsolt a Miskolci Urániát viszi már egy ideje, Jackó Imi a távcsőboltban amcsill cuccokat ad el, Igaz Tóni országos (vagy már nemzetközi?) meteor-nyomrögzítő hálózatot fejlesztett ki, Braskó Sanyi egy szuper kis amcsill klubot hozott össze Miskolcon stb. A feleségem - meglepetés gyanánt - az 50. születésnapomra (sajnos már az sem tegnap volt) összerántotta a bagázst a kertünkbe egy kerti-partira; majdnem elsírtam magam... :oops: Nagyon jó lenne manapság is egy ilyen csapatot összehozni. :(
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
cbo
Hozzászólások: 1536
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:55

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: cbo » 2020.04.14. 15:28

Attila írta:
2020.04.13. 15:06
Szeretném hinni, hogy Zsolt maximalizmusa, állandó törekvése a precizitásra - ha csak nagyon kis mértékben is, de talán - az én akkori (és mostani) szemléletemet is tükrözi, bár tényszerűen sokat változtunk azóta mindannyian.

A feleségem - meglepetés gyanánt - az 50. születésnapomra (sajnos már az sem tegnap volt) összerántotta a bagázst a kertünkbe egy kerti-partira; majdnem elsírtam magam... :oops: Nagyon jó lenne manapság is egy ilyen csapatot összehozni. :(
Kedves Attila!

Egyáltalán nem kis mértékben ! Sőt ! Nekem nagyon sokat jelentett, hogy akkor Te voltál sokunk csillagászati szakkörvezetője anno a Miskolci Urániában (később ugyanezt próbáltam én is Miskolcon és Győrben is).
Egy határozott szinttel magasabb színvonalúak voltak azok a szakkörök, ott tanultam meg Tőled gimnazistaként a differenciál és integrálszámítás alapjait is.
Ott ivódott belénk, hogy "gagyit" nem adunk ki a kezünk közül ! Ezt ma is tartom, inkább nem irok vagy nem publikálok ha lehet, de próbálok tartani egy színvonalat.
És Te is nagyon jól tudod, hogy ez nem a "pénzes csillagászat" velejárója, mint sokan hiszik tévesen. Amikor itt járt a Halley 86 környékén, nem elégedtünk meg a Forte 400-as
negatívjával, kamaszként felültünk a Kassa-i vonatra és akkoriban még Csehszlovák Fomapan 800-as filmet (ki emlékszik rá? :-) vettünk és arra exponáltuk az üstököst, mert az úgy jobb volt.
És ez akkortájt és később se a pénzről szólt, hanem az igényesség iránti hozzáállásról. Én legalább is próbálok így csillagászkodni. De ez én vagyok, más meg más, nem érdekelne ez csak ha már kicsapja valami a biztosítékot.

Annak az emlékezetes kerti-partinak meg érik a folytatása. Lehet már nálam kellene... :-)


És bocsánat fijjuk, de ebben a hozzászólásban egy darab Vénusz se volt... majd pótolom legközelebb.

Üdv:
Zsolt, CBO
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.04.14. 15:53

cbo írta:
2020.04.14. 15:28
... És ez akkortájt és később se a pénzről szólt, hanem az igényesség iránti hozzáállásról. ...
Ennyi.

Nagyon örülök, ha valóban így gondolod, amit írtál, és köszönöm.
Az viszont igaz, hogy a facilitáló vélemény hasznosabb, mint a debilizáló; még ha jogos is... ;)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2020.04.14. 17:00

Jé, mikből illetve kikből lesznek a cserebogarak. :)
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2020.04.14. 20:57

Nem jó nézni az ilyen összezördüléseket - mivel egyszerre látszik minden félnél egyrészt az alapvető jószándék, másrészt figyelmetlenség a megfogalmazásokban - meg némi hajlam a fokozatos eszkalálációra.

Továbblépés gyanánt: nekem mind Zsolt, mind Imre, mind Sanyi, mind Attila képei élményt és inspirációt jelentettek. Eddig csak azért, hogy sokat nézegessem a Vénuszt (korábban nem is igazán gondoltam érdekes távcsöves célpontnak), és most már azért is, hogy én is kipróbáljam a fényképezést.

Íme, az első Vénusz fotóm, 1200/250-es Newton távcsővel, okulár projekcióval (255x nagyítással), kék (#80A) szűrővel, Huawei P20 mobiltelefonnal, 9000 frame-ből. Életemben most csináltam először bolygó videót, és most használtam először a RegiStax-ot - szóval elég szánalmas az eredmény, de mégis örülök neki, és majd még próbálkozom:
Venus_#80Afilter_2020_04_09.jpg
Ha nem lett volna itt ez a beszélgetés, ez a kép nem született volna meg.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Vénusz

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.04.15. 12:31

Ankalimon írta:
2020.04.14. 20:57

Továbblépés gyanánt: nekem mind Zsolt, mind Imre, mind Sanyi, mind Attila képei élményt és inspirációt jelentettek.
Üdv!
Örülök, ha az én Vénusz képeim adtak valami élményt, pedig nincs azokon semmi. :lol:
De a mobiltelefonos topikban vannak jó megoldások akár mély ég fotózásra is, vagy Holdfotók.
Válasz küldése

Vissza: “Bolygók”